reklama

Zimní detox aneb Kterou zeleninou proti jedům?

Právě teď máme za sebou nezřízené přecpávání a lenošení, a naopak před sebou tu pravou zimu s chřipkovou sezónou a všudypřítomnými bacily. Očistit a nastartovat organismus se vyplatí už teď!

Foto: Profimedia.cz

O detoxu se mluví nejvíc na jaře, ale to už pro nás bude pozdě! Právě teď máme za sebou nezřízené přecpávání a lenošení, a naopak před sebou tu pravou zimu s chřipkovou sezónou a všudypřítomnými bacily. Očistit a nastartovat organismus se vyplatí už teď!

Průzkumy tvrdí, že přes svátky každý přibere průměrně tři kila, ale jen polovina lidí do dvou měsíců zase shodí. Ve snaze zhubnout nás může podpořit vitamínová kúra, která navíc jako benefit přinese lepší imunitu.

Přibírání obvykle znamená, že vaše trávicí ústrojí na tom není právě nejlépe. Střeva jsou plná bakterií, které znemožňují plný přísun důležitých živin z požité potravy. Tělo si pak říká o stále více jídla, protože krom energie potřebuje i vitamíny a stále není schopno z potravy získávat to, co potřebuje nejvíce. Začínáte přibírat, vaše pleť z nedostatku živin vypadá stále hůře a se životní energií jste také na štíru.

Toxiny zaneřáděný organizmus a stres...

...jsou pravděpodobně hlavním spouštěcím mechanizmem všech chronických civilizačních nemocí. Správně provedená detoxikace vám přinese do těla příliv nové energie, dojde ke zlepšení pleti, alergických projevů, astmatu, jaterních onemocnění, artritidy a podobných chorob.

Místo ovoce však tentokrát vyzkoušejte účinky zeleniny

 Má nejen méně cukru, ale obvykle obsahuje mnoho prvků, které v jiných potravinách nenajdeme - příkladem je kyselina listová.  Tolik zeleniny, kolik bychom měli, však nejspíš sníst nedokážeme. Zkuste vsadit na zeleninové šťávy.  

Již 2 decilitry šťávy vypité nalačno pomohou skvěle nabudit metabolismus. To je zásadní nejen pro správné nastartování detoxikace, ale i pro bezproblémový chod trávicího systému.

Která zelenina pomůže odstranit jedy z těla?!

Červená řepa

Obsahuje látky s protirakovinnými účinky, důležité kyseliny a minerální látky, jako je draslík, fluor, hořčík, jód, kobalt, křemík, mangan, měď, selen, vápník, zinek a železo. Dokáže správně regulovat krevní oběh i trávení. Léčivé účinky má i na ekzémy a zvyšuje kvalitu vlasů. Je výživná, posiluje organizmus, v zimním období pomáhá při léčbě chřipky a nachlazení

Celer

Obsahuje celou řadu vitamínů - zejména skupiny A, B, C, E a K - a minerálů (draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód). Díky svému složení má povzbuzující účinek na zažívání, neutralizuje volné radikály, reguluje krevní tlak i oběh. Díky bohatému obsahu draslíku zklidňuje nervy a zbavuje pocitu stresu.  Je vynikající složkou redukční diety.

Petržel

Má pozoruhodné léčivé a detoxikační účinky, dokáže účinně čistit krev a zlepšovat okysličení buněk. Obsahuje jedinečnou kombinaci živin a silicovou směs s výraznými protirakovinnými účinky. Díky flavonoidům působí silně antioxidačně. Je výrazně močopudná, čímž zlepšuje funkci ledvin a pozitivní vliv má i na zažívání. Zlepšuje střevní mikroflóru a odbourává pocit nafouknutého břicha.

Konec přejídání: 10 tipů na detox po svátcích najdete ZDE >>

Rajče

Obsahuje lykopen, který je jedním z nejvýznamnějších antioxidantů, jenž chrání tělesné buňky před volnými radikály. Je bohaté na betakaroteny a vitamín C. Slouží také jako zdroj chromu a draslíku. Má vysoký podíl vlákniny a téměř žádný tuk, ideálně se tedy hodí na všechny redukční a očistné diety. Kromě blahodárného účinku na trávení zlepšuje kvalitu pokožky a působí proti infekcím.

Neládujte se vystresovaní!

Ruku v ruce s detoxikační kúrou, nebo jen chutí na pročištění organismu "zevnitř" zařazením výše uvedených druhů zeleniny do jídelníčku - jde zároveň snaha o mentální očistu. Připomeňme si několik zásad, jež vám dopomohou k celkovému uklidnění a (minimálně) zlepšení pocitu ze sebe sama.

9 jídel proti stresu, která fungují: Podívejte se ZDE >>

Správné dýchání - Dýchejte zhluboka a pomalu, ne jen povrchově, to totiž zvyšuje koncentraci oxidu uhličitého v krvi. Dýchat správně vás naučí právě pravidelný pohyb, nejlepší je na to plavání.

Péče o tělo - K překyselení organismu může docházet také zvenčí, proto byste neměli používat příliš kyselé sprchové gely, krémy či tělová mléka.

Relaxace - Pokud budete ve stresu, váš organismus se škodlivých látek nezbaví a zůstane překyselený. A kromě toho způsobuje obezitu, protože podporuje pocit hladu. Naučte se tedy pravidelně (a poctivě!) odpočívat.

Pravidelný pohyb - Při sportu se zvyšuje vaše tepová frekvence a také se zrychluje dýchání, čili dostáváte z těla víc oxidu uhličitého než "normálně". Kromě toho se potíte a také pot odvádí z těla škodlivé látky.

Nezapomeňte, že...

...zakysané mléčné výrobky představují v pravém slova smyslu zázrak, který podpoří zdraví v mnoha ohledech. Zakysané mléčné výrobky v sobě zahrnují probiotické kultury, kterým je připisováno mnoho pozitiv.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pocení: Psychický problém, nebo zabere kosmetika?

Domácí krabičková dieta: Ušetří čas, peníze i zdraví

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?


Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama