reklama

Velbloudí mléko: Budoucnost pro alergiky?

Před časem se objevila zpráva, že velbloudí mléko míří na evropský trh. Je opravdu budoucností pro alergiky?

Foto: ISIFA/Thinkstock

První opravdu velkou továrnou na velbloudí mléko je farma v Dubaji. V současné době chová 3 000 velbloudů. Je ale skutečně alternativou pro alergiky, kteří nesnesou mléko kravské?

Velbloudí mléko je významnou potravinou v suchých oblastech severní a východní Afriky a v Arábií. Nomádi v pouštích jím živí děti. Dokonce i ve městech si získává čím dál tím větší oblibu. Neobsahuje beta-laktoglobulin, který je hlavním alergenem v mléce kravském. Prý by se mělo stát běžnou součástí nabídky supermarketů.

Velbloudí versus kravské mléko

Alergie na bílkovinu kravských mléčných výrobků se vyskytují běžně po celém světě. Navíc ti, co špatně snáší kravské, reagují tak i na kozí, ovčí či bůvolí. Velbloudí obsahuje bílkoviny syrovátky albumin, alfa-laktalbumin, imunoglobulin a laktoforin. Právě jiné složení proteinů dává možnost se alergiím vyhnout.

Podle průzkumů je méně kalorické a funguje jako antivirová prevence. Kromě toho, pomáhá proti TBC. Jeho největší předností je vysoké množství vitamínu C a železa. Obsahuje nenasycené kyseliny a téměř 5 procent mléčného cukru - laktózy, přesto je dobře stravitelné.

Úplně chybí přítomnost beta-laktoglobulinu a kaseinu, dvě složky, které způsobují alergie.

Budoucnost pro alergiky

Arabští lékaři přes všechny studie popisují možnost anafylaktické reakce, která se objevila u šestiletého chlapce trpícího astmatem a alergií na burské ořechy a sezam. Alergii na kravské mléko neměl, po konzumaci velbloudího začaly otoky a skončilo to celkovou reakcí s nutností hospitalizace.

Čtěte také: Alergie na mléko: Zahleňuje, nebo ne?

V den reakce ochutnal jen velbloudí mléko a nic jiného nejedl. Následovala prudká reakce, která vedla ke krátkodobé umělé plicní ventilaci. Po propuštění byl vyšetřen laboratorně a jeho alergie se potvrdila. Jde o první popsaný případ potvrzené alergie na velbloudí mléko. Případ jednoduše dokazuje, že i "hypoalergenní" potraviny, odmítne někdy náš organismus přijmout.

Velbloudí dobroty

Doposud si zakoupíte velbloudí dobroty v Rakousku, Japonsku nebo ve Velké Británií. Farma plánuje rozšířit pobočky do všech velkých významných měst. A od února tohoto roku, získali povolení vyvážet velbloudí mléko a produkty do zemí Evropské unie.

Velbloudí farmu najdete i v USA. Malé množství kusů vede k výrazně vyšším cenám za mléčné produkty. Klasická malá čokoláda stojí v přepočtu okolo 250 Kč.

Dubajská farma

V současné době funguje na ploše 1,5 kilometru čtverečním, ale díky větší poptávce je nutné farmu rozšířit až dvojnásobně. Velbloudi jsou chováni ve volném výběhu. Do stájí putují jen v době dojení. Na denním jídelníčku mají seno, mrkev a pšeničné otruby bez hormonů a chemie.

Farmu založil před deseti lety vůdce Dubaje Shekhem Mohammed právě proto, aby podpořil pití velbloudího mléka. Nyní vyprodukují 5 000 litrů denně. Ochutnáte nejen přírodní, ale také s příchutí čokolády, jahod či tolik oblíbeného šafránu. Během poloviny roku 2013 chtějí vyrábět zmrzlinu, sýry nebo máslo. Velkým hitem bude trvanlivé mléko.

Čtěte také: Zakázané potraviny: Když to není alergie, co je to?

Je třeba počítat s vyšší cenou. Vždyť kráva denně nadojí 24 až 26 litrů, zatímco velbloudice zvládne necelé 4 litry. A jak chutná? Odborníci tvrdí, že nemá žádný náznak nepříjemné pachuti. Dokonce ho nazývají "karamelovou" dobrotou

Pravdou je, že krávy byly dlouhá léta šlechtěny za účelem vysoké produkce, které zatím velbloudi nemohou konkurovat. Farma v Dubaji ale dělá vše proto, aby se to v dohledné době změnilo.

Přijali byste velbloudí mléko jako plnohodnotnou náhradu za kravské? Jste ochotni za něj připlatit? Vyjádřit se můžete v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete krásnou pleť? Přestaňte se vyhýbat mléku

Zanedbáváte sennou rýmu? Skončíte s astmatem!

Kuriózní plastiky: Bez pupíku a bez bradavek

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama