reklama

10 důkazů, které signalizují vnitřní vyhoření

Zažíváte vypjaté období spojené s koncem roku? Možná vám hrozí duševní únava, které se nezbavíte během prolenošeného víkendu. V případě, že už delší dobu nemáte do ničeho chuť, potřebujete ihned něco změnit.

Foto: iStock

Snažíte se motivovat, ale pak to stejně vzdáte. I sebebanálnější povinnost vás stojí strašně přemlouvání a výsledek nakonec nestojí za to. Pociťujete velké prázdno a ani netušíte, jak z tohoto bludného kruhu ven.

Často možná slyšíme o tom, že potřebujeme odpočívat. Pro málokoho je ale intenzivní relax prioritou. Vždyť donedávna bylo ještě velmi IN být prací přetížen a doteď spousta lidí na takový styl života slyší. Hlavně se neflákat, práce a povinnosti jsou na prvním místě. Třeba mi teď v duchu oponujete, ale jen máloco doopravdy musíte. Většina rozhodnutí, jež děláte, jsou vaší vlastní volbou, za kterou musíte platit.

Jak poznat vnitřní vyhoření?

1. Celý den se vám chce spát a klíží se vám oči. V noci ale špatně usínáte a často se vám zdají noční můry.

2. Jste pořád velmi fyzicky unavení, bolí vás hlava, cítíte slabost, kolísá vám tlak, máte mžitky před očima.

3. Když se vás někdo zeptá, co vás trápí, nedokážete odpovědět, protože svůj stav neumíte ani popsat. To, co prožíváte, je tak složité, že se vám to nechce nikomu vysvětlovat.

4. Špatnou náladu máte bez vnějšího důvodu, rychle se dokážete "vytočit". Stačí třeba jen to, že vám někdo omylem šlápne na nohu.

5. Snadno se rozpláčete, pociťujete stesk, máte pocit, že vás "bolí" celý svět.

6. Jste pořád nervózní. Bez příčiny.

7. Velmi často si připadáte osamělí, i mezi lidmi. Rádi byste si s někým promluvili, ale jakmile tak chcete učinit, jako by vám něco bránilo.

8. Často reagujete sarkasticky, uštěpačně nebo cynicky, i když jste dobrák od kosti.

9. Představa jakékoliv aktivity už předem vyvolává únavu.

10. Budoucnost je děsivá, ztratili jste pevnou půdu pod nohama. Někdy máte sto chutí zabalit si svých "pár švestek" a odletět s jednosměrnou letenkou pryč a začít znovu.

Co s tím?

Představte si, že máte chřipku s vysokou horečkou. Tělo se musí zotavit, v posteli s polévkou a aspirinem. Přesně tohle potřebuje v podobných stavech, které jsou popsány výše, vaše duše. Začněte tím, že si vypnete telefon, myslím to vážně. Nic se nestane, svět se bude točit dál. Horká koupel a oblíbená hudba povzbudí mysl jako polévka, když stůněte. Až zase naskočí protivný vnitřní hlas, vyřiďte mu, že teď musí počkat. Zamyslete se nad tím, co vám bere tolik sil. Ať už jsou to očekávání od sebe sama, věčná sebekritika nebo myšlenkové vzorce, které nikam nevedou, rozhodněte se jich zbavit. Až tak učiníte, nic vám nemůže zabránit naplno vydechnout.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama