reklama

U moře jedině na lehátku. V písku žijí parazité

Protože to je pohodlnější? Omyl! Protože jde o zdraví a často doslova i o život.

Foto: Profimedia.cz

Protože to je pohodlnější? Omyl! Protože jde o zdraví a často doslova i o život.

Překvapivé souvislosti ležení na písku a možného vážného onemocnění poodhaluje vedoucí lékař Centra cestovní medicíny MUDr. Jan Rutsch. Podle něj se v písku pláží v Tunisku i v Turecku skrývá nebezpečný parazit.

V písku pláže žijí larvy

"Na plážích i před velmi nóbl hotely v tropických oblastech se zcela běžně vyskytuje larva Migrans Cutanea. Je to původně psí parazit, ale útočí i na člověka." Způsobuje bolestivé kožní problémy - vypadají jako rudé zanícené cestičky, které larva vyryje pod kůží. Obvykle žijí na rozhraní mezi suchým a mokrým pískem, takže doktor Rutsch doporučuje nejen na písku neležet, ale už vůbec se do něj nezahrabávat, a dokonce ani nechodit bosky.

Doporučujeme: Invaze parazitů v ČR: Jaké jsou příznaky?

"Larva se zavrtá do těla a dělá pod kůží jakousi červenou nitku - cestičku nebo chodbičku. Tou pak cestuje dál. Způsobí tak zánětlivou reakci, která může být i prudká s horečkami, a kromě toho svědí a bolí. Pokud si ji rozškrábete, situaci ještě zhoršíte," varuje doktor Rutsch.

Napadá nohy, záda a zadek a nejčastěji se s ní setkáte v afrických zemích - Keni a Tanzanii, ale i v Tunisku a objevila se už i v Turecku, kam každým rokem směřují desetitisíce českých dovolenkářů.

Dejte pozor na infikovaný hmyz

Velkým cestovatelským nebezpečím je hmyz. Stačí "obyčejný" komár - a ti exotičtí jsou ještě horšími trapiči než ti čeští. Kromě boreliózy a různých viróz se od nich v přímořských zemích můžeme nakazit i schistozomiázou. Při této nemoci, jíž se někdy říká také bilharzióza, se drobní červi zavrtávají pod kůži a způsobují zvětšení uzlin a horečku. Nebezpečí však spočívá především v tom, že napadají vylučovací systém, střeva a játra.

Náš tip: Zápal mozku lze chytit i na letišti v Praze, říká lékař

MUDr. Rutsch také varuje před častou snahou cestovatelů zachraňovat místní toulavá zvířata. "Psi mívají na čenichu echinokoky, což jsou parazité z rodu tasemnic. Říká se jim měchožil zhoubný nebo také tasemnice liščí." Měchožil se přes střevní stěnu dostane do lidského těla, kde se zapouzdří a vytvoří tzv. echinokokovou cystu. Je velká několik centimetrů a plná zárodků echinokoka. Výskyt je v ČR stále častější - nejspíš právě následkem cestování.

Nehlaďte cizí zvířata

Kočky zase přenášejí vzteklinu - například loni na oblíbeném turistickém místě Bali způsobily epidemii vztekliny, kterou se řadu měsíců nedařilo tamním zdravotním úřadům dostat pod kontrolu. Jindy vzteklinu přenášejí také opice - i ty zdánlivě krotké, se kterými se cestovatelé rádi nechávají vyfotit například na tržišti.

Opice také roznášejí žlutou zimnici, která může způsobit i smrt. Podle doktora Rutsche se rozhodně vyplatí sledovat aktuální situaci, protože některé země povinnou vakcinaci proti této chorobě sice zruší, ale pak opět podle potřeby zavedou. Lepší je nechat se očkovat v předstihu doma v ČR než  přímo na místě za draho, v pochybných podmínkách a možná i  pochybnou látkou..

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyrážíte na chalupu? Čeká vás překvapení. Nepříjemné...

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád


reklama
reklama
reklama