reklama
 

Romana (29) odstartovala hubnutí se specialisty

Podívejte se, jak pokračuje hubnoucí výzva paní Romany a dozvíte se, co jí poradila výživová specialistka při prvním setkání.

Foto: Žena

Matka dvou malých dcer se do tříměsíční proměny pustila s velkým odhodláním. Chce zhubnout ze svých 124 kg, dokud je mladá a zdravá. Hned na počátečním vyšetření však zjišťuje, že má v krvi spoustu bakterií. K tomu přijímá málo tekutin, vynechává oběd, žije ve stresu. Co jí poradila výživová specialistka při prvním setkání?

Každý člověk potřebuje k hubnutí něco jiného

Jedním z prvních kroků účastnice proměny je setkání s výživovou specialistkou Ivanou Šestákovou ze Světa zdraví. S ní bude spolupracovat následující tři měsíce. "Každý člověk, který chce zhubnout, potřebuje svůj individuální výživový plán, který je mu připravený na míru podle jeho typologie a zdravotního stavu," vysvětluje Šestáková. Aby jej získala i Romana, podstoupila ještě před návštěvou specialistky mikroskopické vyšetření kapky krve.

Kapka krve Romanou otřásla: má v těle spoustu bakterií

Během vyšetření zaujatě pozorovala mikroskopicky zvětšenou kapku své krve na monitoru počítače. Viděla červené krvinky - poškozené, shluknuté, se známkami napadání plísní, i ty zdravé, jak nezvykle utíkají. Mezi nimi byly bílé krvinky a spousta bílých teček - bakterií, zřejmě streptokoka, kterého jí lékaři diagnostikovali už před lety. V krvi má také nadprůměrné množství tukových buněk. "Potřebujete se hydratovat. Tuk funguje jako zábrana před vodou, a to i v buňkách. Musíme ho proto rozpustit," doplnila specialistka Markéta Luňáková, která ji vyšetřovala.

Místo sladkostí si raději dá kořeněné jídlo

První konzultaci s výživovou specialistkou provázela spousta otázek. Z nich vyplynulo, že Romana málo pije, pohyb má jen s dětmi, mezi jídly během dne má osmihodinovou pauzu, protože při shonu kolem dětí a v práci jednoduše necítí hlad. Velké jídlo si tak dává až večer. Takto nastavený režim přitom mívá hodně matek, které však při nedostatku energie často sahají po sladkém. To ale není Romanin případ. "Mnohem radši mám kořeněná, slaná a kyselá jídla," doplnila energická hnědovláska.

Komplexní nutriční typologie podle odbornice Šestákové odhalila, že je smíšený metabolický typ. To znamená, že by Romana měla při své snaze hubnout kombinovat jak zeleninu, tak maso. Disciplinovaná žena sedící před specialistkou si oddechla. I když maso na rozdíl od zeleniny nejí každý den, přece jen by se ho nerada vzdávala.

Nový jídelníček

Ve svém osobním výživovém plánu našla Romana sepsané své cíle (trvalá redukce váhy, snížení únavy, předcházení nemocem), chyby (nedostatečný příjem bílkovin, minerálů a vitamínů, nepravidelná strava) i rady jak pít, co jíst při cvičení, jak skládat jídelníček. "Důležité je dodržovat pravidelnost v jídle. Tělo si tak zvykne na pravidelný přísun kalorií a živin a nebude se bránit spalování tukových zásob. Nepravidelná strava nebo uždibování mezi jídly, redukci váhy neprospívá. To platí nejen pro Romanu, ale pro všechny, kdo chtějí žít zdravě a hubnout," radí specialistka Šestáková.

Dostala domácí úkoly: víc pít a obědvat

Z první návštěvy na pobočce Světa zdraví si Romana odnesla deníček, do nějž má každý den zapisovat vše, co snědla a vypila, svoje úspěchy a jak se cítí. Kromě toho dostala první úkoly: vypít denně alespoň dva litry vody (při své váze by měla pít 3,5 litru denně, ale skokově zvýšit příjem tekutin o 2 litry denně by pro organismus bylo velkou zátěží), dopoledne sníst jeden až dva kousky ovoce a obědvat společně s dcerami a manželem. "Udělejte si z oběda rodinný rituál," uzavřela svá první doporučení Šestáková. Nové úkoly budou přibývat každý týden.

Příklady doporučených jídel z Romanina jídelníčku

Snídaně

Volské oko s kari, lisovaný žitný celozrnný chleba, okurka

Špaldová kaše s rýžovým mlékem, datlový sirup a trocha semínek

Svačina

Malý sendvič s mozzarellou, list salátu

Žitný knäckebrot, plátek šunky, listový salát

Oběd

Zapečená cuketa s kozím sýrem, šťouchané brambory (bez másla)

Římský salát, kousky dušeného kuřecího masa, zálivka z jogurtu, olivového oleje a bylinek, bulgur

Svačina

Malý zeleninový listový salát s tofu a dýňovými semínky, olivový olej

Kefír či acidofilní mléko (nejlépe kozí)

Večeře

Dušená zelenina, přírodní kuřecí plátek s bylinkami

Tofu s chřestem, kolečka cukety s bylinkami a česnekem

První měsíc ve fitness

Souběžně s první návštěvou specialistky na výživu začala Romana chodit i do fitness pro ženy, kde se jí věnuje trenérka Irena Finková. V prvním měsíci si podle ní musí žena zvyknout na pravidelné cvičení, naučit se správné techniky cvičení na posilovacích strojích, jednoduchých kardio cviků a v neposlední řadě si zlepšit kondici. Centimetry ještě nejsou na prvním místě. "Věřím, že všechny změny, které Romanu čekají, ji odmění už po prvních týdnech 2 až 3 kg dolů," odhaduje trenérka Finková z Contours, fitness pro ženy ve 30 minutách. Prvnímu cvičení se bude věnovat příští díl Hubnoucí proměny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Účesy slavných: Sluší jim víc blond nebo hnědá?

Sexy čtyřicítka: Nejlepší outfity Victorie Beckham

Slavné mámy kojí na veřejnosti - podívejte!

Související

reklama

Komerční tip

reklama