reklama

Chuť na sex: Jak přírodní cestou povzbudit vášeň?

Máj je odedávna lásky čas. Jenže jak na to, když podle údajů České urologické společnosti bojuje s problémy s erekcí třetina všech mužů a ve věku nad 50 let jich už je více než polovina.

Prohlédnout grafiku
Foto: Thinkstock

Řada mužů řeší problémy pomocí známé modré pilulky, ta však není vhodná pro všechny. Opatrní by měli být především ti, kdo mají potíže se srdcem, s poruchou sítnice nebo prodělali cévní mozkovou příhodu. Všem ale mohou pomoci přírodní prostředky a bylinky.

Nemají vedlejší účinky, a kotvičník, takzvanou přírodní viagru, si navíc můžete i sami vypěstovat.

Předzvěst vážné choroby

Potíže s erekcí provázejí nemoci jako je cukrovka, obezita, ateroskleróza, vysoký krevní tlak, kouření či třeba operace v oblasti pánve. Zejména vysoký krevní tlak je zdravotní neduh v Česku velmi rozšířený – podle Zprávy o zdraví obyvatel ČR jím trpí polovina dospělých mužů a více než třetina dospělých žen.

Přitom o své nemoci až třetina lidí nic netuší a úspěšně je léčena jen čtvrtina osob. Potíže s erekcí tak mohou být zároveň indikátorem závažnějšího onemocnění, o kterém muž ještě ani neví.

Problémy mají i mladí

Psychogenní příčina erektilní dysfunkce je častá u mladších mužů
Ideální cestou je prevence. Muži by se měli snažit maximálně vyvarovat rizikových faktorů, tedy hlídat si váhu, omezit, či nejlépe zcela odstranit kouření a eliminovat další faktory, které mohou vést k obezitě či kornatění tepen. Pokud začne muž potíže s erekcí i přesto pozorovat, měl by nastalé obtíže začít řešit a podstoupit vyšetření. 

Léčba, z níž jde strach

Nejznámějším lékem je sildenafil, tedy Viagra, a jí podobné preparáty. Potíž může tkvět v tom, že je nemohou užívat všichni muži bez omezení. Jinou variantu představuje užívání vakuových pump, kde však může být použití bez záruky nebezpečné, a je proto vhodnější navštěvovat specializované andrologické poradny.

Také lze podstoupit operaci, kdy se namísto funkční tkáně topořivých těles vloží penilní protéza. Jeden typ protézy však udržuje penis ve stálé erekci. Druhý typ se chová přirozeněji (erekce se dostaví pouze na přání pacienta), ale vlastní zákrok se pohybuje v ceně od 200 tisíc korun. Tkáň topořivých těles je navíc tímto krokem nevratně zničena.

Stále více mužů se proto v posledních letech obrací k přírodní cestě řešení poruch s erekcí. Zkuste to i vy. 

reklama
reklama