reklama

PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek

Ženy v poslední době na něj zapomněly. Premenstruační syndrom však nezapomněl na ně a vrací se při  první příležitosti v plné síle.

Foto: Iisfa/Thinkstock

Ženy na něj v poslední době zapomněly. Premenstruační syndrom však nezapomněl na ně a vrací se při první příležitosti v plné síle.

Projevy PMS zažila alespoň jednou za život téměř každá žena. O syndromu jako takovém však lze hovořit až ve chvíli, kdy se jedná o stav opakovaný. U žen, které přestanou brát antikoncepci, se nově objeví příznaky a zaskočí je svou silou.

Žen s PMS opět přibylo. Je jich drtivá většina

Přibližně před 10 lety byl zaznamenán lehký pokles počtu žen trpících na PMS. Dnes ale jejich počet naopak stoupá. "Přibývá totiž počet žen, které záměrně vysazují hormonální antikoncepci, nejčastěji kvůli obavám ze zdravotních rizik nebo z důvodu návratu k přírodě. Podle nejnovějších odhadů trpí nyní na PMS až 80 % všech žen," uvádí gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Doporučujeme: Téma Menstruace

Začnou se totiž každý měsíc potýkat s přírůstky na váze, podrážděností, plačtivostí a úzkostmi, zvýšenou únavou či křečemi. Objevuje se obvykle několik dní před počátkem menstruace a po spuštění krvácení prakticky ihned mizí. A přestože je PMS poměrně známým a diskutovaným jevem, neumí se s ním ženy ani dnes po psychické a fyzické stránce vyrovnat.

Vliv má i životospráva, nejen hormony

"Za potížemi s MS velice často stojí také životospráva, nejen měnící se hladina estrogenu a progesteronu," připomíná doktor Turčan. Pokud je žena v neustálém stresu, dopřává tělu nadměrné dávky kofeinu, cukru, alkoholu a živočišných tuků, mohou se u ní vyskytovat příznaky syndromu v mnohem intenzivnější podobě. To pak v mnoha případech vede k začarovanému kruhu, připomíná gynekolog.

Ženy totiž v období PMS nejčastěji zaznamenávají přibývání na váze. Aby tento proces zastavily, nebo dokonce zvrátily, uchýlí se řada z nich k držení nezdravých diet, které často hraničí až s hladověním.

A pokud člověk hladoví a rychle ztrácí kilogramy, dostaví se u něj v naprosté většině případů sklon k depresivním náladám a úzkostem. Začarovaný kruh pak podle MUDr. Turčana tkví v tom, že ženy obvykle zahání deprese a úzkosti opět jídlem, jehož konzumaci si následně vyčítají.

Neuvážené hubnutí škodí

Právě ono neodborné řešení přírůstku na váze představuje vedle depresivních stavů nejvážnější zdravotní riziko PMS. "Radil bych ženám dodržovat pravidelnou a vyváženou stravu v podobě pěti porcí jídla denně, kterou obohatí o vhodné doplňky stravy s obsahem brusinek a červeného jetele jako Sarapis Mensis. Také by ženy měly provozovat vhodnou a dostatečně dlouhou aerobní fyzickou aktivitu, spát alespoň sedm hodin denně a přijímat dostatek tekutin v podobě neslazené a nesycené vody," zdůrazňuje lékař.

PMS narušuje vztahy. Řešte ho!

Pokud by ani úprava životosprávy nepomohla zmírnit či odstranit příznaky PMS, rozhodně by měly ženy vyhledat odbornou pomoc a navštívit gynekologa. Právě tento krok však bývá výrazně podceňován. A to přesto, že zasaženým ženám nepříjemné projevy premenstruačního syndromu ztěžují život natolik, že během jeho trvání nejsou schopny normálně fungovat.

Po fyzické stránce jsou to především křeče, bolesti podbřišku, zad a hlavy, nadýmání a nespavost. Plačtivost, neovladatelné výbuchy hněvu, podrážděnost a náladovost zase systematicky narušují partnerské a rodinné vazby. Únava, nesoustředěnost a psychické napětí pak mohou být navíc překážkou i v profesním postupu a v budování kariéry.

"Proto bych radil všem ženám: nemá smysl se zbytečně a dlouho trápit. Pokud u sebe projevy PMS zpozorujete, začněte tento problém řešit dříve, než negativním způsobem dlouhodobě ovlivní vaše zdraví a také váš sociální život," zdůrazňuje závěrem MUDr. Pavel Turčan.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Diety: Která je pro vás nejhorší

Alkohol? Horší než tuk! Přestaňte pít a zhubnete

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše 

Putinovo Rusko už se ničím netají. Vzhlíží k Sovětskému svazu a lační po pomstě | Video: Kristýna Pružinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama