reklama

Můžete mít nadváhu a zároveň být zdraví a fit?

Zdá se to jako protimluv, ale opak může být pravdou...

Foto: iStock

Může mít člověk nadváhu nebo být obézní a zároveň spadat do kolonky "zdravý a fit"? Je váha u kardiovaskulárních onemocnění opravdu ten nejdůležitější faktor, nebo záleží i na tom, jestli cvičíte a jak se stravujete? Tyto otázky budí kontroverzi už nějakou dobu a upřímně, odpověď na ně stále není moc jasná.

Nová studie, která je jednou z největších svého druhu, tvrdí, že i když obézní lidé a ti s nadváhou nemají žádné zdravotní komplikace, jsou i přesto více v ohrožení, co se týče srdečních onemocnění, než ti, kteří mají normální váhu.

Prý nezáleží na tom, že takový obézní člověk nemá cukrovku, vysoký krevní tlak a ani vysoký cholesterol (toto se občas nazývá metabolicky zdravá obezita), jakmile prý obézní je, je u něj automaticky vyšší pravděpodobnost onemocnění - například mozkové mrtvice nebo kardiovaskulárních onemocnění, a to až o 50 procent vyšší než u lidí s normální váhou.

Stejně tak tomu je i u lidí s nadváhou, i když v tomto případě se procenta samozřejmě snižují s tím, jak se člověk blíží normální tabulkové váze. "Metabolicky zdravá obezita prostě neexistuje," říká doktor Rishi Caleyachetty, který byl vedoucím studie publikované v Journal of the American College of Cardiology.

Záleží na tom, co jíte

Ne všichni ale s výsledky studie souhlasí. Říkají, že studie toho dost vynechává. Například to, jaký je životní styl sledovaných (3,5 milionu pacientů z Velké Británie, kteří byli sledováni od roku 1995 do 2015) a jak se stravují. Kritici studie taky nesouhlasí s tím, že ve studii se váha bere z hlediska BMI, což je formule založená na výšce a váze, která vůbec nebere v potaz rozdíl mezi svaly a tukem. A nejdůležitější ze všeho - analýza vůbec neřešila, jestli tito lidé cvičí nebo jaká je jejich fyzická aktivita obecně. Jak tedy může studie tvrdit, že hlavním faktorem toho, že lidé onemocní, je váha, a ne to, jaký vedou životní styl?

Sám vedoucí studie, doktor Caleyachetty, přiznává, že tyto informace ve studii chybí, a říká, že "ti, kteří jsou metabolicky zdraví, obézní a mají aktivní životní styl, mohou mít nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění." Kritici říkají, že právě to je o mnoho důležitější sdělení, než to, že když lidé zhubnou, uchrání se od nemocí. Mnoho lidí má totiž s hubnutím problém a je dobré vědět, že i když nejdou kila dolů, má sport a zdravý životní styl smysl.

Jisté je, že váha není vše a je ještě dost informací, které nám unikají.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama