reklama
 

Klubou se první zoubky... to je křiku!

Protože zoubky se bolestivě prořezávají měkkou tkání dásní. Jak nepříjemné to je, připomenou dospělým rostoucí zuby moudrosti - miminko však netrápí jeden, ale hned třeba tři, čtyři naráz!

První zoubky
První zoubky | Foto: Profimedia.cz

Protože zoubky se bolestivě prořezávají měkkou tkání dásní. Jak nepříjemné to je, připomenou dospělým rostoucí zuby moudrosti - miminko však netrápí jeden, ale hned třeba tři, čtyři naráz!

A to je jen začátek, celkem se jich má vyklubat dvacet. Nepříjemné období provází neklid, náladovost, zvýšené slinění, někdy i teploty, ale ne horečka. A tak není divu, že je prcek v lepším případě mrzutý jako deštivé ráno a v horším řve a řve a řve...

Dočasný, ale důležitý

Přestože je mléčný chrup dočasný, má důležitou úlohu při žvýkání a tvoření slov. Ovlivňuje také vývoj čelisti a postavení stálých zubů. Je proto třeba o dočasné zuby pečovat, jakmile se vyklubou, a zabraňovat jejich předčasné ztrátě. Kořeny dočasných zubů se po skončení vývoje začínají zkracovat, protože se na jejich místo tlačí zuby stálé. Když mléčný zub vypadne, nemá proto prakticky žádný kořen. Z čelisti se dočasné zuby postupně uvolňují od pátého až osmého roku od řezáků až po stoličky, které se uvolňují mezi desátým až dvanáctým rokem. 

Víte, že...

  • ... dočasný neboli mléčný chrup má dvacet zubů? Tvoří ho a 4 řezáky, 2 špičáky a 4 stoličky v každé čelisti.
  • ... prořezávání mléčného chrupu začíná kolem šestého až osmého měsíce dolními řezáky v dolní čelisti? Mohou se prořezat oba současně.
  • ... následují řezáky postranní (dvojky), pak první stoličky (čtyřky), pak špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky)?
  • ... prořezávání mléčného chrupu je ukončeno růstem druhých stoliček kolem dvou až tří let? Individuální rozdíly jsou veliké. 

Trpělo vaše miminko a vy s ním? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!

S léky opatrně!

Je to protivné, nepříjemné a bolestivé, ale nezbývá než vydržet. Používání různých gelů a jiných látek na znecitlivění dásní může znecitlivět i zadní část hltanu a pro dítě tak vzniká reálné nebezpečí, že vdechne jídlo. Řešením je paracetamol obsažený v léku Paralen, který znecitlivění sliznice hltanu nezpůsobuje. Pokud zvolíte jiný prostředek, dohlédněte, aby dítě jedlo v klidu a vsedě a vždy pod dozorem dospělého! 

Jak o zuby pečovat?

Zubní lékaři doporučují čistit zoubky již od prořezání prvních řezáků. Stíráme je mulovým čtverečkem, který držíme mezi prsty, nebo vatovou štětičkou či navlhčenou gázou. K čistění prvních zoubků také poslouží praktická pomůcka navlékající se na prst, která má na povrchu jakýsi jemný kartáček. Nazývá se infant prsťáček

První zubní kartáček

Jakmile se prořežou první dočasné stoličky, je vhodné používat zubní kartáček, do dvou let bez zubní pasty. Kartáček má být malý, měkký a hustý. Stíráme jím povlak se zoubků horizontálním nebo krouživým pohybem.  Stačí pravidelné čistění dvakrát denně, po snídani a po večeři. Důležité je nevynechat žádnou skupinu prořezaných zubů a čistit jak kousací plošky zubů, tak boční od tváře a od jazyka. Dokonalé vyčištění trvá obvykle 2-3 minuty. Po večerním čistění zubů již dítě nemá jíst ani pít sladké nápoje.

zdroj: babyweb

Schéma prořezávání zubů 

vnitřní řezáky: 6. - 12. měsíc 
vnější řezáky: 8. - 14. měsíc 
první stoličky: 12. - 18. měsíc 
špičáky: 17. - 22. měsíc 
druhé stoličky: 24. - 30. měsíc

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama