reklama
 

Rozdíl je v pár kapkách... Myslete na nádor prostaty!

Vypadá to jako dobrá recese, všichni tihle kníráči, co si během listopadu nechali narůst pod nosem vous v rámci akce Movember. Ale 1 322 185 tisíc korun, vybraných na podporu boje proti rakovině prostaty, už pro legraci není.

Sexy muž
Sexy muž | Foto: thinkstockphotos.com

Vypadá to jako dobrá recese, všichni tihle kníráči, co si během listopadu nechali narůst pod nosem vous v rámci akce Movember. Ale 1 322 185 tisíc korun, vybraných na podporu boje proti rakovině prostaty, už pro legraci není.

  • Při údajích o této nemoci vůbec mrzne úsměv na rtech.
  • Každé 4 hodiny zemře v České republice na rakovinu prostaty jeden muž.
  • Rakovina prostaty je nejběžnější formou rakoviny v mužské populaci v ČR.
  • Každý rok je u nás s touto chorobou diagnostikováno 5 000 mužů, což odpovídá počtu 13 denně.
  • Každoročně na ni zemře 1 600 mužů jen v ČR.

A vůbec se nejedná o nemoc starců. Kolem padesáti let věku je častá, kolem čtyřicítky už běžná. Počet případů za 40 let stoupl šestkrát a úmrtnost se zdvojnásobila!

Chodíte na testy?

Muži si mohou nechat udělat testy na přítomnost prostatického specifického antigenu (PSA). Především ti, kteří mají toto onemocnění v pokrevní linii, dědičnost je totiž důležitý faktor.

Přečtěte si: Ruce do trenek: Rakovina si vybírá mladé muže

Přítomnost PSA signalizuje, že se v těle "něco" děje. Jenže málokterý z mužů dokáže jít problémům takhle naproti. Přitom čím dřív se nemoc diagnostikuje, tím dřív se začne léčit a tím menší zásah do těla její léčba vyžaduje. Každý muž je vystaven šestnáctiprocentnímu riziku, že ji dostane, a existuje tříprocentní pravděpodobnost, že na ni zemře.

Prevence pomáhá přežít nádor prostaty

Krátké doučování:  Prostata neboli předstojná žláza je malá žláza, která obklopuje horní část mužské močové trubice. Je umístěna těsně pod hrdlem močového měchýře a svou zadní plochou naléhá na stěnu konečníku. Úlohou prostaty je tvorba tekutiny, která je součástí ejakulátu, kde podporuje transport spermií.

Muži obecně se o své zdraví starají méně než ženy, méně chodí na prohlídky a žijí také méně zdravým způsobem života, zejména v ohledu stravy.

Peníze, vybrané v rámci letošního Movemberu, půjdou na konto Nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINĚ, který  vznikl právě proto, aby to změnil - za účelem aktivizace mužů v boji proti onkologickým onemocněním, jakým je například rakovina prostaty.

Jak se hlásí potíže s prostatou?

  • Časté nucení na močení (už 2x až 3x v noci)
  • Problém s jeho zahájením i pokračováním - chvíli to trvá, než se podaří začít a další průběh je „na etapy"
  • Slabý, pomalý proud
  • Pocit, že nedošlo k úplnému vyprázdnění

Už muži ve věku nad 50 let by se proto měli nechat preventivně vyšetřit urologem. Vyšetření se provádí pohmatem a krevním testem. Muži z rodin, v nichž už někdo tímto nádorem onemocněl, by měli preventivní prohlídky zahájit o 10 let dříve.

I na to jsou potřeba peníze. Ještě se vám zdá, že hnutí českých kníračů je pouhou recesí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovina: 12 příznaků, které byste neměli přehlížet

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Nosíte podprsenku? Určitě má špatnou velikost

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama