reklama

Invaze parazitů v ČR: Jaké jsou příznaky?

Lidské tělo je osídleno mnoha druhy bakterií. Kromě nich živíme také parazity. Nějaké parazity má úplně každý, avšak nikoliv stejnou sbírku. Podívejte se, jaké nemoci možná způsobují i vám!

Foto: Profimedia.cz

Lidské tělo je osídleno mnoha druhy bakterií. Kromě nich živíme také parazity. Nějaké parazity má úplně každý, avšak nikoliv stejnou sbírku. Podívejte se, jaké nemoci možná způsobují i vám!

„Při práci na tabulkách,  s viry, bakteriemi, parazity a neživými zátěžemi, které jsem v lidech našla, jsem hledala společného jmenovatele pro stejné diagnózy, " říká ing. Hana Bláhová z Brna, detoxikační poradkyně v rámci metody MUDr. J. Jonáše.

Dlouhodobě podceňováni

Když inženýrka Bláhová brala v úvahu jen viry, bakterie a neživé zátěže, komplet jaksi „neseděl" na symptomy.  Teprve v souvislosti s parazity a zoonózami se začaly vynořovat zajímavé souvislosti.

Před desítkami let pronikl do skript lékařských fakult názor, že parazité u nás byli vyhubeni. Situace je lehce absurdní: okolní státy (Německo, Francie, Švýcarsko, Rusko atd.) potíže s parazity přiznávají, avšak u nás jako by se po nich zem slehla...

Škrundání a plynatost

Je to dáno například tím, že diagnostika je obtížná: Je nutné provádět např. 3-6x odběr stolice (radí skripta pro parazitology), aby se vyloučila falešná negativita. Na odmítnutí pacienta však v praxi stačí jeden negativní nález.

„Samozřejmě se parazité neskrývají za všemi nemocemi, ovšem na některých se mohou podílet," uvádí ze své zkušenosti ing. Hana Bláhová. „Například škrkavky o sobě dávají vědět škrundáním v žaludku a trávicím ústrojí, nadýmáním, plynatostí. Je-li jich mnoho, mohou vést k ucpání střeva a zácpám. Vajíčka lze spolknout s nemytou zeleninou."

Takový roup dětský vyvolává nevolnosti a průjmy, snadno proniká stěnou střeva do cévního systému, a tak může způsobit hemeroidy, ženské výtoky, záněty močového měchýře, dokáže ucpat žlučovod… Paraziti bývají prapříčinou zdravotního problému: poškodí tkáně a na oslabené místo nasedají viry a bakterie. 

Jíte tatarák? Pak se nedivte!

Z prvoků, jichž jsou desítky, se  tady nejčastěji setkáváme s několika druhy:
Plasmodium malarievivax, které si vozíme z teplých krajin, ale jsou i na jižní Moravě a jihovýchodním Slovensku. Giardia intestinalis - lamblie způsobuje zažívací potíže, vředy, celiakii, kolitidy. 

Toxoplasmosu gondii hostí více než polovina Čechů. Entamoeba histolytica má na svědomí průjmy, zažívací potíže. Babesie jsou přenášeny  klíšťaty a jsou spolu s borrelií  u nás častou nákazou.

Na další druhy parazitů existují speciální léky. Některé jsou k dispozici v celé EU, u nás však ne. Jedná se například o lék Cesol, jediný lék na ploché červy typu tasemnic a motolic. Ani ty se nám nevyhýbají, s oblibou tataráků se tasemnice v populaci udržela. Motolic je tolik druhů, že je máme skoro všichni.
„V tělech pacientů přibývá parazitů s věkem, " upozorňuje ing. Bláhová. 

Domácí zabijačka - doslova!

Nákaza svalovcem stočeným není v ČR dosud zcela vymýcena. Většinou postihuje pracovníky s masem zvířat, vyskytuje se v rodinách, kde pořádají domácí zabijačky, sníte ho s nevařenou klobáskou nebo šunkou.

Tasemnice a tasemničky jsou poměrně známé, méně se ví, jak velké nebezpečí představuje tasemnička v oku, v uchu nebo v močovém ústrojí.

Vážnou parazitární nákazou v Evropě je měchožil zhoubný a větvený: oba  tvoří cysty, které se mohou zaměnit s nádorem. Rozbití cysty může pacientovi způsobit anafylaktický šok, ba i smrt. Je bohužel častý, přestože se oficiálně má za to, že jde o vzácné onemocnění.

Točí se vám hlava?

Už naši předkové si všimli určité souvislosti mezi motolicemi a točením hlavy. Všechny motolice (je jich několik druhů)  zhoršují metabolismus, ucpávají žlučovody, zhoršují jaterní testy, zvyšují cholesterol.  Setkáváme se i s největším parazitem člověka - škulovcem širokým. Nákaza se vyskytuje  častěji v rybníkatých oblastech, například v jižních Čechách je běžná. Zdrojem jsou sladkovodní ryby, nakládané nebo uzené.

Tasemnice psí a kočičí nejsou sice denním nálezem, ale nejsou ani  vzácné.

Porovnejte: Tohle jsou projevy parazitů:

 • Třasy, tiky, záškuby svalů i noční záškuby těla, závratě, zatmění před očima s pocitem na omdlení, deprese, úzkosti, pocity tísně, tlaku na hrudi, pocit těsně před infarktem. 
 • Poruchy vidění (jeden z prvních příznaků roztroušené sklerózy) mohou souviset s oční formou larvální toxokarózy, ale v oku se najdou různé druhy parazitů. 
 • Atopický ekzém má původce v parazitech Giardia intestinalis, Ascaria a Strongyloides, Dirofillaria
 • Paraziti vyvolávají autoimunitní procesy ve tkáních, kde se vyskytují. Vedou prvoci. 
 • Arytmie, tachykardie atd. - v srdci najdete škrkavky, háďátka, motolice i vlasovce.
 • Migrující larvy nevynechají plíce: astma je způsobeno nejčastěji měchožilem větveným,  ale i migrující toxokarou, škrkavkou, atd.
 • Paraziti se mohou usadit  v kloubech, kloubních váčcích i páteřním kanále. Toxiny parazitů zvyšují revmatoidní faktor. Parazit při migraci vyvolává teploty, jeho noční aktivita vede k nespavosti, spouští migrény, alergie (pokud se usadil ve vedlejších  nosních a čelních dutinách), je příčinou tinnitu (ve středním a vnitřním uchu může žít celá řada parazitů). 

Co mohou parazité způsobit?

 • Parkinsonovu chorobu způsobuje kombinace několika závažných patogenů:  Trichomonada vaginalis, která se krevním rozsevem dostala až do mozku, Treponema pallidum, často vrozená, Nocardia asteroides, Echinococcus (mozek), navíc někdy  s Plasmodiem (neúměrné pocení parkinsoniků), ostatní parazity nevyjímaje.
 • Larvy všech parazitů putují hrtanem a hltanem, snadno se zachytí na štítné žláze, rozběhnou autoimunitní proces (typické pro sklerosu multiplex). Roztroušená sklerózu působí Entamoeba histolica forma magna, (mozek), Echinococcus multilocularis nebo granulosis - mozek a mícha, borrelie, někdy Neisseria gonorrhoeae nebo Neisseria meningitidis, polioviry, atd.
 • Podobně je tomu u Bechtěrevovy choroby, jejímiž viníky jsou boubele  echinokoka nebo velkých parazitů (škulovce, tasemnic) na páteřním kanálu, kde utlačují míchu a periferní nervy.
 • Epilepsie a závratě: „I když vím, že je více druhů epilepsie, případy, se kterými jsem se setkala, byly překvapením : boubele velkých parazitů (Taenia, škulovec, echinokok) buď v mozečku, nebo ve vnitřním uchu. Bakteriální zátěže byly doprovodné", uvádí ing. Hana Bláhová 

Na okraj: V plicích se mohou vyskytnout např. vrozená Mycobacteria tuberculosis, takže se lze divit snaze lékařů zrušit přeočkování proti TBC.

Cysty některých parazitů chrání vícevrstevnaté obaly, pouzdra zvápenatí a jsou prakticky nezničitelná. Živá larva přežije až 30 let (svalovec). Různé bouličky pod kůží mohou tvořit boubele tasemnic, svalovec stočený, měchožil zhoubný i větvený, filárie.

Co dělat?

Lékaři i veřejnost musí vzít parazity na vědomí, příslušné ministerstvo a odborné ústavy by se měly postarat o dovoz potřebných léků. Rovněž by bylo vhodné, aby se zlepšila i popularizovala činnost parazitologických laboratoří.

RAKOVINA Z ČERVŮ?

Američtí lékaři kladou rovnítko mezi nádory a metabolity parazitů: toxiny parazitů poškodí tkáň natolik, že se neubrání onkologickým změnám. Souvislost motolic a schistosom s rakovinou už uznávají i naši vědci, např. prof. Volf a  prof. Horák z Katedry parazitologie Přírodovědné fakulty UK.

 

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama