reklama

Káva a migréna: Pomáhá nebo zhoršuje? Jak to máte vy?

"Poctivá" kávová zmrzlina nebo kávový dort mohou obsahovat víc kofeinu než běžný šálek kávy. Myslete na to, až vás rozbolí hlava.

Foto: Thinkstock

Kofein je důležitou složkou řady léků na léčbu bolestí hlavy. Ale jaké jsou ve skutečnosti jeho účinky v případě, že už tyto problémy máte a dlouhodobě vás trápí?

Řada pacientů trpících migrénami tvrdí, že šálek silné kávy dokáže občas zastavit silný záchvat bolesti. Proto se několik výzkumů pokoušelo tuto domněnku potvrdit či vyvrátit. Odpověď ovšem není tak jednoduchá, jak se může zdát.

Dvě strany mince

Ukázalo se, že účinek kofeinu na lidský mozek ovlivňují velikosti a pravidelnosti dávek. Občasný šálek kávy tak dokáže pomoct i se středně silnou bolestí hlavy. Na druhou stranu pravidelná každodenní konzumace vede ke vzniku tolerance a závislosti.

Doporučujeme: Co spouští tu vaši bolest hlavy: Budete překvapeni

Pokud se opakované dodávání kofeinu náhle přeruší, dochází ke vzniku abstinenčních příznaků - a ty se projevují právě bolestí hlavy, dále pak únavou, problémy s koncentrací, nevolností a dalšími symptomy podobnými migréně.

Raději opatrně

Síla a schopnost kofeinu vyvolat závislost by se tedy neměla podceňovat. Závislost může vzniknout už po sedmi dnech užívání a k jejímu udržení stačí jen 100 mg kofeinu denně. Aby se při odvykání předešlo abstinenčním příznakům, stačí denní dávka 25 mg. Podle některých studií dokáže až 30 % populace pocítit účinek kofeinu dokonce v dávce menší než 18 mg.

A co náhražka bez kofeinu?

Bezkofeinová káva je ta, ze které bylo odstraněno alespoň 97,5 % kofeinu. Její výsledná síla tedy závisí na tom, jak silná káva byla použita na začátku. Výzkumníci z Floridy zkoumali obsah této látky v bezkofeinové kávě v jednom řetězci kaváren. Naměřili 6,9 mg kofeinu ve 250 ml hrnku kávy a až 15,8 mg v 30 ml bezkofeinového espresa.

O obsah kofeinu jde samozřejmě i u jiných nápojů s touto látkou, nejen u kávy. Takže opatrně i s kolou!

Abychom to shrnuli:

  • Kofein tedy může způsobit vznik bolestí hlavy z nadměrného užívání.
  • Proto by pacienti trpící migrénami měli omezit jeho konzumaci stejným způsobem, jakým je doporučováno omezit užívání i jiných léků na migrénu, tedy maximálně dvakrát týdně.
  • Pacientům trpícím obzvláště silnými záchvaty migrén se doporučuje úplně z jídelníčku kofein vypustit, stejně jako i jiné preventivně užívané léky. Rozhodně by k tomu však nemělo dojít náhle ze dne na den, nýbrž postupně ve formě snižování denních dávek - tím se předejde abstinenčním příznakům.

Závěrem je třeba poznamenat, že kofein nikdy nebývá jedinou příčinou vzniku bolestí hlavy. Je pouze jedním z faktorů, a to takovým, který lze poměrně snadno odstranit.

(krot)

Zdroj: www.achenet.org 

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Za bolest hlavy často může nos. Naučte se bránit

10 důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama