reklama

Péče o tělo bez produkování odpadu je výzva. Letošní Vánoce mohou trend podpořit

Ekologie je v současnosti po pandemii koronaviru jedním z nejpalčivějších témat ve společnosti. Chovat se ekologicky je přitom jednoduché. Kromě třídění odpadu, neplýtvání či odložení zbytečných nákupů se dá řídit principy minimalizace odpadu také v péči o tělo. Podívejte se na naše tipy, jak jednoduše změnit své zvyky, a snížit tak množství vyprodukovaného odpadu.

Ilustrační foto. Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na světě se ročně vyprodukují miliony tun plastů, které zaplavují planetu. Velké i velmi malé částice tohoto materiálu se dostávají do všech světových ekosystémů, mají za následek smrt živočichů a znečištění životního prostředí, což se negativně odráží také na lidském zdraví. V posledních letech však také naštěstí roste zájem o ekologičtější životní styl, který se dotýká nejen našeho stravování, ale také péče o sebe sama.

Jana Kutlíková, CEO e-shopu Zemito.cz, říká, že důležité je začít postupně měnit své návyky, díky kterým časem snížíte množství produkovaného odpadu. "Já jsem například začala nakupováním stáčené drogerie namísto klasických pracích a čisticích prostředků. Jde o poměrně velké množství plastů, a když jsem viděla, jak jednoduše a efektivně to jde řešit, motivovalo mě to k dalším krokům," tvrdí.  

"Určitě není správné jít a vyhodit všechny produkty, které máme doma nevypotřebované, a nakoupit nové v duchu zero waste. Možná to vypadá jako samozřejmost, ale již jsem se s tímto několikrát setkal, ale toto není zero waste přístup," říká pro změnu spoluzakladatel e-shopu Organikk.cz Jakub Piskoř.  

Podle Kutlíkové je třeba si uvědomit, co všechno v péči o sebe skutečně potřebujeme. "Kosmetiku si vybírám takovou, která je biologicky degradovatelná (v přírodě se rozloží bez zanechání mikroplastů), má certifikáty ekologického hospodářství a je balená v papíře nebo jiném ekologičtějším balení," vyjevuje své postoje. 

Markéta Kokšalová, brand managerka z brněnské firmy Tierra Verde říká, že o bezodpadový přístup k životu a vedení domácnosti má zájem čím dál více jejich zákazníků. "K našim nejoblíbenějším produktům pro bezodpadovou a bezplastovou domácnost patří bambusové kartáčky na zuby, biobavlněné síťovky a sáčky na nákup potravin, silikonové menstruační kalíšky, látkové slipové vložky, odličovací tampony z biobavlněného sametu a dřevěné kartáče na nádobí i ruce," vypočítává.

Projděte si naše tipy na to, jak produkovat méně odpadu při péči o tělo. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama