reklama

Šílené diety: Hormony, tasemnice i operace jazyka

Herečka Renée Zellwegerová už dávno nepřipomíná baculatou Bridget Jones. Je štíhlá jako proutek - údajně díky těhotenskému hormonu. Novinka Made in Hollywood už pobláznila čtenářky českého internetu, zatím zřejmě jen v podobě článku.

Foto: Isifa/Thinkstock

Herečka Renée Zellwegerová už dávno nepřipomíná baculatou Bridget Jones. Je štíhlá jako proutek - údajně díky těhotenskému hormonu. Novinka Made in Hollywood už pobláznila čtenářky českého internetu, zatím zřejmě jen v podobě článku.

Jak se zdá, lidé uvěří všemu. Čím víc se hubne, tím víc tlustých běhá po ulicích světa. A tím větší je také víra v zázrak, který rozpustí kila a zažene globální epidemii obezity.

Voda je účinnější

Hormon hCG (lidský choriový gonadotropin) se tělo produkuje  především na počátku těhotenství. Na jeho hladině v moči a krvi je založena většina těhotenských testů.  Údajně však také působí na centrum sytosti v mozku, dodává energii a způsobuje hubnutí na žádoucích místech: na břiše, stehnech a bocích.

V prosinci  2011 FDA vydala varování sedmi společnostem, které prodávaly hCG jako "homeopatika" pro úbytek váhy. Jejich prodejem porušovaly federální zákon, zakazující prodej nepovolených léčiv a jejich označování neprokázanými tvrzeními.

Hubnout nemusíme postaru, ale pokud má být úbytek váhy způsobený injekcemi hCG, radši nastražte uši. Dieta, doporučovaná jako "podpůrná" při užívání této látky, totiž často obsahuje jen 500 kalorií na den.

V těhotenství se přibírá

Při takovém příjmu energie by hubnul každý, i kdyby si zároveň píchal či polykal jen obyčejnou vodu (přitom pilulky obsahují zmíněného hormonu jen málo, pokud vůbec nějaký, takže to s tou vodou vyjde opravdu nastejno).

Podle 45denního rozpisu se má hubnout víc než půl kila denně a navíc prý se dokonale nastartuje metabolismus. Velmi nepravděpodobné, říká většina odborníků. Pokud zhubnete, pak prakticky hladověním, a ne účinkem hCG.

Koneckonců, kdo byl kdy těhotný, dobře ví, že hormony v tomto životním období přinášejí spíš opak - ženy přibírají, a ne pouze tím, že jejich tělo zadržuje vodu. Význam zvýšení tukové tkáně je fyziologický - připravuje tělo na zátěž devíti měsíců, korunovanou náročným porodem a následným kojením.

Na hubnutí máme vlastní hormon

Hormony jsou stále i pro odborníky záhadou, která slibuje mnohá senzační odhalení, jak to vlastně v těle všechno funguje. A tak se zkouší všechno možné.

Růstový hormon (hHG) používala k hubnutí zpěvačka a exmanželka Kurta Cobaina Courtney Love a Sylvester Stallone (ten byl za jeho pašování dokonce zatčen a zaplatil mastnou pokutu). Jde o somatotropin, který  ovlivňuje nejenom růst lidského těla, ale působí proti stárnutí - zrychluje metabolismus a odbourává tuk.

Vytváří se v těle hlavně ve spánku, takže kdo dost spí, vytváří si svůj vlastní "fet". Jinak má spoustu negativních účinků: např. otoky, bolesti kloubů, růst prsou u mužů či cukrovku. A také zvýšené riziko nádorových onemocnění.

Už jste slyšeli o těchto šílených způsobech hubnutí?

  • Tasemnice: tento parazit žije v lidském zažívacím traktu a živí se z potravy svého hostitele. Lidé skutečně jedí vajíčka tasemnice (a dokonce za ně tvrdě platí!) v naději, že jim z nich ve střevech vyroste příživník, který zkonzumuje část těch kalorií,  co zkonzumovali oni - takže jakoby nejedli. Jednak je to vážně fuj, a jednak nebezpečné: připraví vás o vitamíny a další důležité živiny, a navíc produkují toxické látky, které prostupují do těla. Vážně, fuj!
  • Vatové tampóny: Nejen modelky věří, že sníst pár chomáčků vaty nebo tampónů vás zasytí a zaplní žaludek, takže nebudete mít chuť na jídlo. Hrozí tak podvýživa - nemluvě o tom, že co vejde dovnitř, musí zase někdy nějak ven…
  • Vyčuraná dieta: jde o používání močopudných látek. Rychlé shození pár kil je způsobeno drastickou dehydratací. Pokud organismus nemá dostatečný obsah vody, bere ho ze svalů. To následně způsobí zpomalení metabolismu, takže přiberete ještě rychleji, než jste zhubli.
  • Operace jazyka, která neumožní polykat nic jiného, než tekutou stravu. Její vynálezce, kalifornský chirurg Nikolas Chugay, o ní tvrdí, že je bezpečnější než bypass žaludku - a v tom jediném má možná pravdu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zahnul jsem manželce... s tchyní!

Pozor, většina "čerstvých" ryb je rozmrazených

V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

--------------------------------------------------------------------------------

Jak zhubnout?

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama