reklama

10 nenápadných změn, které vám pomohou pomalu a jistě zhubnout

Abychom mohli být v našem úsilí zhubout skutečně úspěšní, je potřeba změnit životní styl tak, aby nám to vyhovovalo. Aby nám v novém režimu bylo takzvaně dobře a měli jsme tak šanci si jej dlouhodobě udržet. Někdy přitom stačí docela málo.

Foto: iStock

Odborníci už léta upozorňují, že ke štíhlejší postavě i ke zdraví vede jedině změna životního stylu. Ale ta může být taková, že si jí skoro ani nevšimnete. A přesto bude fungovat!

Deset přesně takových nenápadných změn jsme pro vás našli na Huffington Post. Nejzajímavější na nich je, že jde o deset nejčastějších a nejosvědčenějších kroků, které sestavili na základě vlastních zkušeností sami čtenáři. A bylo jich hodně přes deset tisíc. To už je síla, kterou stojí za to se řídit.

1) "Už nikdy?"

Pokud si slibujte, že navždy zavrhnete čokoládu, hranolky, zmrzlinu, nebo prostě to, co vždy spolehlivě rozdráždí vaše chuťové pohárky, jste na nejlepší cestě k nezdaru. Takovou vůli nemá snad nikdo.

Problém však není v jednom prohřešku, ten nemůže nic změnit, ale v tom, jak působí na naši psychiku. Rozklíží ji, podvědomě nás přesvědčí, že jsme nenapravitelní. Navíc v nás vzbudí mylný dojem, že teď už je stejně všechno jedno a můžeme jíst dál a dál. 

Místo kategorických slibů proto jděte spíš měkčí cestou - dát si můžu, ale nechci, raději si vyberu jiné jídlo, které mě uspokojí a bude méně tučné. Zkusili jste restované žampiony? Hranolky ze zeleniny nebo třeba z batátů? Zmrzlinu pouze z rozmačkaného banánu? Ne? Tak to zkuste. Zvolte prostě zdravější   variantu svých nejoblíbenějších jídelních hříchů. 

2) Zaveďte "zóny"

Ne, není to známá zónová dieta. Jde o to, že si stanovíte místa, kde se nejí, prostě "nejídelní zóny". Typický je gauč před telkou, postel, pracovní stůl, ulice …  Jezte zkrátka vždycky jen u stolu. Jednak si jídlo lépe vychutnáte a prospějete tak svému trávení, ale také si lépe uvědomíte, co a hlavně kolik jste toho snědli. Když si tak jídlo víc uvědomíte a užijete, nebudete mít takovou potřebu ještě dál uzobávat.

A když už si naservírujte jídlo, sedněte si k němu. Rozhodně neujídejte z hrnce - čeká vás přece lákavě plný talíř.

3) Bavte se! 

Nejezte z nudy, vždycky se dá najít zajímavější činnost než přežvykování. Tvrdší varianta navrhuje jít si v takové chvíli udělat pár dřepů, zatancovat při rádiu nebo bleskem utřít prach (nikdy neškodí), ale úplně stačí, když prostě vstanete a půjdete dělat něco, cokoliv. Ideálně to, co vás baví a zaujme na dobu, než "mlsná" povolí. 

4) Choďte! 

Téhle změny si asi trochu všimnete, ale slibujeme vám, že jen v pozitivním smyslu. Pár minut, které vám vezme cesta na jinou než tu nejbližší zastávku autobusu, přinese nové vjemy a zážitky a nabije vás novou energií. Další procházku si dopřejte při obědě a pak znovu cestou z práce.

Při pomalé chůzi po rovině spálíte až 300 kalorií za hodinu. Při chůzi do schodů je to až dvojnásobné množství. Desítky čtenářů potvrdily, že tímto jednoduchým způsobem zhubly za rok třeba deset kilo, a ani nemusely do fitka. 

5) Spalujte nenápadně

I v zaměstnání je spousta příležitostí, jak zvednout zadek: nemailovat kolegům a radši to jít za nimi vyřídit osobně, nejezdit výtahem, pro kávu si dojít o patro výš a podobně. Kde můžete místo sezení stát, stůjte. Přijde vám to jako vtip? Ale spálíte tak po jídle až o padesát kalorií víc.

A ještě jedna maličkost: Tam, kde už stát musíte, rychle přešlapujte na místě. Třeba při čekání na zastávce - těch kalorií za minutu vám za pár nechápavých pohledů kolemjdoucích určitě stojí. Můžete taky stahovat a povolovat svaly (břišní, zádové, na končetinách) - to neuvidí nikdo a výsledek to přinese. 

6) Jezte chytře

Rozhodně se neodbývejte. Jezte pravidelně, hladovění k lepší postavě nepomůže, ale jezte pomalu. Když budete žvýkat každé sousto minimálně dvacetkrát, sníte až o sedmdesát kalorií méně během jednoho jídla.

Pomáhá také nádobí! Jak? Když si naložíte menší talíř plný, budete mít uspokojivý pocit, že jste snědli hromadu, přitom toho bylo daleko méně. Snězte půlku a počkejte patnáct minut. Uvidíte, zda budete mít ještě hlad. A čistě pro svůj pocit vždycky na talíři trošku nechejte. 

7) Věřte jenom sami sobě

Před jídly v restauraci nebo v bistru (natož ve fastfoodu!) dejte přednost tomu, co si uvaříte sami. Jednak si dáte přesně to, na co jste měli chuť, a jednak budete vědět, co v tom je. Můžete tak lépe ohlídat množství oleje, na němž jste si připravili jinak dietní rybu, složení dresingu na salát i kolik bylo vlastně těch těstovin. Na nákupy choďte najedení, protože i hlad má velké oči…

8) Černá volba

Módní káva "to go" obvykle láká na různé příchutě a přídavky a většinou se neobejde bez cukru, proto byste se bez ní měli obejít vy. Černá a hořká káva má svou chuť, na kterou si i mlsný jazyk rád zvykne. A kromě toho nejlépe plní svůj účel, jímž je povzbuzení, přídavek mléka (smetany, šlehačky) kromě vyššího počtu kalorií zpomaluje účinek kofeinu. Pokud to váš žaludek nesnese, dejte přednost čaji, ten zažívání nedráždí, i když na mozek funguje úplně stejně. 

9) Nepijte cukry!

Cukru se dá lehce zbavit i jinak. Slazené limonády obsahují na každých 100 ml minimálně 100 kalorií. A ruku na srdce, kdo vypije jen 100 ml? Nahraďte slazené limonády vodou nebo minerálkou. Chcete-li přece jen něco ochuceného, přidejte si do vody trochu čerstvé ovocné šťávy. Pozor na smoothie, jde spíš o jídlo než o nápoj.  A vůbec - i ovocné cukry jsou pořád jenom cukry! 

Spoustu cukru obsahuje taky alkohol, a to nemusí být ani mojito nebo jiný oblíbený koktejl. Večer bude stejně veselý i se skleničkou vína, bílé je lepší. 

10) Vyspěte se do štíhlosti

Pravidelný režim s dostatkem spánku taky dokáže divy. Ve světových spánkových laboratořích se prokázalo, že lidé, kteří spí méně než 6 hodin, sní za den až o 300 kalorií víc.

Spousta speciálních diet slibuje rychlý úbytek váhy za krátkou dobu. Počítat ale musíte s jojo efektem - shozená kila se brzy zase vrátí zpátky. Uvedenými způsoby skoro bezbolestně denně odstraníte asi 500 kalorií. Pro tělo a nastartování metabolismu je dobrá jakákoliv změna denního režimu. Ať už se rozhodnete více se hýbat, nebo pozměníte jídelníček, výsledky se dostaví.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama