reklama

Máte často špatné svědomí? Jakou roli hraje v životě vina

Často se zamýšlíte nad tím, jestli někoho náhodou neobtěžujete? Nebo vás hryže svědomí, že jste nepustili v tramvaji sednout staršího člověka? Poznejte, k čemu jsou takové pocity, a co s nimi, když začnou válcovat váš život.

Foto: Shutterstock

Vinu jsme se naučili cítit už jako děti. To, do jaké míry, určuje nejen skladba charakteru, ale hlavně výchova.

Čím častěji jste slyšeli, že zlobíte a vaše chování není přijímáno, tím větší provinilost budete pravděpodobně zakoušet i coby dospělí.

Nástroj manipulace

Prostřednictvím vzbuzování pocitů viny můžeme tím druhým také snadno manipulovat. Vzpomeňte si, jak to dělají třeba kamarádky, když si s nimi domluvíte sraz, který musíte zrušit. V případě, kdy pronáší věty typu: "Kdybys opravdu chápala, jak se cítím, tak se se mnou sejdeš" nebo "dobrá kamarádka si ale čas najde", snaží se ve vás vzbudit nepříjemné pocity. Aniž byste to ale vnímali na vědomé rovině, nutíte se okolí zavděčit. Když někdo odmítne vaše chování, zažíváte stejný pocit jako dítě, kterému rodiče vytkli, že zlobí.

Lásku a přijetí pro všechny

Lidské bytosti jsou na těchto dvou pocitech opravdu závislé. V tom se nelišíme od malých dětí, jen někdy umíme naše frustrace projevovat jinak než pláčem. Jak to souvisí s vinou? Například když sníte dort a nadáváte si, že kvůli tomu budete tlustí. Obézní osoby se většinovému vkusu nelíbí, takže se vlastně bojíte, že vás někdo odmítne.

Sex obestřený vinou

Smíšené pocity prý mají homosexuálové, když si připustí svou orientaci. Opět v tom hraje strach z toho, že nejsou "jako ostatní". Také teenageři, kterým se začínají probouzet pudy, mají chuť experimentovat a zároveň cítí, že to, co chtějí dělat, "se nesluší".

Všeho s mírou

Vina není na naší emoční mapě omylem. Je to nástroj, který pomáhá usměrňovat naše přání. Když se ale určitá odpovědnost zvrhne v sebeničivou posedlost, kdy se cítíte většinu času špatně, je na čase zastavit a podívat se do svého nitra.

Jak z toho ven

Uvědomte si, že nejste špatný člověk, protože neděláte něco, co po vás okolí chce. Je normální odmítnout přání jiných lidí. Pokud s jistotou víte, že jste pochybili, ihned zjednejte nápravu. První krok může být omluva. Dál se ale v situaci nebabrejte a jděte dál.

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama