reklama

Silné osobnosti. Co mají společného a jak to mít taky

Sílu musí každý najít sám v sobě. Tady je ale sedm zásad, které vám s tím pomohou.

Foto: Thinkstock

Svaly vypěstujete v posilovně, ale jak posílit psychiku? Třeba tím, že okoukáte, co duševně silní lidé dělají – nebo naopak nedělají.

Neznamená to, že se okamžitě stanete úspěšným manažerem, ale rozhodně se začnete cítit v životě lépe. A navíc – zároveň se budou cítit lépe i lidé ve vašem okolí. Co je důležité?

1. Nebabrejte se v problémech

Čím víc se soustředíte na obtíže, nedostatky a křivdy, ať už skutečné nebo domnělé, tím větší moc nad vámi získávají. Neustálé rozebírání bere elán a navozuje negativní pocity. Pokud jste udělali chybu, přiznejte si ji a posuňte se dál. Minulost už stejně změnit nemůžete.

Doporučujeme: Koho máte na světě nejradši? Jediná odpověď je správná

"Je důležité si všechny chyby uvědomovat a pozorovat, co jsme udělali špatně, co jsme mohli udělat lépe a jak to příště udělat jinak,“ říká Amy Morino, autorka knižního bestselleru o duševní síle 13 Things Mentally Strong People Don't Do, z níž jsme vybrali sedm nejdůležitějších bodů.

2. Buďte velkorysí

To je vlastně další stránka bodu číslo jedna. Opravdu silné osobnosti nemají potřebu druhé shazovat, hledat na nich chyby a neustále je puntičkářsky připomínat. Samozřejmě, vážné problémy se přehlížet nemají, ale drobnosti… jsou prostě drobnosti. Znáte přísloví Orel much nelapá? Přesně tak, prkotiny jsou pod vaši úroveň. Už proto, že se nepodstatnými věcmi nezdržujete od důležitých záležitostí. Klidně můžete i ustoupit. 

"Silný člověk se přizpůsobuje svým blízkým i společnosti, je ochoten omezit sebe, přinese-li to druhému prospěch. O tom, kde ustoupí, ovšem rozhoduje sám," připomíná psycholožka Pavla Koucká. Důležité je také přát druhým úspěch a umět jej ocenit.

3. Zvládněte city

Inteligence (IQ) je důležitá, ale ještě důležitější je emoční inteligence (EQ). Znamená to chápat své emoce, ale také se vcítit do emocí ostatních lidí. Pochopení je základem pro zvládnutí vzteku, strachu a podrážděnosti. Upřímnost k sobě i druhým je základem pro zdolání jakékoliv situace či problému. "Nezapomeňte, že sebelítost je destruktivní," upozorňuje Amy Morino.

4. Naučte se říkat ne

To je zřejmě první lekce z psychologie, kterou dostane každý, kdo o něco usiluje. Jednak to pomáhá udržet duševní i celkově životní rovnováhu, a jednak si tímto způsobem vymezíte hranice proti vlivu okolí, upozorňuje koučka Amy Morinová.

5. Nemusíte být s každým kamarád

Potřebujete za každou cenu svoji "ozvěnu"? Podle Amy Morino jde o známku slabosti, ztrátu času i možnost, jak být manipulovaný. Porovnávat se s druhými a snažit se jim zavděčit, aby vás měli rádi, vysává energii a je cestou do pekel.  Naše cena přece nespočívá v tom, co si o nás myslí ostatní. Psychicky silní lidé vydrží být sami. Koho děsí samota, ten vlastně utíká sám před sebou a vrší nevyřešené problémy. Podstatné je být sám i v přeneseném slova smyslu. Třeba když zastáváte určité hodnoty nebo stanoviska či morální zásady i tam, kde to zrovna není in," zdůrazňuje také Pavla Koucká.   

6. Nebojte se změn

Risk bývá zisk. Proto se silní jedinci nebojí riskovat a jsou otevření změnám jako nedílné součásti života. Vzdát se jistot a pohodlí vyžaduje odhodlání, ale bez něj nic nepůjde. Nehledejte negativa a důvody, proč je něco špatně, ale naopak se soustřeďte na to dobré, co může přinést užitek i vám. Flexibilita a schopnost adaptovat se v nových situacích či na nových místech je pro mentálně silnější jedince příznačná, připomíná Amy Morino.

Přečtěte si: Konkrétně: Které špatné emoce vyvolají chorobu?

Podle ní je také důležité netrápit se věcmi, které nemůžeme ovlivnit. Nikdo nemůže mít pod kontrolou úplně všechno, a marná snaha toho dosáhnout vede jen k úzkosti a pocitům marnosti. Naopak je dobré soustředit se na záležitosti, které ovlivnit můžeme – a pustit se do nich s odhodláním a optimismem.

7. Nečekejte výsledky hned

Pozitivní očekávání jsou sice důležitá, ale kdo si myslí, že všechno půjde hned a samo, se projevuje jako nevyzrálý jedinec. Výsledky v důležitých oblastech, jako je zlepšení kondice, změna životního stylu nebo pracovního postupu, vyžadují trpělivost a dlouhodobou snahu. Silní lidé se nevzdají po prvních překážkách a vytrvají na své cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi se umí radovat. Šťastní umí být i bez peněz

Nepřecházejte chřipku. Zabíjí, i když na ni nevěříte

Jak vypadá správná porce jídla?

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama