Tyto chemikálie nejvíce škodí lidskému tělu
Recepty na zdolání jarní únavy nám připomenou, jak zbavit tělo škodlivých látek. Ale jak je tomu doopravdy - máme jich v těle opravdu tolik? A jak se jich zbavit?
Recepty na zdolání jarní únavy nám připomenou, jak zbavit tělo škodlivých látek. Ale jak je tomu doopravdy - máme jich v těle opravdu tolik? A jak se jich zbavit?
Na to dala před nedávnem odpověď studie Státního zdravotního ústavu, která zkoumala vystavení obyvatelstva chemickým škodlivinám z životního prostředí pomocí humánního biomonitoringu. Budete příjemně překvapeni: na rozdíl od obecné představy výsledky nejsou vůbec špatné a životní prostředí nám neškodí tolik, jak bychom čekali.
Škodlivin máme v těle málo
Tento postup sleduje koncentrace chemických škodlivin z prostředí v tělních tekutinách a tkáních lidského organismu. Díky jednotnému postupu a metodice tak poprvé Česká republika získala srovnání s dalšími 16 evropskými zeměmi.
Doporučujeme: Zimní detox aneb Kterou zeleninou proti jedům?
Po prozkoumání koncentrace vybraných chemických látek a jejich metabolitů v tělech českých dětí a jejich matek se ukázalo, že výsledky se obecně pohybují pod úrovní zdravotně významných hodnot.
Jinými slovy - česká populace se nevymyká nijak zásadně evropskému průměru. To znamená, že nejsme vlivy okolního prostředí zatíženi významně více než třeba Belgičané, Němci nebo Poláci.
Jaké chemikálie jsou nejhorší?
Podívejme se na chemické látky, které jsou obecně považovány za nejškodlivější pro lidský organismus, a jejichž výskyt uvedená studie sledovala.
- Rtuť: Rtuť, zejména její organická forma (metylrtuť) může ovlivňovat vývoj centrálního nervového systému s projevy
poruchy učení a chování. Hlavním zdrojem rtuti jsou mořské ryby, ale na druhé straně konzumace ryb je velice důležitá pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. - Kadmium: Kadmium je těžký kov, který škodí ledvinám a může způsobovat rakovinné bujení. Zdrojem může být cigaretový
kouř, konzumace vnitřností, rostlinná strava pěstovaná na polích hnojených fosfátovými hnojivy
s přítomností kadmia, ale také doprava. - Kotinin: Vytváří se v těle kuřáků. Tabákový kouř patří mezi prokázané karcinogeny. Hladina kotininu v moči podle své výše signalizuje, zda dotyčný je aktivní kuřák nebo zda pasivně inhaloval tabákový kouř.
- Ftaláty: Ftaláty jsou chemické látky, používané při výrobě plastů. Jsou přítomny v řadě výrobků, s nimiž se denně setkáváme, jako mýdlo, kosmetika, měkké plastové hračky, potravinové obaly a další. Proto zřejmě měly zkoumané děti vyšší hladinu ftalátů než jejich matky. Hladinu ftalátů zvyšuje také konzumace konzervovaných, zmrazených a předpřipravených potravin. Vyšší hodnoty byly rovněž pozorovány v případě vybavení bytu podlahou či tapetami z PVC nebo po nedávné rekonstrukci bytu.
Co dělat proti negativním vlivům?
Z výsledků vyplývá, že pro českou populaci je důležité regulovat především pasivní kouření, tedy vystavení dětí tabákovému kouři. Kouření patří u naší populace mezi tolerovaný rizikový faktor. Zhruba 25 % dětí žije v rodinách, kde jedna či více osob v domácnosti kouří a děti jsou tak v kontaktu s tabákovým kouřem patřícím mezi prokázané karcinogenní faktory pro člověka.
Náš tip: Test: Umíte se léčit přírodně?
Nezapomínejme, že náš způsob života ovlivňuje naše zdraví až ze 60 %, dědičné faktory z 15 %, sociální podmínky z 10 %, kvalita zdravotní péče z 8 % a klimatické podmínky ze 7 %. Pokud se člověk chce ke svému tělu chovat dobře a dát mu potřebnou "péči", rozhodně tomu nejvíce napomůže zdravým způsobem života.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Cítíte únavu? Možná vás zlobí játra!
Konec kouření v restauraci. Jste pro?
Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?