Z vedra se dá zbláznit! Na alkohol zapomeňte
Už mi to vedro leze na mozek, říkáme s nadsázkou. Přitom to žádná nadsázka není. Vedro působí na psychiku jednoznačně negativně a může vás přivést až do blázince.
Už mi to vedro leze na mozek, říkáme s nadsázkou. Přitom to žádná nadsázka není. Vedro působí na psychiku jednoznačně negativně a může vás přivést až do Bohnic.
Známá Chandlerova detektivka začíná popisem vedra, v němž si manželky chtivě olizují rty při pohledu na nůž a na manžela. U mnoha lidí totiž vedro vyvolává stavy podráždění a sklony k impulsivním reakcím. Zvlášť, když se blíží bouřka a atmosféra je nabitá elektřinou. Přibývá konfliktů, hádek a podle policejních statistik také počet znásilnění.
Vražedné vedro
Vědci z londýnského Institutu pro psychiatrii, kteří zkoumali příčiny 50 000 sebevražd zjistili, že jejich počet s přibývajícím vederem narůstá. Každé zvýšení průměrné teploty 18 stupňů o jeden dílek má za následek vzestup pokusu vzít si život až o čtyři procenta.
Doporučujeme Téma: Psychika
Přehřátí organismu, zejména mozku, může totiž vést k velmi závažným duševním komplikacím, zejména u starších. Proč tomu tak je, však experti přesně nevědí Podle autorky studie doktorky Lisy Pageové se vinou veder lidé stávají popudlivější a svárlivější, zvyšuje se jejich agresivita a impulzivnost. Zřejmě to souvisí s hladinou hormonu serotoninu v organismu.
Ničivá nespavost
Žhavé dny tak představují pro lidi velkou stresovou zátěž nejen z hlediska biologického, ale i psychického. Mladí je snášejí mnohem lépe než malé děti či staří lidé. U nich se případné psychické problémy zvyšují dehydratací, protže ve vyšším věku vyhasíná pocit žízně a tito lidé zapomínají pít, i když to žádá teplota ovzduší.
Každoročně to potvrzují i zkušenosti z naší nejznámější psychiatrické léčebny, jíž jsou pražské Bohnice. Se stoupající rtutí na teploměru přibývá telefonátů lidí, kteří pociťují náhlou psychickou tíseň. Trápí je především úzkosti, nervozita, podráždění nebo nespavost, která všechny vyjmenované potíže ještě dál násobí. Stresující je i to, že ani v noci si tělo od vysokých teplot neodpočine.
Pijte, ale jen nealko!
Na počtu přijatých pacientů se to však nepodepisuje, protože to lůžková kapacita nedovolí. Maximum je 17 pacientů denně. V létě mezi nimi častěji bývají psychicky nemocní zahraniční turisté, jimž se o dovolené zhorší jejich stav. Nejvíce příjmů pak v bohnické léčebně obvykle představují lidé závislí na alkoholu a drogách. Tyto lidi častěji postihují zdravotní kolapsy.
Přispívají k tomu cizí prostředí a často také alkohol. Což platí i pro Čechy, ať v cizině nebo doma. Alkohol je spouštěčem mnoha excesů i u zdravých lidí, na tož u těch, kteří trpí duševními problémy. Pivo, víno, natož tvrdý alkohol duševní nevyrovnanost ještě prohlubuje. Ke kolapsu může dojít také proto, že alkohol dehydratuje. Proto jeho nadměrná konzumace v létě může způsobit i další zdravotní potíže.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Horko, sex a plavky: Čekají vás problémy!
Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli
Olizování od psa: Škodí, nebo léčí?