reklama

Úporná celulitida: Nevzdávejte se a zaútočte na ni všemi prostředky

Nezáleží na věku ani na váze. Celulitida může přijít už ve dvaceti a dokonce i u hubených. Jedná se totiž o degenerativní změnu podkožního tukového vaziva. Před tímto kosmetickým strašákem, postihujícím většinou stehna a hýždě, nejsme v bezpečí nikdy.

Foto: Thinkstock

Drsnější doktor ze staré školy vám řekne, že se s celulitidou nedá dělat prostě nic. Moderní odborník vám nabídne hned několik možností. Pojďme si je probrat. 

Pomerančová kůže postihuje stále mladší a mladší ženy a dívky. Nejčastěji je spojená s nezdravým stravováním, nedostatečným pohybem, nesprávným pitným režimem a špatnou péčí o pokožku. Úzce souvisí převážně s působením ženských pohlavních hormonů - estrogeny podporují hromadění nadbytečných tuků v podkoží. Jaké metody na ně platí? 

Od mrazu po teplo masáže

Ta první, za kterou nezaplatíte ani korunu a přesto bývá účinná, je zhubnutí. U někoho ale nezabere dostatečně - některá místa s nehezkými dolíčky se drží zuby nehty. Co máme v arzenálu dál?

  • Neinvazivní mezoterapie: Bát se jí nemusíte. Prý až 2000krát působivější metoda než tradiční jehly a vpichy využívá k vpravování účinných látek hluboko do pleti laserové technologie a elektrické pulzy. Cílem mezoterapie je vyvolat tvorbu nových buněk a hlavně kolagenu, čímž pomáhá proti celulitidě či stárnutí pokožky. Doba jednoho sezení je kolem 50 minut, celková kůra čítá obvykle deset opakování.
  • Kryoterapie: Procedura trvá nanejvýš tři minuty a na tělo působí teplota až mínus 160 °C. Z historického hlediska není kúra chladem žádnou novinkou, ledových obkladů využívali už v antickém Římě. Boom však zažívá až teď. Pobyt v extrémním chladu působí analgeticky. Tvořící se hormony adrenalin a kortizol účinkují antistresově. Buňky se chladem smršťují a tuk je z nich vytlačen, proto je tato metoda účinná též proti celulitidě. Hledejte kryokomory, bývají v aqualandech, například na jižní Moravě.
  • Lymfatické masáže: "U celulitidy může jít i o hromadění toxinů v těle nebo nedostatečné fungování lymfatického systému,“ osvětluje dietoložka Michaela Svobodová. Právě detoxikaci pomáhají lymfatické masáže. Jejich základem je jemné hnětení svalů, čímž se rozpohybuje míza, která odvádí nežádoucí látky z těla.

Rozprouděná lymfa - klíč k úspěchu

"Na počátku lymfatické masáže uvolní masér hlavní uzliny na krku a pak provede buď ruční masáž, nebo přístrojovou ve speciálních kalhotách,” uvádí odbornice na krásu a wellness koučka Petra Řehořková z Petra Clinic. Aktivuje se tak lymfatický systém, který je přímo pod kůží.

Na rozdíl od krevního systému, poháněného srdcem, svůj motor nemá. Proto dochází k jeho zanášení a zpomalování toku lymfy. "Jedním z viditelných výsledků zpomalené nebo zastavené lymfy je celulitida a otoky,“ doplňuje odbornice. Při masáži se jemnými krouživými pohyby uvolňují nánosy usazených látek, které pak tělo vyloučí. Masáž je relaxační, jde do menší hloubky než klasická sportovní nebo regenerační, protože lymfatický systém je blíže ke kůži než svaly.

Dlouhodobé účinky? Po pěti týdnech

Účinky lymfatické masáže by měly být viditelné již napoprvé. Dlouhodobé výsledky však přichází až po více opakováních. "Optimální péče zahrnuje deset opakování dvakrát až třikrát týdně a následně udržování alespoň jednou měsíčně,“ říká Petra Řehořková.

Výjimkou po této proceduře není ani velmi tmavá moč, která jasně ukazuje na množství látek dříve zadržovaných a nyní vyloučených z lymfatického systému. "Po lymfatické masáži proto zvyšte příjem tekutin alespoň o jeden litr, aby se uvolněné látky mohly z těla odplavit,“ připomíná důležitou zásadu.

Pozdější fázi celulitidy sice lymfatická masáž zcela neodstraní, dokáže ji ale velmi účinně a viditelně zmírnit.

Rozcvičte taky krevní oběh

Pomerančovou kůži vyhlazuje i elektrická rázová vlna nebo lymfatická masáž doplněná o infračervené záření. "Protože kromě lymfy ovlivňuje kůži s celulitidou i krevní oběh, pomáhá k jejímu zmírňování dostatečný pohyb, pitný režim, zdravá strava a speciální krémy, gely a masáže postižených partií,“ uvádí wellness koučka. 

Jako prevence se osvědčují skořicové zábaly, už vzniklý problém řeší detoxikační prostředky, jako je například březový olej od Weledy. Většina ostatní kosmetiky však zůstává jen doslova 'na povrchu' kůže a usazeniny tak rozpouštět nedokáže.

'Dieta' to není, jen úprava jídelníčku

Vyloučení škodlivých látek z těla je možné dosáhnout i úpravou stravy a s pomocí přírodních přípravků. "Naše tělo se samo dovede zbavovat nevhodných látek, neboli se detoxikovat. Pomůžeme mu s tím, pokud snížíme četnost problematických potravin, jako je maso, mléčné výrobky a obiloviny obsahující lepek, a naopak navýšíme pitný režim," doporučuje výživový poradce Martin Škába.

Do jídelníčku můžeme zahrnout i některé doplňky stravy. Martin Škába doporučuje zelené potraviny, jako jsou řasy chlorella a spirullina. Vliv mají i výtažky z gingko biloby a juky.  

Co prokazatelně škodí?

Vhodné je například udělat si seznam škodlivých potravin. "Z jídelníčku by měly naprosto zmizet sladkosti, slazené nápoje a bílé i tmavé pečivo - hlavně to s obsahem pšeničné mouky. Dobré je též omezit vepřové maso, mléčné výrobky a potraviny s vysokým obsahem kuchyňské soli,“ vysvětluje výživový poradce Martin Škába.

Alternativou běžného pečiva je kváskový, žitný a celozrnný chléb. Do stravy je vhodné zařadit velký podíl zdravých olejů, jako je lněný, mandlový nebo kokosový. Odbornice na stravování Věra Burešová z Naturhouse upozorňuje na důležitost konzumace zeleniny, bohaté na draslík. Doporučuje také zeleninu s drenážním účinkem, mimo jiné chřest, petrželku, okurku, cibule, rajčata - tyto druhy zase redukují tuk.

reklama
Doporučené recepty
    reklama