reklama

Pod pojmem elektronika lze nalézt všechny různé druhy spotřebních produktů, které ke svému chodu využívají elektrický proud, ať už ze zásuvky, nebo pomocí baterií. Od doby, co se člověku povedlo zkrotit elektrickou energii, se čím dál víc tradičních věcí používaných k chodu domácnosti proměnilo a teď si bez jejich elektronické verze neumíme představit běžný den.

Video a audio

Mezi elektroniku se počítají domácí systémy zábavy. Spadají se tedy televizory, dříve rozměrné krabice s malým, černobílým obrazem, postupně klasické CRT televizory s poměrem stran 4:3, které si našly cestu do každého domu. Dokud nepřišla éra plochých televizí. Nabídly o dost větší úhlopříčku, takže sledování filmu nebo oblíbeného seriálu se stala pohodlnější zábavou. Tyto televize využívají buď technologii LCD (typ s LED má nižší spotřebu i delší životnost) nebo plazmu. Mezi známé výrobce patří Panasonic, Philips, Samsung, LG a Sony.

Kdo si chce dopřát komfort pořádného obrazu, vyzkouší i projektor, kdo chce hodně kanálů, pořídí si satelit. K přehrávání filmů poslouží DVD přehrávače, jejichž cena po nástupu Blu-ray disků klesla. Blu-ray však nabízí větší kapacitu, takže zaznamenaný film má podstatně lepší obraz, který divák zužitkuje na Full HD televizi. Tzv. Ready HD televizory jsou sice levnější, ale ochuzují o plný prožitek z filmu. Obývací pokoj se také snadno doladí audiotechnikou, ať už hi-fi věže nebo obyčejná rádia. Milovníci soukromí nepohrdnou miniaturizovanými zařízení pro přehrávání hudby - rozšířené MP3 přehrávače, nebo specializované a o dost dražší přístroje typu iPod.

Telefony a počítače

Pevná linka je pomalu přežitek, přesto stále představuje neodmyslitelnou součást domu. Z vytáčených telefonů jsme přešli na tlačítkové, většinou už také sluchátko není pevně spojeno s centrální jednotkou, ale bezdrátové spojení umožňuje telefonovat kdekoli v bytě. Do devadesátých let bylo sci-fi telefonovat venku, s rychlým rozvojem přenosných telekomunikačních zařízení přišly mobilní telefony. Zprvu rozměrné krabice, postupně se zmenšovaly, přecházely z černobílého displeje na barevný, měnily tvar, jednu dobu letěly stylová ,,véčka" a teď se inteligence telefonů blíží normálu. iPhone 4S od Applu například přináší i aplikaci osobní asistentky, takže svůj telefon ovládáte hlasovými příkazy. Každopádně chytré telefony (neboli smartphone) jsou posledním produktem trhu s mobily, ze kterých se stávají malé osobní počítače. Naštěstí ještě zvládají telefonování.

I éra stolních počítačů jako by končila. Také dochází k velké evoluci. Vedle osobních počítačů s monitorem, centrální jednotkou, reproduktory, tiskárnou a klávesnicí a myší existují notebooky. Nyní se o pozornost perou i tablety, ploché, tenké přístroje s vlastním operačním systémem a připojením k internetu. Své slovo chtějí říct i supertenké notebooky zvané ultrabooky. Pro oddané hráče pak existují i speciální konzole typu PlayStation nebo Xbox 360.

Domácnost - kuchyně a koupelna

A hotovým rájem s bílou elektronikou jsou kuchyně. Ledničky s mrazákem, elektrické trouby a sporáky, myčky nádobí, mikrovlnné trouby patří k větším elektrospotřebičům. Menší přístroje zastupují mixéry, kuchyňští roboti, kávovary, kuchyňské váhy, pícky na chleba, toustovače, topinkovače. Se špinavým prádlem si hravě poradí pračky a sušičky v koupelně, pro urovnání poslouží žehličky. S vysavačem se zbavíme prachu a nečistot z koberců a pevných ploch. V koupelně ocení muži elektrický holicí strojek, ženy pak epilátory a dámské strojky. Další spousty elektroniky využijeme při pořizování fotek dětí či z dovolené, při navigaci auta, při práci na zahradě atd.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama