reklama

Sex zabíjí aneb Jak jsme se zapomněli bát

Svět jako na dlani s otevřenou možností cestování je podle odborníků jednou z příčin nového raketového vzestupu AIDS. Nepředstavujte si ale žádnou exotiku, u nás v ČR k nákaze stačí zedník z bývalého SSSR.

Foto: Isifa/Thinkstock

Svět jako na dlani s otevřenou možností cestování je podle odborníků jednou z příčin nového raketového vzestupu AIDS. Nepředstavujte si ale žádnou exotiku, u nás v ČR k nákaze stačí zedník z bývalého SSSR. Nebo někdo, kdo ho "zná"...

V zemích bývalého Sovětského svazu - ve východní Evropě a střední Asii žije téměř 1,5 milionu nakažených virem HIV. Kvůli ekonomické situaci mnoho z nich hledá obživu jinde, například v ČR. Ve státech jako je Ukrajina, Moldavsko nebo Rusko jsou HIV pozitivní jeden až dvě procenta obyvatelstva. 

Evropa je už horší než Afrika

Často vůbec netuší, že jsou nemocní - a i kdyby byli, léčení se stejně nedočkají. Stav zdravotnictví je tak v tomto ohledu často horší než v Africe. Podle údajů WHO tam má  (také díky mezinárodním programům, které se na černý kontinent zaměřily) přístup k léčbě každý druhý pacient. Ve východní Evropě jen každý čtvrtý!

V Evropě i ve světě prakticky bez hranic není možné čekat, že by se nám nemoc vyhnula. Jen se soustřeďuje do jiných sociálních vrstev než jinde. U nás nákazu masově nerozšiřují prostitutky a drogově závislí jako jinde, ale ze 70 % homosexuálové, což je evropský rekord.

Sex může zabíjet

To představuje varování nejen pro zástupce této sexuální orientace, ale i pro heterosexuální většinu. Tendence překračovat hranice, experimentovat a považovat sex za nezávaznou zábavu, kterou je možné sdílet s každým, je nepřehlédnutelná. Lidé si zvykli na promiskuitu a vliv médií je v tom jen podporuje.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Největší riziko pohlavních chorob: Sex mezi muži

Na přelomu tisíciletí nás média nepřestávala děsit hrozivými předpověďmi o pandemii AIDS. Dnes se o nich nepíše ani nemluví a počet případů roste. Letošní rok bude v ČR rekordní.

Kde je prevence proti AIDS?

Koncem listopadu bylo potvrzeno 200 nových případů HIV infekce, což přesahuje i dosud nejvyšší údaje z roku 2010. Příští rok má nakažených ještě přibýt. Epidemie totiž zrychluje v celé Evropě - letošek rovněž překoná loňský rekord 28 tisíc nových případů.

Přitom léčba nemocných v ČR spotřebuje 350 miliónů korun ročně, ale na prevenci se vynakládají pouhé tři milióny korun.  Lidem tak nikdo nepřipomíná, že sex je může i zabít.  Naopak se přestali úplně bát a o hrozbě nákazy HIV při svých sexuálních aktivitách vůbec neuvažují. I proto má virus HIV nejvíc lidí za 27 let.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec prevence HIV/AIDS v Čechách !?

Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

 

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama