reklama

Spasí nás východní medicína?

Jsou dva druhy lidí. Jedni nekriticky podléhají všem možným alternativním léčivým postupům, druzí je zase - stejně urputně - odmítají.  Zkuste odhodit zábrany! Tady je rychlokurz východní medicíny.  

Foto: Profimedia.cz

JAKÝ JE PRINCIP?

Cílem východní medicíny je pracovat se silami a schopnostmi celého těla, které má přirozený sklon k hojení a uzdravování. Východní medicína vychází z koloběhu životní energie v energetických centrech (čakrách), která proudí do každé části těla soustavou kanálů (meridiánů), podobně jako krev teče  cévami. Uvolňováním a posilováním meridiánů a čaker je možné ovlivnit pohyb - zpomalit, zrychlit či odblokovat tok této energie, a tím vracet tělo zpět do životní rovnováhy.

Jsou dva druhy lidí. Jedni nekriticky podléhají všem možným alternativním léčivým postupům, druzí je zase - stejně urputně - odmítají.  Zkuste odhodit zábrany!

Jako začátek změny v rezervovaném přístupu bychom jí mohli dát šanci alespoň v tom, že se dozvíme pár základních informací.

Východní medicína má k nemocem a jejich léčbě zcela jiný přístup než ta klasická. Pracuje se schopnostmi celého těla, které má přirozený sklon k uzdravování, k hojení. 

Znáte slovo čakry?

V popisu přístupů východní medicíny se objevují slova jako čakry, meridiány, energetické dráhy a tak dále.  Ač je to pro nás často medicína exotická, nová, je prověřená tisíciletími - a úspěšná.

Čakry jsou energetická a informační centra v lidském těle. Mají vliv na všechny tělesné funkce, zdraví organismu, psychickou stabilitu - tedy na celkovou fyzickou i psychickou kondici. Jsou to vlastně jakési energetické víry. Když jsou v rovnováze, jsme zdraví a vyrovnaní. Pokud jsou nevyvážené či zablokované, dostaví se potíže.

Od citových po tělesné a naopak

Nejdůležitějších je sedm čaker napojených na energetickou dráhu procházející podél páteře. Každé přísluší jedna z barev - a není to náhoda.

Schválně se jednou, příležitostně, pozorujte: v určitém rozpoložení si vybíráte věci stejné barvy. Oblečení, ale třeba také doplňky či ubrus. A při nákupu zakoupíte v ten den několik věcí v barvě, která vám s několikadenním odstupem přijde nepochopitelná…

1. čakra leží v bázi páteře, v rozkroku, a souvisí s tělesnými potřebami a základním přežitím. Její barva je červená

2. čakra leží v podbřišku, souvisí se vztahovými záležitostmi. Její barva je oranžová

3. čakra leží v oblasti solar plexu, souvisí s egem a osobní sílou. Její barva je žlutá

4. čakra leží v oblasti hrudníku. Je spojena s odpuštěním, soucitem, bezpodmínečnou láskou a její barva je růžová a světle zelená

5. čakra leží v oblasti  krku. Je spojena s tvořivostí, komunikací, sebevyjádřením. Její barva je modrá

6. čakra se nachází se mezi obočím („třetí oko"). Souvisí s intuicí a citlivostí. Její barva je fialová 

7. čakra leží na temeni hlavy. Spojuje nás s naší duší -a má bílou či lehce fialovou barvu 

Znáte slovo meridiány?

Meridiány jsou energetické dráhy v těle, které odpovídají za tok energie Ki. Existuje 12 hlavních meridiánů, které odpovídají za stálý průtok Ki a krve k orgánům a k povrchu těla.

Mají vliv na fyzickou i psychickou kondici. Pokud je tok energie v meridiánech v rovnováze, cítíme se také my v rovnováze a harmonii.

Meridiány proudí celým tělem - na přední straně těla (meridiány JIN) mají směr od chodidel - přes nohy, hrudník až ke konečkům prstů na rukách (po ruce běží po vnitřní straně).

Na zadní straně těla (meridiány JANG) začínají na hlavě (v obličeji), proudí přes záda buď opět ke konečkům prstů, ale po loketní straně paže, nebo proudí přes záda po zadní straně nohou až ke konečkům prstů na nohách.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama