reklama

Opalování nahoře bez: Opravdu je bezpečné?

Doby, kdy zahodit podprsenku se rovnalo politickému prohlášení, jsou dávno pryč. Dnes se už ani na většině pláží v Evropě "nahoře bez" moc nenosí. Proč?

Foto: Thinkstock

V Česku se u vody i v parcích ženy odložit horní díl plavek nijak nerozpakují. Na Západě je ale v posledních letech tento trend zřetelně na ústupu. Ne že by za tím byl stud nebo prudérnost, spíš zdravý rozum.

Podle loňských průzkumů v Dánsku a ve Francii se nyní bez podprsenky opalují pouhá čtyři procenta žen, zatímco v generaci jejich matek to byla bezmála polovina. Důvodem jsou jednak obavy ze zneužití na sociálních sítích, ale především obavy z poškození zdraví.

O co si koledujeme?

V posledních letech všeobecně sílí trend chránit se před UV zářením. Slunce a negativní účinky jeho záření jsou v případě jemné tkáně ženských prsou ještě hrozivější.

"Je známo, že ultrafialové záření (UV) je schopno vyvolat předčasné stárnutí kůže, poškození genetické výbavy buněk i vznik kožních nádorů. Na těchto účincích se různou měrou podílí UVB i UVA záření. Nadměrné a nechráněné vystavování se slunci je proto jedním z hlavních rizikových faktorů," upozorňuje dermatoložka Ivana Krajsová.

Opatrnost je na místě

Sluneční záření poškozuje kůži i hluboko uvnitř, což sice okem není vidět, ale může to vést až ke zhoubným nádorům.

Kde se nesmí opalovat nahoře bez?

Kde se nesmí opalovat nahoře bez?

Samozřejmě vždy záleží na zvyklostech a klientele konkrétního letoviska, ale obecně se nevyplatí odkládat horní díl plavek v těchto zemích

  • muslimské státy
  • Egypt
  • Turecko
  • Tunisko

na obtíže můžete narazit i ve Španělsku, na jihu Itálie i na menších ostrovech v Řecku. Problémy vás mohou čekat i v USA.

Krásně rovnoměrně opálené tělo je sice velkým lákadlem, ale právě ve výstřihu a na ňadrech si víc koledujeme o vytvoření nehezkých pigmentových skvrn a vrásek, které se v této oblasti tvoří až třikrát rychleji než jinde. Zvyšuje se také riziko kožních nádorů od těch "jenom" ošklivých až po ty zhoubné - melanomy.

Navíc nejde o jediný druh nádorů, který může podnítit vystavování prsou prudkému slunci. Vznikají tak (většinou) neškodné cysty, ale i rakovina prsu, což dává do souvislosti s vystavováním ostrým paprskům stále víc odborníků.

Horko může škodit tkáni

I když přesné údaje nejsou k dispozici, mnoha lékařů je přesvědčeno, že za hrozivým nárůstem případů rakoviny prsu je právě dlouhodobá móda opalování nahoře bez. 

Příčinou může být jak povrchové spálení, a tak i nadměrné zahřívání vnitřní tkáně. Podle významného amerického homeopatického lékaře Robina Murpyho tímto zvýšením teploty žlázy dochází ke zvýšení tvorby hormonu prolaktinu a naopak snížení hladiny melatoninu, který mimo jiné povzbuzuje činnost imunitního systému.

Podle Murphyho tak rakovinou prsu onemocní 20 procent žen na základě známých rizikových faktorů (kouření, menstruace od velmi nízkého věku, anamnéza v rodině), ale na 80 procent se podílí věk a právě vliv přílišného tepla.

Bez, ale pod

Pokud si ale ňadra bez podprsenky schováte pod oblečení, uděláte dobře. Přední švédský gynekolog profesor Göran Samsoe z univerzity v Lundu například po dlouhodobé studii zjistil, že povislá prsa způsobuje příliš těsná podprsenka a také nízký věk, odkdy ji dívky nosí. Prý by s ní neměly začínat příliš brzy, a ani později by ji neměly nosit celý den.

Každodenní přirozený pohyb totiž stimuluje rozvoj elastické tkáně pod kůží prsu, která jej pak dokáže udržet i bez opory. "Pokud jsou ale tyto přirozené pohyby omezeny podprsenkou, která je příliš těsná, může to ovlivnit růst a pevnost tkáně," vysvětlil profesor Samsoe.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama