reklama

Bolí vás hlava? Překvapivě za tím může být alergie

Jako střep mě bolela hlava celý týden. Pak jenom tři dny. V dalším měsíci to byl zase skoro týden. Člověka napadají různé a hrůzné možnosti. Jedna ale ne. Alergie.

Foto: Thinkstock

Kýchání a smrkání nejsou jedinými příznaky alergické reakce. V některých případech může způsobovat i únavu, bolesti hlavy, nebo dokonce deprese.

Pokud se za vašimi problémy opravdu skrývá alergie, její léčba může tyto příznaky zmírnit. Přesně tak to bylo u mě. S problémy jsem se svěřila kamarádce, která je shodou okolností alergoložka. "Přijď, uděláme testy," pozvala mě do ordinace. Pak už šlo všechno ráz na ráz.

Nečekaná souvislost

Napřed jsem nechápala souvislost - bolest hlavy, únava a vyčerpání jako důsledek alergie? Tím spíš, že jsem žádnou alergií dosud netrpěla. Jenže ta vás může začít trápit v každém věku a způsobovat právě popsané potíže.

Objevila se i u mě a měla jsem kvůli ní nejen úporné bolesti hlavy, ale cítila i únavu, pocity smutku a nedostatku životní energie. Sice dalo práci zjistit příčinu, ale teď už vím, že se prostě musím nějakých oblíbených věcí vzdát.

"Některé alergie pak nejspíše stojí i za vznikem migrén - z tohoto pohledu jsou dobře známé migrény vznikající u části lidí po požití čokolády, červeného vína nebo právě aromatických sýrů, především plísňových," potvrzuje alergoložka Dea Holotíková ze Žďáru. 

Utajený viník migrén

Při kontaktu alergenu se sliznicí nosu dochází k otoku, čímž se zhorší odtok hlenu z vedlejších nosních dutin. V nich pak dochází ke zvýšení tlaku a k možnému rozvoji zánětu. A právě zánět dutin může být nejčastější příčinou bolestí hlavy u alergiků.

Mezi příznaky těchto potíží patří:

  • pocit tlaku v čele, ve tvářích a za očima
  • bolesti zubů
  • žlutý nebo zelený výtok z nosu

Chronická vyčerpanost

Pokud zároveň pociťujete extrémní vyčerpání po dobu půl roku nebo i déle, přičemž lékař neobjevil žádnou příčinu vaší únavy, nejspíše trpíte chronickým únavovým syndromem.

I když se prozatím přesně neví, jakým způsobem tento syndrom vzniká, až polovina pacientů současně trpí nějakou alergií. Američtí vědci předpokládají, že za chronickou únavou může stát přehnaná odpověď imunitního systému, podobně jako u alergie.

Při léčbě alergií spojených s chronickým únavovým syndromem došlo u pacientů k rapidnímu zlepšení stavu. Asi tři čtvrtiny z nich po úspěšné terapii přecitlivělosti pocítilo výrazné zlepšení své chronické únavy a úporných bolestí hlavy. U některých dokonce veškeré příznaky syndromu zcela ustoupily.

Alergií k depresi

Vědci ozřejmili i fakt, že průběh alergie může mít vliv na změny nálad. Jedna zahraniční studie zjistila, že většina pacientů se při akutním průběhu alergie cítí podrážděná, unavená, má problémy se vstáváním a téměř celá třetina z nich se cítila 'smutně'. Zdá se však, že spojitost mezi depresí a přecitlivělostí bude mnohem složitější - ohrožen není každý alergik, ale jen menší skupina z nich, na kterou má vliv i vrozený sklon k vzniku depresí.

Najděte problém

Pokud trpíte dlouhodobou únavou, častými bolestmi hlavy nebo depresemi, navštivte svého lékaře a povězte mu o svých potížích. Když nezjistí jinou příčinu, která by vysvětlila původ vašich obtíží, možná za váš stav může skrytá alergie - tu ale můžete s pomocí alergologa odhalit a léčit.

"V případě alergických příčin se léčba zaměřuje na jejich potlačení. Mohou být ordinována antihistaminika a kortikosteroidy. Léčba zahrnuje vyhýbání se alergenu, který způsobuje problémy, nebo postupné přivykání na něj díky desenzibilizační terapii," vyjmenovává alergoložka Holotíková. Já jsem si vybrala předposlední možnost - život bez sýru..Ale zůstanu ve střehu, alergie se totiž často rády "řetězí".

více na uLékaře

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama