reklama

Žádný kašel není obyčejný. Může z něj být i zápal plic

Všimli jste si? Kam člověk přijde, tam někdo kašle, obvykle sborem. Málokoho napadne, kam až to může vést. K zápalu plic, jehož výskyt v poslední době raketově stoupl.

Foto: Thinkstock

Ráno a večer je zima, přes den teplo, a k tomu sucho. Podmínky nahrávají vzniku nemocí. Ale nenápadný kašel nemusí být vůbec nevinný. Obzvlášť, pokud přetrvává od poslední "chřipky". 

Zápal plic často nijak nepřipomíná dramatickou záležitost, jak ji známe z filmů: s vysokou horečkou a lapáním po dechu. Může se rozvíjet plíživě, takřka bez teplot, kdy příznakem je únava (a kdo ji nemá) a právě ten dlouhodobý "nezničitelný" kašel. 

Přechodili jste nachlazení?

Tak se projevuje u lidí se sníženou imunitou - malých děti, starších osob a bohužel také alergiků. Jenže i obranyschopnost dosud zdravých lidí se rychle vyčerpá, pokud nemoci přecházejí, jak se teď stalo módou (a někdy také ekonomickou nutností). V organismu tak přetrvává mírný neustálý zánět se zvýšenou přítomností infekčních činitelů. Proto je teď zápalů plic všude plno. 

Dlouhodobý nedoléčený kašel vytváří v dýchacích cestách ideální podmínky pro množení infekce. Zápal plic tak může propuknout po nějakém dalším oslabení nebo vás nenápadně trápit právě již zmíněným kašlem a únavou. 

U téhle nenápadnosti však nemusí zůstat, aspoň ne na dlouho. Jednou organismus řekne prostě "dost!" a člověk se sesype. Už proto, že zachvácené plíce nestihnou plnit svou hlavní funkci: zásobovat tělo kyslíkem

Když dojde kyslík…

Jaké škody může zápal plic napáchat? Organismus se snaží zachovat průtok krve životně důležitými orgány (srdce, mozek, ledviny) na úkor zbývajících částí těla (například trávicího traktu), kde se průtok snižuje. Pak může vést k život ohrožujícím komplikacím:

  • bakteriové infekci - bakterie, které proniknou do krve, mohou následně infikovat i další orgány
  • zánětu pohrudnice a empyému - vznikají, když se zánětlivý výpotek také infikuje
  • meningitidě - zánětu mozkových blan, ke kterému dojde, jestliže infekce napadne mozkové obaly
  • ledvinovému selhání, ke kterému dochází při nízkém průtoku krve ledvinami a které může vést i k nevratnému poškození funkce ledvin
  • hypotenzi - nízký krevní tlak může být i příčinou kolapsu a ztráty vědomí
  • respiračnímu selhání (ARDS) - dochází k němu u plíce těžce poškozené zánětem; léčba vyžaduje připojení k dýchacímu přístroji a podávání kyslíku

Obyčejný kašel, obyčejná chřipka

Zápal plic je v podstatě zánět plicní tkáně. Za onemocnění mohou bakterie (nejčastěji je to pneumokok) a viry, ale i plísně nebo vdechnuté dráždivé chemické látky, a dokonce i malé předměty. V poslední době se také čím dál víc objeví zánět s nálezem chlamydií.

Dostat ho můžeme opravdu i z obyčejné chřipky. Dokonce ji svými příznaky -schvácenost s bolestmi hlavy, svalů a kloubů, nevolnost a zvracení - dlouho připomíná. Zánět postupuje z průdušek do drobných průdušinek a dále do plicních sklípků. Nenechejte ho řádit dál a nepodceňujte ani "obyčejný" kašel. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama