reklama

Vstupujeme do roku draka: Co nám přinese?

Hodně štěstí v novém roce! Ne, nespletli jsme se - dnes je první den nového roku podle čínského kalandáře a my jsme vstoupili pod nadvládu draka. Využijte toho!

Hodně štěstí v novém roce! Ne, nespletli jsme se - dnes je první den nového roku podle čínského kalandáře a my jsme vstoupili pod nadvládu draka. Využijte toho!

Drak je v Číně symbolem síly a bohatství. Ten vodní, pod jehož vládou bude nastávající čínský rok, má navíc obdivuhodnou schopnost vypořádat se s jakoukoliv výzvou a nalézt ideální cestu k vytyčeným cílům. Co takhle dát si letos dohromady zdraví? Podmínky jsou více než příznivé. 

Země a voda

Drak jako nejsilnější znamení čínského zvěrokruhu nám může pomoci v absolvování významných kroků, k nimž už se dlouho odhodláváme, ale neměli jsme na ně sílu nebo čas. Čínští astrologové slibují, že rok 2012 bude ve znamení transformací a úspěšných změn.

To, zda na drakovi poletíme, poběžíme nebo se pouze někam dokulháme, už ovšem záleží na každém z nás. Máme jen a jen ve svých rukách, jak a kterým směrem zvládneme toto silné zvíře uřídit.

„Voda je v čínské symbolice nebeský kmen a drak zemská větev, která z tohoto kmene vychází. První polovina roku 2012 bude o převaze vody - bude nás nutit zalovit v sobě a najít hlubší vody toho, co děláme, proč to děláme a jaký je náš osobní smysl bytí na tomto světě. V druhé polovině z tohoto společně s drakem vystartujeme a začneme všechny ty věci, které jsou pro nás přirozené, realizovat. Kombinace země a vody je velmi dobrá, můžeme se jen těšit," říká odborník na čínskou medicínu MUDr. Jozef Lucký z TCM Clinic.

Cesta zdravotní rovnováhy  

Většina z nás si bere k srdci postřeh Marka Twaina, jenž prý kdysi pronesl následující poselství: „Jediný způsob, jak si uchovat zdraví, je jíst, co nechceš, pít co nemáš rád a dělat, co se ti nelíbí."

Je paradoxní, kolik z nás z této spisovatelovy příhodné nadsázky vychází. Drak žije v pohádkách a tam je možné, jak známo, vše. Dalo by se odhadnout, že pohádkovější rok než ten, který v Číně slaví právě dnes 23. ledna,  už nepřijde. Slovy západního člověka by se dalo říci, že je třeba chytit příležitost za pačesy.

V Číně, která dává ročním úsekům pohádková označení, mají i další tradice. My jsem se zajímali o to, co by měl člověk v roce draka udělat, aby opravdu dokázal zlepšit svůj zdravotní stav.

Celková harmonie je čínským poselstvím, které se promítá do všech částí života. Každý je schopen posoudit určité výkyvy, kdy je jeho stav nevyvážený. Ať už se jedná o disproporci jakýmkoli směrem, vždy se nějakým způsobem negativně projeví. V případě fyziologických parametrů tomuto výkyvu říkáme nemoc.

S dračím odhodláním

Pokud přijmeme západní pohled na zdraví, nebudeme nemocného vyvažovat tak, aby odběhl uzdravený. Naopak jej budeme uzdravovat, léčit projev nemoci a čekat, až se vytratí. Poté, co je vyrážka pryč, odchází vyléčený avšak stále ještě nevyvážený pacient domů. To, co nemoc způsobilo, číhá na svoji další příležitost.

Jestli je rok draka v nějakém ohledu výjimečný, spočívá tato charakteristika v určitosti, s jakou je možné životem pootočit tj. vyvážit jej. Dračí odhodlání je nám nakloněno. „Z medicínského hlediska bude první, vodní, polovina roku draka o ledvinách a reprodukci, po stránce psychologie o zvládnutí našich strachů a o již zmíněných hlubinách našeho vlastního bytí. Druhý půl rok, kdy se ke slovu dostane zemský drak bude o zažívání a o výrobě energie, kterou potřebujeme k realizaci všech těch cilů, které vzejdou z našeho podvědomí," doplňuje MUDr. Jozef Lucký. 

Vyvažte se!

Kdyby byl Mark Twain čínským mudrcem, možná by svůj citát trochu vyvážil, možná dokonce zcela otočil. Zněl by pak třeba takto: „Vyvažte své já tak, že jej uvidíte a porozumíte mu. Pak budete teprve vědět, že stačí jíst to, co chcete, pít to, co máte rádi a dělat to, co se vám líbí." 

Zájemci o hlubší pochopení tradiční čínské medicíny mají možnost zahájit čínský rok draka přihláškou na školu čínské medicíny TCM Institut. Přihlášky jsou ke stažení na stránkách www.tcminstitut.cz a uzávěrka pro jejich podání je na konci ledna.  

BUDE TO DOBRÝ ROK?

První polovina roku 2012 bude o převaze vody - bude nás nutit zalovit v sobě a najít hlubší vody toho, co děláme, proč to děláme a jaký je nás osobní smysl bytí na tomto světě.

Místy až šokující záběry. Satelitní snímky ukazují, jak se Země proměnila za 30 let | Video: ČTK
reklama
reklama
reklama