Točí se vám hlava? Závrať není tak nevinná
Lehká závrať při pohledu z výšky není nic nenormálního. Horší je, když se hlava točí i v klidu na pevné zemi. Co s tím?
Lehká závrať při pohledu z výšky není nic nenormálního. Horší je, když se hlava točí i v klidu na pevné zemi.
Závrať neboli vertigo se projevuje jako pocit rotace, tahu, nevolnost, zvracení,.pocit plavání, až po tendenci k pádu. "Zhruba 60 až 70 % závratí se dá diagnostikovat a léčit již na ambulantní úrovni," uklidňuje MUDr. Zdeněk Čada, Ph.D. z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FN v Motole.
Je na vině psychika?
Na závratě zabírají léky i rehabilitace, ale někdy si však problémy pacienta vyžádají i pomoc psychologa - psychické rozpoložení často alespoň nepřímo nemoc ovlivňuje. U některých pacientů, kteří prodělali silnou závrať, se může vyvinout s odstupem času určitá fobie v různých situacích - například při chůzi po úzkém mostě, při pobytu v otevřeném prostoru nebo obavou z výšek atd. Psychogenní závratě patří mezi jednu z nejčastějších příčin poruch rovnováhy v populaci.
Tyto nepříjemné symptomy zažil alespoň jednou každý z nás. Pravou závratí se však nazývá pouze iluze pohybu vlastního těla nebo předmětů kolem nás.
Doporučujeme: Téma: Psychika
Příčin, které způsobují poruchu rovnováhy je celá řada. Nejde o samostatnou nemoc, ale o příznaky nemoci. Symptomy závrati se vyskytují až u stovky různých nemocí jako jejich průvodní příznak. Pro příklad: vyskytovat se mohou třeba u vysokého krevního tlaku nebo poruchy srdečního rytmu. Proto je dobré věnovat projevům závratí pozornost a nechat se vyšetřit, zda se za nimi neskrývá něco závažnějšího.
Vinu může nést oko i ucho
"Někdy je od pacienta složité získat přesný popis obtíží. Rovnováha je totiž zajišťována více senzory a jedná se o komplexní děj," říká doktor Čada. Obecně porucha rovnováhy může být způsobena poruchou v samostatném rovnovážném ústrojí - odborně vestibulárním systému. Ten se skládá z vnitřního ucha, nervu odvádějícího informace do mozku a dále z centrální mozkové struktury vestibulárního systému.
Při postižení vestibulárního systému mluvíme o klasickém vertigu, které se dělí ve velmi obecném kontextu na periferní a centrální. Další příčiny poruch rovnováhy jsou příčiny z poruchy zraku, ze schopnost těla koordinovat v prostoru, eventuálně jejich kombinace.
Závrať jako signál jiných vážných chorob
Periferní závrať - je způsobena poruchou na úrovni vnitřního ucha a nervu odvádějícího informace do mozku. Je způsobena celou řadou patologií jako je například zánět, Menierova choroba, cévní příčiny aj. Periferní závrať postihuje jak mladé, tak i starší pacienty a ve většině případů se dá velice dobře diagnostikovat a léčit.
Centrální závrať - je způsobena organickým nebo funkčním postižením v oblasti mozku. Centrální vestibulární závratí rovněž trpí jak mladí pacienti, tak pacienti starší. Příčinou centrálního postižení u mladších pacientů může specifická forma migrény, roztroušená skleróza, cévní malformace, nádory aj. U starších pacientů je třeba počítat především s cévní příčinou poruch rovnováhy.
Prevence existuje
Prevence závratí závisí především na důkladném hledání a vykládání příčin. Obecně se doporučuje upravit životosprávu ve smyslu omezení alkoholu, kofeinu, černého čaje, soli atd. Rovněž je důležitý dostatečný a kvalitní spánek, pobyt na čerstvém vzduchu, vyhýbání se stresovým situacím a především u starších pacientů se doporučuje vyvarovat všem činnostem, při kterých hrozí pád.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Omdlévání v těhotenství: Nepodceňujte ho!
Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami
Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí!