reklama

Už vás z těch svátků bolí hlava? Co s tím?

Bolest hlavy umí vyvolat každé vybočení z pravidelného režimu, natož to "vánoční" se spoustou práce, shonu, jídla a pití.

Foto: Žena

Čert nám ty Vánoce byl dlužen! Nejdřív spousta práce, pak spousta jídla, pití a spousta návštěv,  ponocování - a hlava je z toho jako střep.

Může jít o dozvuk probdělé noci, ale i příznak závažného onemocnění, proto je dobré ji nepodceňovat. Bolest hlavy může každopádně vyvolat každé vybočení z běžného denního režimu. Patří k nejčastějším obtížím, se kterými se lidé vydávají k lékaři. O svátcích ale do ordinace nepoběžíme, takže nejspíš sáhneme po lécích, které máme po ruce.

Když nejde jen o bolest

Zpravidla to jsou běžná analgetika - léky proti bolesti.  Na ty je ale dobré dát si pozor - jejich účinek může být nakonec právě opačný!  Příliš časté užívání totiž může vést k návyku a k rozvoji chronických každodenních bolestí hlavy.

Doporučujeme: Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

Zpravidla máme tendenci bolest hlavy laicky diagnostikovat obecným konstatováním, že nás trápí migréna. Ale je to tak správně? "Migréna je přesně definované chronické onemocnění, které se projevuje opakovanými záchvaty bolestí hlavy střední až kruté intenzity, pulzujícího charakteru, lokalizované většinou na jedné polovině hlavy, nejčastěji za okem. Trvá většinou od 4 do 72 hodin," odpovídá zkušená neuroložka MUDr. Markéta Grünermelová. 

Záchvat migrény ale není jen záchvat bolesti. Jde o komplexní děj, kterému někdy předcházejí zvláštní, nespecifické pocity nazývané prodromy. Dávají nemocnému signál, že nejspíše v následujících 24 hodinách dojde k rozvoji záchvatu.

Příznaky máte v očích

Prodromy se mohou projevovat pocity únavy, malátnosti, někdy neurčitým tlakem v hlavě. Asi 15-18 % pacientů má tzv. auru, která se projevuje neostrým viděním, výpady částí zorného pole, záblesky, jiskřením před očima.

Ke vzácnějším typům aury patří jednostranné brnění nebo snížení citlivosti, pocity tuhnutí, někdy jednostranná porucha hybnosti, porucha řeči, kdy se pacient nedokáže vyjádřit tak, jak by chtěl, porucha rovnováhy či závratě. Často se s narůstající bolestí objevuje nevolnost, někdy i zvracení, světloplachost, přecitlivělost na hluk, pachy.

Které léky zaberou?

V České republice migrénou trpí téměř milion lidí, postihuje dvakrát až třikrát častěji ženy než muže. První záchvat se dostavuje zpravidla už v dětství, nejintenzivnější výskyt je mezi 25. a 45. rokem věku. Příčiny vzniku migrény odborníci dosud do všech podrobností neobjasnili, předpokládají však určitou genetickou predispozici.

Přečtěte si: Káva a migréna: Pomáhá nebo zhoršuje? Jak to máte vy?

Co tedy dělat se záchvatem migrény, ať už se opakuje měsíc co měsíc nebo i týden co týden?¨Doktorka Grünermelová zdůrazňuje, že předpokladem účinné léčby je správná diagnostika. Podle ní někdy stačí úprava životního stylu a vyloučení spouštěčů, které záchvat vyvolávají. Těmi mohou být např. stres doma i v zaměstnání, změny tlaku, meteorologické vlivy, nedostatek či nadbytek spánku, kouření, alkohol, únava, fyzická zátěž i hormonální změny během menstruačního cyklu, pokles hladiny cukru v krvi apod.

U těžkých záchvatů jsou účinné léky ze skupiny tzv. triptanů, které uleví migrenózním bolestem, ale nezmírní bolesti jiného původu. Znamenají výrazný posun v léčbě akutního záchvatu. Tam, kde je počet záchvatů vyšší než 3x  až 4x do měsíce nebo tam, kde je akutní léčba neúčinná, se nevyhneme nasazení léčby preventivní. Cílem je snížení počtu i intenzity záchvatů alespoň o 50 %.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Migréna se dá operovat. Kruté bolesti zmizí!

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Mluvíte sprostě? Vědci to schvalují!

DAŇ Z POKROKU?

Migréna je typická civilizační choroba, neznamená přímé ohrožení života, ale dokáže vydatně potrápit. Lékaři ji zatím nedokáží vyléčit, ale s pomocí léků s ní můžeme účinně bojovat.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama