reklama

Rychle na slunce: Vitamín D zřejmě chrání před rakovinou

Chránit se před škodlivými účinky slunečního záření je sice nutné, ale chovat se jako upír za úsvitu taky není potřeba. Lidské tělo totiž sluneční světlo potřebuje pro zdravé fungování.

Foto: Thinkstock

Klobouk, brýle, dlouhý rukáv, dlouhé nohavice a namazat padesátkou. Takhle potkáváme mnoho lidí i s dětmi, a to i ve městě.  Přílišná ochrana proti slunci může být na škodu.

Odborníci zjistili, že výskyt určitých typů rakoviny je nižší mezi obyvateli jižních zemí než ze států severnějších. Na jihu lidé přijímají více slunečního záření, v jejich kůži se proto tvoří více vitamínu D. Mohl by tedy dostatečný přísun této látky znamenat ochranu před zhoubným bujením?

'Déčko' má v lidském těle zásadní roli v metabolismu vápníku a fosforu, tedy při utváření kostní hmoty a zubní skloviny. Jeho nedostatek způsobuje u dětí křivici (rachitis) a u dospělých osteomalacii  - demineralizaci kostí.

Sluneční vitamín podporuje imunitu

Vitamín D je v tucích rozpustný prohormon. Jde tedy o látku s mírnou hormonální aktivitou, která se zpracováním v organismu mění na působek hormonální povahy.  

Kromě účinků na kostní systém se ale uvažuje i o jeho roli v dalších pochodech v organismu, včetně těch ovlivňujících nádorovou změnu buněk. Nové studie prokázaly, že vitamín D pomáhá udržovat celkové zdraví, posiluje imunitu a snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o šedesát procent. Přesto většina populace trpí jeho nedostatkem a problém přehlíží.

Světová zdravotnická organizace dokonce vydala varování, že svět zachvátila epidemie nedostatku vitamínu D a je potřeba situaci řešit. Déčko neboli sluneční vitamín sice vzniká s pomocí ultrafialového zářenía přeměnou v pokožce, jenže takto se ho v současnosti dostane do organismu jen minimum. Jako ochranu při běžném pohybu po městě doporučuje přednosta kožní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger tzv. street faktor kolem 15, který už některé běžné kosmetické prostředky pro pěstění pleti obsahují. Jinak stačí faktro 30.

Příliš ochrany škodí

Brání tomu nedostatek slunečního svitu i ochranné opalovací krémy, které většina z nás používá, aby se nespálila a předešla rakovině kůže. Zásoby vitamínu D však tělu dojdou zhruba tři týdny po 'nachytání bronzu'.

Při studiích na myších bylo dokázáno, že vitamín D by mohl předcházet rozvoji rakoviny, nebo ho alespoň významně zpomalit. Vědci během experimentů zjistili, že vitamin D:

  • podporoval vyzrávání buněk
  • brzdil růst a stimuloval zánik rakovinových buněk
  • potlačoval vznik nových cév zásobujících nádor

Zda ovšem půjde tyto výsledky uplatnit i u lidí, zůstává zatím otázkou. Některé studie naznačují, že by tomu tak být mohlo, jiné směřují k tomu, že vitamín D a výskyt rakoviny spolu nesouvisí. Definitivní odpověď na to, zda přísun déčka opravdu hraje roli v prevenci a zpomalení rozvoje rakoviny, tedy nejspíše dostaneme až během následujících let.

Doplňky stravy moc nepomohou

Vitamín D má sice bezesporu velké množství pozitivních účinků, ale při jeho nadměrném příjmu (nejčastěji ve formě různých doplňků stravy) hrozí i nežádoucí účinky.

Vzhledem k jeho úloze v metabolismu vápníku a fosforu začne v krvi mimo jiné stoupat hladina vápníku. Tento přebytečný prvek se poté ve formě krystalků ukládá v měkkých tkáních organismu (např. v ledvinách nebo plicích). Nejvyšší bezpečná denní dávka vitamínu D je pro dospělé a děti od osmi let 100 μg denně (to znamená asi 4000 IU za den).

Lepší tak bude přiměřený pobyt na slunci a správné jídlo: Déčko najdeme v rybách, a to i konzervovaných, houbách (existují například speciálně pěstované žampióny se zvýšeným obsahem vitamínu D), žloutky, mořské plody, a kupodivu také sádlo a slanina. 

Zdroj: NATIONAL CANCER INSTITUTE

více na uLékaře

reklama
Doporučené recepty
    reklama