reklama

Osvěžte si život: Šestidenní detox pro váš vztah

Prochází váš vztah krizí a vy už nevíte, co si počít? Ještě než začnete dělat radikální změny, vyzkoušejte náš očistný vztahový detox.

Foto: Profimedia.cz

Prochází váš vztah krizí a vy už nevíte, co si počít? Ještě než začnete dělat radikální změny, vyzkoušejte náš očistný vztahový detox. Možná že už za šest dní vám oběma bude alespoň o trochu lépe, protože si díky tomuhle programu leccos uvědomíte... 

Vztahový detox je ještě mnohem prospěšnější než detox pro tělo. Pročistí vzduch, obnoví úctu i starou lásku, na kterou jste možná začali zapomínat. Jednou za čas si mohou klidně dopřát i páry, které jsou v pohodě. Rozhodně nikomu neuškodí.

Tenhle očistný program vymyslel britský terapeut Andrew G Marshall. Trvá pouhých šest dní a my vám ho teď podrobně představíme. Dopředu upozorňujeme, že je lepší partnera předem upozornit, že se chystáte něco takového zkoušet. Podstatou detoxu totiž je, že se k sobě zase naučíte chovat hezky, což by samozřejmě nemělo probíhat jednostranně. I on by se měl pokusit vyjít vám vstříc podle jednotlivých kroků...

Den první: Vše podle jeho přání

Nechte partnera, ať si nadiktuje, jak by den chtěl prožít. Ať si vybere, kam chce jít, co chce jíst, a jak to doma bude fungovat. Měl by vám ale svá rozhodnutí nějak vysvětlit, abyste pochopila jeho potřeby a pohled na to, jak má fungovat domácnost. Pro tentokrát mu neodporujte, přestaňte si myslet, že všechno víte nejlíp (bez ohledu na to, že to tak třeba doopravdy je), a naopak si život podle jeho představ vyzkoušejte. Pokud váš partner za něco stojí, na konci dne si uvědomí, že některé věci je lepší dělat tak, jak říkáte, nebo je alespoň řešit ve dvou.

Den druhý: Chvála třikrát denně

Nejen partner, ale jistě i vy rádi slyšíte, proč vás miluje a čeho si na vás nejvíce váží. Dejte si tedy předsevzetí, že ode dneška ho alespoň třikrát denně za něco pochválíte. A on vás - vztah přece nemůžete táhnout jen vy. Vzájemně se tak utvrdíte, že neberete náklonnost druhého jako samozřejmost a že si jí stále vážíte. A čím víc pozitivních vět člověk slyší, tím pozitivnějším člověkem se stává. A jen jedno malé upozornění: Dejte si pozor na to, jak pochvalu formulujete. Pokud váš vztah prochází hlubokou krizí, mohl by to totiž váš protějšek pochopit jako ironii či provokaci.

Den třetí: Partner na prvním místě

Nenechte telefon, vlastní zájmy, ale ani přátele nebo děti, aby narušovaly čas, který trávíte s partnerem. Nepřerušujte kvůli nim vaše rozhovory, neomezujte se. Mějte na paměti, že spolu nejste kvůli dětem nebo kvůli domácnosti. Jste spolu proto, že se máte rádi, a proto jste se rozhodli pořídit si děti a společně je vychovat. Děti jsou vaše radost, váš splněný sen, tak si je užívejte, nehádejte se kvůli nim a už vůbec kvůli nim nezapomínejte na svůj vlastní život. Důležitost zvonícího telefonu či puštěné televizi pak už asi ani nemusíme rozebírat.

Den čtvrtý: Řekněte, co vás štve

Nepřetvařujte se a řekněte, co vám vadí. Neschovávejte svůj vztek v sobě, ventilujte ho (pokud možno co nejasertivnější formou, avšak jasně). Udělejte to však hned, jakmile vás to napadne, ať je vaše sdělení autentické. Neodkládejte to a nedumejte nad tím, nebo se z maličkosti ve vaší hlavě stane obří problém, který se ještě navíc promění ve vztek. To, že vás něco naštve, nebo vám vadí, vlastně může být i pozitivní - pokud to umíte řešit v klidu a bez emocí. Pak se váš vztah nezhoršuje zbytečnými hádkami, ale naopak čistí a zlepšuje.

Den pátý: Všechno, co říká, je pravda

Dnes si představte, že každé slovo, které váš partner říká, je pravda. Respektive, že tím nemyslí nic jiného, než jen to, co skutečně říká. Dost často totiž za slovy druhého hledáme úplně jiné významy, představujeme si, co tím chtěl říct a naznačit, a pokud vztah prochází krizí, děláme to ještě častěji a hlavně naše výklady jsou mnohem negativnější, než jak byly původně zamýšlené. Sice se říká, že tohle je hlavně ženský nešvar, ale i muži si dost často naše slova vykládají úplně jinak, tak bude dobré, když to vysvětlíte i svému muži.

Den šestý: Pomalý sex

Problém párů, které spolu už nějakou dobu žijí, často bývá v tom, že sexu nevěnují příliš času, že ho berou jen jako jednu z položek na seznamu povinností a dělají všechno proto, aby ji mohli co nejrychleji odškrtnout. Případně spolu nespí vůbec. Co si tedy dnešní večer vyhradit jen pro sebe, zajít na večeři (lehkou, abyste po ní neodpadli) nebo do kina, a pak si doma zalézt do postele klidně už v osm hodin a věnovat se jen jeden druhému. Kdy naposledy jste tohle udělali? Zkuste to a budete koukat, jak moc vás jeden večer může ovlivnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Problém s manželkou: Po dětech o sebe přestala pečovat

Společný účet s manželem? To nikdy!

7 tipů pro lepší usínání: Dobrou noc!

--------------------------------------------------------------------------------

Potřebujete poradit, jak na vztah?

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama