Zimní detox: Čím si dokonale pročistíte organizmus?
Zimní detox? Proč ne? Jen se nesmíte bát nebezpečně znějícího slova, připomínajícího podivné metody některých alternativců.
Zimní detox? Proč ne? Jen se nesmíte bát nebezpečně znějícího slova, připomínajícího podivné metody některých alternativců.
Vlastně by mělo jít o zdravější životní styl včetně pohybu na čerstvém vzduchu, k němuž dodáme "přidanou hodnotu" v podobě konkrétních potravin. A bude to úplně stačit! I známý doktor Jonáš, zastánce přírodní medicíny, potvrzuje, že potravinové doplňky mají z hlediska výsledného efektu malý účinek.
Hladovět nemusíte!
K zimnímu detoxu tak stačí změnit jídelníček a vylepšit organismus vhodnými potravinami: na podporu novoročních předsevzetí, když pomalu ztrácíme odhodlání, na zhubnutí a především na posílení těla tím, že ho zbavíme škodlivin. K nim patří především cukr a nevhodné tuky.
Tělo si tak odpočine od zátěže a může rozjet očistné mechanismy, díky nimž budete zdravější, štíhlejší, odolnější vůči nemocem i stresu - a také šťastnější.
Doporučujeme: Téma: Detoxikace
Hladovět nemusíte, ale můžete - rozumný půst (den, maximálně tři) může být účinným restartem. Začněte dnem se suchou rýží, další dny už jen pijte, ale zato hodně. Nejen vodu, ale i ovocné a zeleninové šťávy.
Úleva od vaření
Ne každý se ale na to cítí. Pak jezte a "pijte" ovoce a zeleninu vedle běžných jídel, ale volte ty zdravější - tedy co nejpřírodnější. Patří k nim vločky, tmavá rýže, luštěniny, brambory, ryby a trochu libového masa, živé jogurty a syrovátka. Přednost dejte tomu, co se dá sníst za syrova - a pokud možno tomu, co vyrostlo v našich zeměpisných šířkách.
Ochutit tato jídla lze česnekem, který má sám o sobě téměř zázračné účinky, libečkem, rychlenou pažitkou a dalšími bylinkami. Z uvedených surovin se dají vykouzlit lahůdky, které budou nejen zdravé, ale také vám budou chutnat.
Jaké plody tedy určitě zařazovat v tomto období co nejčastěji - to znamená několikrát denně?
Kysané zelí
Skvělé je i bez knedla-vepřa, třeba v podobě polévky nebo salátu. Kdo snese, nemusí ani proplachovat - šťáva je plná minerálů a bakterie mléčného kvašení aktivizují imunitní systém v boji proti virům a bakteriím. Důvodem jsou izotiokyanáty - látky, které vznikají procesem kvašení a chrání tělo před rakovinou. Navíc vás ochrání před zácpou a skvěle pročistí střeva. Již 200 g kysaného zelí pokryje naši denní potřebu vitaminu C.
Podobně funguje i hlávkové zelí a další košťálová zelenina, třeba kapusta.
Špenát
Další typická zimní zelenina. Odborníci zjistili, že 300 gramů špenátu denně zlepšuje funkci svalů. Sníží množství kyslíku potřebného pro činnost svalů při tělesné námaze o 5 %. Účinek se dostavuje už po pouhých třech dnech. Kromě toho ze špenátu získáme vitamín C a další účinné antioxidanty, které posilují organismus v boji proti běžným nemocem i rakovině. Dokonce zlepšují zrak! Odedávna se také doporučoval na vysoký krevní tlak (obsahuje hodně draslíku, který reguluje krevní tlak), anémii a také zácpu.
Červená řepa
Obsahuje látky s protirakovinnými účinky, důležité kyseliny a minerální látky, jako je draslík, fluor, hořčík, jód, kobalt, křemík, mangan, měď, selen, vápník, zinek a železo. Dokáže správně regulovat krevní oběh i trávení. Léčivé účinky má i na ekzémy a zvyšuje kvalitu vlasů. Je výživná, posiluje organizmus, v zimním období pomáhá při léčbě chřipky a nachlazen
Celer
Obsahuje celou řadu vitamínů - zejména skupiny A, B, C, E a K - a minerálů (draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód). Díky svému složení má povzbuzující účinek na zažívání, neutralizuje volné radikály, reguluje krevní tlak i oběh. Díky bohatému obsahu draslíku zklidňuje nervy a zbavuje pocitu stresu. Je vynikající složkou redukční diety.
Petržel
Má pozoruhodné léčivé a detoxikační účinky, dokáže účinně čistit krev a zlepšovat okysličení buněk. Obsahuje jedinečnou kombinaci živin a silicovou směs s výraznými protirakovinnými účinky. Díky flavonoidům působí silně antioxidačně. Je výrazně močopudná, čímž zlepšuje funkci ledvin a pozitivní vliv má i na zažívání. Zlepšuje střevní mikroflóru a odbourává pocit nafouknutého břicha.
Jablka
Dejte jim přednost před citrusy. Než se (utržené nezralé) dostanou do vašeho nákupního košíku, toulají se světem tak dlouho, až přijdou nejen o vůni, jež pro ně bývala tak typická, ale i o vitamíny. Proto se vyplatí vybírat z domácích druhů ovoce a zeleniny. Starou moudrost, že jedno jablko denně člověku zaručí pevné zdraví, potvrzují i nejnovější výzkumy.
Náš tip: Osvěžte si život: Šestidenní detox pro váš vztah
Jablka dokážou zahnat i rakovinu! Snižují také krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevních tuků. Tvoří je až 30 % pektinu, což je lékaři doporučovaná vláknina, která nám chybí pro zdravé zažívání a prevenci rakoviny střev, a zároveň napomáhá hubnutí.
Zkusíte i bylinky?
"Obranné reakce našeho organismu výborně stimuluje třezalka, schizandra a černý rybíz. Proti bakteriím pak skvěle působí tinktura z pupenů lichořeřišnice, česneku a ze semen grepu. Na podporu imunity se hodí vinná réva, lesní bez a černý rybíz. Mezi známá přírodní antibiotika pak patří vrba i ořešák královský," doporučuje bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. Dobré je podle ní užívat také med s výtažky z lesního bezu a černého rybízu, které nejen posílí imunitu, ale také okamžitě dodají energii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
8 jídel proti chřipce. Funguje to!
PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek
Hubnutí může vést k vážné psychické poruše