V létě si dejte pozor na citrusy. Způsobují kožní problémy
Svěží lehké vůně jsou pro léto typické. Jenže právě jim bychom se měli pro jistotu obloukem vyhnout. Důvod?
Působením slunce, ale i horka a potu se v letních měsících kůže často podráždí. Často je viníkem parfemace kosmetických přípravků - a přitom právě kvůli charakteristické vůni si je často kupujeme.
Tyto látky, ať už přírodní nebo synteticky odvozené sloučeniny, způsobují problémy jako je vyrážka, zarudnutí nebo otok. Obzvlášť v létě by se citliví lidé měli vyhýbat některým esenciálním olejům, které mohou v kombinaci se sluncem způsobit nepříjemné reakce.
Vyhněte se hořkému pomeranči či limetě
V kosmetických produktech se podle statistik objevuje více než 2500 vůní. Mezi zavedené alergeny se podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele řadí 54 jednotlivých vůní a 28 esenciálních olejů. Dalších 26 chemikálií bylo zařazeno mezi pravděpodobné alergeny a 35 chemikálií a 13 přírodních látek mezi možné alergeny.
V létě jsou oblíbené zejména citrusové vůně, které působí lehce a svěže. "Právě u nich ale může nastat velké riziko vzniku nepříjemných reakcí na pokožce. Mezi toxické látky patří například limeta, hořký pomeranč či bergamot. Citlivé na sluneční záření jsou pomeranč, citron, tangerinka a mandarinka," upozorňuje dermatolg Tomáš Kampe.
Nedejte se mýlit
Potenciální nebezpečí představuje i skořice, šalvěj, pačuli nebo cedr. Rostlinné extrakty bývají často uváděny pod latinským názvem, číst etikety je proto nezbytné.
"Hlavně se nenechte mýlit označeními jako je hypoalergenní nebo přírodní, protože i tyto produkty obsahují alergeny zcela běžně," varuje lékař. Naopak dobrou volbou je například levandule, eukalyptus nebo máta, protože mají hojivé a protizánětlivé účinky. Mohou se tedy užívat i během slunění.
Jak rozlišit alergii od podráždění?
Kombinací působení slunečního záření a kosmetických přípravků můžou na pokožce vzniknout projevy podrážení. Tyto reakce mají velmi podobné projevy jako alergie na sluneční záření, proto je mnoho lidí mylně zaměňuje.
Původcem podráždění pokožky nemusí být slunce samotné, ale jeho kombinace s kosmetickými přípravky. Například i opalovací krémy často obsahují vonné a konzervační látky, na které může pokožka nepřiměřeně reagovat. Oproti tomu podráždění kůže způsobené sluneční alergií se objevuje pouze na místech, která byla vystavena slunci. Nejčastěji na krku, rukou, ramenech.
Kosmetické přípravky dokážou vyvolat svědění a otoky na větší ploše těla. Tedy i na místech, která jste krémem nenamazali. K podráždění pokožky může dojít i pouhým nadměrným použitím kosmetického produktu, nejčastěji bývá viníkem mýdlo nebo šampon. Kůže začne praskat a je vysušená. Náchylné jsou především partie s tenkou vrstvou kůže, kožní záhyby, oční víčka a tvář.
Alergická reakce na nějakou složku kosmetického přípravku se na rozdíl od podráždění neprojevuje na kůži ihned, ale třeba až několik hodin či dnů po použití produktu. Není proto jednoduché určit příčinu potíží.
Mezi projevy alergie patří svědění, bolestivá kůže, začervenání a vznik šupinek - tak imunitní systém bojuje proti infekci, vyvolané kosmetickou složkou. Jakmile se alergenu vyhnete, příznaky by měly za několik dnů polevit.
A pozor, ať vás nezaskočí: Alergie nevzniká pouze na nově zařazené kosmetické přípravky, ale i na ty, které používáme dlouhodobě.