Zjistěte svůj skutečný věk. Budete se divit
Kolik let je vašemu srdci? Pokud se k němu špatně chováte, pak klidně i o 20 let víc než vám. Což nakonec určí délku vašeho života.
Lékaři tvrdí, že člověk je tak starý, jak moc má opotřebované srdce. Od toho se pak dá usuzovat, jak dlouho vám ještě vydrží. Jinými slovy, jak dlouho budete naživu.
Je vám 48 let, jste muž, kouříte a máte nadváhu? Pak je vaše srdce klidně i o sedm let starší než vy. Někdy ale rozdíl činí dokonce víc než dvě desítky let! Určit věk tohoto orgánu lze jednoduchým způsobem. Pokud to uděláte, možná si konečně uvědomíte, jak silně působí různé zlozvyky a rizikové faktory na vaše zdraví a zkracují vám život.
Co můžeme ovlivnit?
Stáří srdce a krevních cév je výsledkem součtu záporných i ochranných činitelů vzniku infarktu. Některé z nich nemůžeme ovlivnit, například věk či dědičnost. Velký podíl má ale i naše vlastní chování, které změnit lze. Nejvýznamnějšími námi ovlivnitelnými faktory jsou:
- vysoký krevní tlak,
- kouření,
- obezita,
- konzumace tučných, smažených a dalších nezdravých potravin,
- nedostatek fyzické aktivity,
- cukrovka.
Doporučujeme: Šest zlozvyků, které útočí na zdraví vašeho srdce
Věk, dědičnost, diabetes a veškeré další rizikové faktory se pak započítají do speciální kalkulačky, která určí, o kolik je vaše srdce starší či mladší než vy sami. Vyzkoušet to můžete ZDE. Hlavním cílem je upozornit na nebezpečí špatného životního stylu a na možnost případných změn.
Tlak pod kontrolou
Když mluvíme o srdečním věku, snažíme se, aby byl stejný či nižší než naše kalendářní roky. Podle statistik je srdce jednoho ze dvou mužů a dvou z pěti žen starší o více než pět let, než udává jejich rodný list. V průměru je to dokonce o sedm let. Velkou roli zde hraje zejména krevní tlak.
- Lidé s hodnotami systolického tlaku v normě či nižšími (tj. 120 mm Hg a méně) mají srdeční věk stejný, či dokonce nižší než svůj vlastní.
- Osoby s tlakem mezi hodnotami 120 až 139 mm Hg nosí v hrudi orgán již v průměru o 10 let starší.
- Pokud se hodnoty krevního tlaku vyšplhají až nad hranici 140 mm Hg, pak se srdci připisuje i 20 roků navíc. Jak vysoké mohou být rozdíly mezi kalendářním a srdečním věkem, to lze vidět na následujících dvou ukázkách.
Příklad rozdílu věku u mužů:
Aktuální stáří: 45 let
Rizikové faktory:
- kuřák,
- systolický krevní tlak 150 mm Hg,
- diabetik,
- zdravá váha (BMI = 23)
Stáří srdce: 75 let
Příklad rozdílu věku u žen:
Aktuální stáří: 50 let
Rizikové faktory:
- Nekuřačka
- Systolický krevní tlak 148 mm Hg
- Diabetička
- Obézní (BMI = 32)
Stáří srdce: 85 let
Dejte si pozor!
Každý z nás je jiný a záleží vždy na řadě faktorů, které se do rizika kardiovaskulárních onemocnění započítávají. Přesto je zajímavé si uvědomit, kolik let našemu srdci přidáváme svým chováním. Když si to převedeme například na kůži, jistě by jen málokdo chtěl mít ve 45 letech obličej, který vypadá o 30 let starší. Zejména lidé s dědičnými předpoklady k srdečním chorobám či s cukrovkou by proto měli na ovlivnitelné rizikové faktory dávat obzvláště velký pozor. Pro výpočet svého rizika můžete vyzkoušet i tuto KALKULAČKU.
(jez)
Zdroj: www.cdc.gov, www.heartage.me
více na uLékaře
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
O kolik zlozvyky zkracují život: Přesně na minutu
Mléko, sýry, jogurt, margarín. Mýty se drží zuby nehty
Konopí bez receptu a bez omámení: Jak léčí "tráva"?