reklama

Zuby

Zuby jsou umístěny v dutině a má je většina obratlovců. Soubor zubů nazýváme chrup. Zdravý dospělý jedinec má dohromady 32 zubů. Naše zuby se skládají ze tří části: kořen, krček a korunka. Korunka vyčnívá ze zubního lůžka, je pokrytá nejtvrdší látkou v těle – sklovinou. Ta je velmi rezistentní, avšak nemá schopnost regenerace. Hmotu zubu tvoří zubovina, která se podobá kosti. V zubu je dřeňová dutina, v níž je zubní dřen. Do dřeně pronikají kanálky cévy a nervy, jež jsou příčinou citlivosti zubu. Kořen zubu kryje zubní cement, což je vláknitá kost.

Vývoj chrupu

Mléčné zuby se začínají objevovat po šestém měsíci věku dítěte a do tří let jich je prořezáno dvacet. V každé čelisti po čtyřech řezácích, dvou špičácích a dvou stoličkách. V horní i dolní čelisti jsou viditelné zárodky stálých zubů. Mléčné zuby se často kazí, proto je třeba o něj pravidelně pečovat. Dítě byste měli naučit čištit si pravidelně zuby a dvakrát ročně ho brát na preventivní prohlídku, aby se včas mohly řešit případní poruchy při prořezávání, jak u mléčného, tak dospělého chrupu

Kolem šestého roku se objevují první stálé zuby, přesné pořadí prořezávání nelze určit. Většinou se prořeže stolička, řezák a poté třenové zuby, špičáky a na konec druhé stoličky. Mezi sedmnáctým a pětadvacátým rokem se mohou prořezat třetí stoličky - takzvané zuby moudrosti. Kompletní chrup dospělého člověka má bez zubů moudrosti čtrnáct zubů v každé čelisti. Od středu to jsou dva řezáky, špičák, dva zuby třenové (premoláry) a dva moláry - stoličky.

Zubní lékařství

Stomatologie je lékařské odvětví staré pět tisíciletí. Zabývá se umístěním, organizací a funkcí zubů. Praktické zubní lékařství zahrnuje preventivní péči, zubní prohlídky, zhotovení výplní z klasických i moderních materiálů, kořenové výplně nebo léčení onemocnění zubní dřeně. Při ztrátě zubů stomatolog zhotovuje můstky, korunky a zubní náhrady. I přes dnešní pokročilost v péči o chrup má mnoho lidí se zuby problémy. Často se musí některý zub vytrhnout, objevují se záněty zubního lůžka, dřeně nebo dásní - paradentóza.

Zubní kaz

Zubní kaz je infekční onemocnění zubní skloviny. Kazy postihují až devadesát procent obyvatel. Příčinou je bakterie, která se přichytí na zubu a vylučuje žíravou kyselinu. To jí umožňuje sacharidový polymer, který je hlavní součástí zubního plaku. Kaz je třeba léčit co nejdříve, jinak se může rozšířit na okolí zubu, až přeroste ve velmi bolestivý zánět okostice čelisti. Zasáhnout pak musí chirurg, ložiško otevřít a nasadit léčbu antibiotiky.

Prevence zubního kazu

Prevence spočívá v důsledném a pravidelném odstraňování zubního plaku. Při čištění zubů je důležitá správná technika, kvalitní kartáček, zubní pasta. Tím by však péče o chrup neměla končit. Pravidelně bychom měli používat zubní nit, mezizubní kartáček či ústní vodu a zuby fluoridovat. Po sladkostech si čistit zuby nebo alespoň žvýkat žvýkačku bez cukru.

Rovnátka

Zuby někde nerostou rovně, jejich postavení můžeme upravit pomocí rovnátek, která mění směr růstu zubů. Nepravidelnostmi chrupu se zabývá ortodoncie. Existují rovnátka snímací (na noc) a stálá (fixní), která vytváří neustálý tlak na chrup. Dlouhodobým působením posunují zuby na žádané místo a vyrovnávají zubní oblouk. Pokud z estetických důvodů nechcete klasické zámečky, existují i tzv. neviditelná rovnátka, která se aplikují z v nitřní strany zubů. Stojí však desítky tisíc.

reklama
Doporučené recepty
    reklama