reklama

Uctili jsme mrtvé. Vážíme si živých?

Od dušičkovém víkendu jsme vzpomínali s láskou a úctou na předky, kteří už tu nejsou. Ale co ti, kteří jsou mezi námi?

Foto: Thinkstock

Od dušičkovém víkendu jsme vzpomínali s láskou a úctou na předky, kteří už tu nejsou. Ale co ti, kteří jsou mezi námi?

"Nevím, proč bych měla pouštět někoho sednout jen proto, že je starší. Já jsem taky unavená!" napsala do jedné z diskusí čtenářka Bára. A  nikdo nereagoval negativně...

Žijeme stále déle

I když dominance kultu mládí je celosvětový trend, vyhýbání se a často dokonce pohrdání starší generací je fenomén, jehož si v ČR všímají i zahraniční analýzy. Vysvětlují je odrazem postoje k vlastnímu stárnutí a strachu z něj. Považují je za cosi    strašně vzdáleného a ošklivého.

Doporučujeme: Sex nekončí, ani když stáří začíná aneb Dokdy můžeme?

Od roku 1920, tedy za devět desetiletí, se život mužů protáhl o 27,4 roku a život žen o 31 let. V tomto století má prodlužování života dál pokračovat. "V 21. století by se život mohl prodloužit o dalších 25 let. Každé druhé dítě, které se letos narodí, se dožije sta let. Na tom se bude podílet kardiologie," uvedl v jednom rozhovoru pro iDnes kardiolog MUDr. Jindřich Špinar. Další možnosti prodloužení života představuje očekávaný  pokrok v léčbě nádorových onemocnění.

Budete staří brzo a dlouho

Co to znamená pro dnešní mladé? Že oni sami budou také staří  nejen brzy, ale  rovněž velmi dlouho... podle svých vlastních měřítek.  Budou se také chtít dát rovnou odepsat a rezignovat na aktivní život?

Česko přitom patří k zemím, v nichž se za posledních 20 let nejrychleji zvedl průměrný věk dožití z celé EU. U mužů se od roku 1990 protáhl o sedm let a průměrně se dožijí 74,4 roku, Češky by před sebou nově měly mít 80,6 roku. Tedy o pět let více než před dvaceti lety. Nejde je o to, že se skupina lidí ve starším a vyšším věku stále zvětšuje.

Důchodci na facebooku

Představa o generaci 50+  jako o neschopných, natvrdlých ubožácích,  kteří, považte! ani nikdy neochutnali suši, je hodně mylná. Tito lidé žijí aktivnějším životem než kdykoli v minulosti. Ve skutečnosti bývají duševně i zdravotně o deset let "mladší" než stejná generace před pouhými 10 lety. Rozhodně neplatí stereotypy, podle nichž jsou starší lidé pasivní, konzervativní a ustrnutí ve vyjetých kolejích. Babičky "sdílejí" na FB své vnuky, studující v zahraničí, dědečkové skajpují s kamarády z vojny...

Podle odhadů EU vlastní tato cílová skupina téměř 80 % národního bohatství, má v průměru vyšší příjmy. Mají tak peníze na utrácení, jako už zase "bezdětní" mají dost volného času, a své koníčky a zájmy. Roste také počet důchodců, kteří pracují. Oproti roku 2010 pracuje v ČR o 15 a půl tisíc více lidí v penzi.

Kdo je na tom hůř?

Lidé podvědomě popírají přijetí myšlenky na vlastní stárnutí.. Spojují je s úpadkem duševním i fyzickým. Obávají se  a ztráty nezávislosti a bezmoci. Přitom podle výzkumů mladší generace o 20 až 30 let dříve  trpí nemocemi, které bývaly dřív výsadou padesátníků a starších.

Téměř čtvrtina mladé generace trpí některou z forem alergií, kolem 10 % má dokonce astma.  Příznačný je také špatný sluch, který si zničili přehráváním hlasité hudby ve sluchátkách. Běžně kouří a pijí alkohol - mezi mladými ženami se rozšířilo kuřáctví o dalších 20 %. Samostatnou kapitolou je obezita a s ní spojené kloubní a srdeční problémy.

Možná tak dnešní mladí budou potřebovat pustit sednou dřív, než by sami čekali...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tipy, jak udržet mládí. Plastiku nepotřebujete

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Nelíbejte se na veřejnosti. Je to odporné

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama