reklama

Vědci objevili nový hormon na hubnutí!

Vědci objevili nový hormon na hubnutí, který dokáže také zabránit rozvoji cukrovky a nemocí, které tloušťka dříve či později přináší. Hormon dostal jméno irisin a má jednu jedinou chybu!

Foto: Profimedia.cz

Vědci objevili nový hormon na hubnutí, který dokáže také zabránit rozvoji cukrovky a nemocí, které tloušťka dříve či později přináší. Hormon dostal jméno irisin a má jedinou chybu.

V průlomové studii odborníci z Dan-Faber Institutu pro výzkum rakoviny a Harvardské lékařské fakulty odhalili existenci nového hormonu, který dokáže vylepšit metabolismus. Organismus tuto látku produkuje jako odpověď na fyzickou aktivitu a cvičení (což je právě ta chyba...) .

Posleství pro tuk

Vědcům se tak podařilo získat nové informace o tom, jak cvičení ovlivňuje tělo na buněčné úrovni.  Při zkoumání se zabývali  myšími a lidskými svalovými buňkami.

Už nějakou dobu se odborníci domnívali, že tyto svalové buňly ovlivňují biologické procesy v částech místech těla - mimo svaly samotné. Přesněji řečeno byli přesvědčeni, že tyto buňky biochemickou cestou komunikují s tělesným tukem.  Ale jak? To dosud nebylo  jasné.

Vědcům pomohla až látka PGC1-alpha, která se vytváří ve svalech v závislosti na cvičení : při něm a po něm.  Myše, kterým se v těle vytvářelo větší množství PGC1 byly odolné proti obezitě a diabetu.

Hnědá je dobrá

Mechanismus tohoto působení byl však neznámý. Teď sevšak prokázalo, že PGC-1 způsobí zvýšení produkce proteinu, známého jako Fndc5. Ten se rozpadá na několik součástí, z nich jedním je právě onen hormon, který vědci dosud neznali.

Putuje krví do tukových buněk, kde začne regulovat množství tuku. Především ve viscerálním tuku, to je ten hluboko uložený, obklopující vnitřní orgány, jehož se nejhůř zbavujeme.

Pomáhá také zachovat v těle tzv. hnědý tuk, jehož přítomnost je na rozdíl od bílého tuku žádoucí: umí spalovat energii.

Božské zprávy!

Jméno "irisin" dostal nově objevený hormon po bohyni z řecké mytologie, která přinášela zprávy.  Zpráva, který přináší nový hormon, je jasná:  irisin ovlivňuje příznivým způsobem metabolismus a způsobuje genetické změny v buňkách

Myšky tak sice nehubly, ale zato ani nepřibíraly, i když  přijímaly vysoce kalorickou stravu. Což je přesně to, na co bychom asi všichni přistoupili: zacvičit  si a pak se moci pořádně najíst. Což sice u některých  lidí funguje, ale pouze v mládí. S irisinem by  to však bylo možné i v pozdějším věku.

A ještě jedna božská zpráva: irisin má u myší i u lidí totožné složení, takže by měl být snáze přístupný k využití pro humánní účely.

>

BÍLÝ NEBO HNĚDÝ?

Donedávna si vědci mysleli, že žádoucí hnědý tuk se ztrácí s dětstvím. Teprve poslední roky se ukazuje, že v organismu zůstává. Jen ho někteří mají víc. Očividině ti šťastnější - ti„ kteří nemají dispozice tloustnout.

reklama
reklama
reklama