reklama

Cvičte správně: Pohyb vybírejte podle horoskopu

Odcházíte z tělocvičny rozmrzelí? Možná jste si vybrali špatné cvičení. Druh pohybu vám pomůže vybrat znamení horoskopu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Odcházíte z tělocvičny a místo slibovaných endorfinů a spokojenosti  z pohybu cítíte rozmrzelost? Možná jste si vybrali špatně.

Každý by se měl věnovat především takovému pohybu a cvičení, které ho jednoduše baví a láká. "Jednou z možností je řídit se tím, jak daná pohybová aktivita odpovídá osobnostnímu typu například podle zvířetníku, nelze však paušalizovat," prozrazuje sportovní psycholožka Radana Rovena Štěpánková.

Čtyři živly pro pohyb

Zvířetník představuje dvanáct lidských typů, které jsou nám známy jako klasické astrologické znamení z horoskopu. Pro výběr sportu nám může být nápomocné rozdělení těchto znamení podle živlů. Ty představuje oheň, vzduch, země a voda.

Již psycholog Carl Jung popsal, jak korespondují tyto živly s našimi čtyřmi psychologickými funkcemi, mezi které patří především intuice, myšlení, vnímání a cítění. A právě tyto funkce hrají při sportu důležitou roli.    

Doporučujeme:  10 dobrých rad, jak skutečně začít cvičit

"Je velmi zajímavé, že klientky, které navštěvují mé lekce, jsou si navzájem povahově podobné," říká Tereza Semrádová ze Studia Fascinace a A jak tedy vypadá zmiňované rozdělení dle jednotlivých živlů, a které aktivity se k nám nejvíce hodí?

Rak, Štír, Ryby- citové typy

Tam, kde je zvýrazněn element vody, je kladen velký důraz na osobní vztahy. Člověk s převahou vody vnímá svět kolem sebe velmi subjektivně a reaguje dle momentálního citového rozpoložení. Z hlediska pohybových aktivit lidem v živlu vody nevadí dlouhé tréninky. Pomaleji se dostávají do tempa, ale vyžadují delší regeneraci. Důležitá je pro ně pohoda ve vztazích, týmu i rodině. 

Vhodné aktivity: veškeré vodní sporty, jóga, tchi-kung

Blíženci, Váhy, Vodnář - myslící typy

Člověk s převahou vzduchu je komunikativní, aktivní, zvídavý, přizpůsobivý a neposedný. Vyznačuje se všestranností a skvělým intelektem. Má mnoho zájmů, dokáže se snadno nadchnout, ale ne vždy vydržet a dokončit vše, co započne. Lidem v živlu vzduchu vyhovuje při sportování hravost a spontánnost. Někdy může být ve vykonávání fyzické aktivity problém jeho disciplína.

Vhodné aktivity: atletika, volejbal, intuitivní tanec, moderní tanec a kolektivní sport

Beran, Lev, Střelec - intuitivní typy

Lidé s převahou ohně se vyznačují spontánností, temperamentem, sebestředností a pozitivním přístupem k životu. Je jim vlastní představivost a rozhodnost. Lidem v živlu ohně vyhovují náročné, dlouhé, časté a pestré tréninky. Jejich částečnou nevýhodou při sportování může být skutečnost, že často neznají míru a nedokážou odolat žádné výzvě a zkoušce hranic vlastních možností. Někdy tak u nich hrozí přetrénování. 

Vhodné aktivity: zumba, aerobic, kickbox

Býk, Panna, Kozoroh - vnímavé typy

Člověk v zemských znameních zůstává "stát na zemi", je realistický, konzervativní, spolehlivý a smyslový. Je zaměřen na materiální svět a své bezpečí. Svou představivost a intuici obvykle potlačuje. Nevěří ničemu, na co si nemůže sáhnout. Při fyzické aktivitě se vyznačuje stabilními výkony a je známý svojí vytrvalostí a dobrou strategií. Nechybí mu píle, ctižádost a zodpovědnost.

Vhodné aktivity: lyžování, bruslení, pilates, fitness

Cvičením změníte i svou povahu

"Již při seznamování se s klientem si pro sebe říkám, na co daný člověk asi přišel. Je pravda, že jsou lidé preferující spíše volnější cvičení jako je jóga či pilates, jiní zase dávají přednost tanečně rytmickým lekcím jako dance aerobic, zumba, apod. Některé lekce vyhovují oběma typům - především jde o Fitbalet, dále cvičení na velkých míčích pod názvem FitBall či cvičení Problémové partie," říká Tereza Semrádová.

Odborníci upozorňují, že někdy může prospět i pohyb, který nám úplně "nesedí".  Především pokud se chceme změnit. Pak není na škodu vytrvat v aktivitách, které nám sice nejsou přírodou zcela dány, ale mohou nám pomoci osvojit si požadované vlastnosti.

Chcete vyhrávat nebo se zklidnit?

"Když například uznáte, že se v životě neumíte zastavit a chcete se naučit trpělivosti, není od věci zvolit klidné aktivity jako například taj-chi nebo jógu, i když u vás převládá živel ohně či vzduchu," potvrzuje Tereza Semrádová

"Ze své zkušenosti vím, že pokud patříte mezi soutěživé tipy, sportujete závodně, či vám záleží na dobrých výsledcích, je dobré jít ruku v ruce se svými povahovými vlastnostmi. Pokud však hledáme sport pouze pro zlepšení fyzické kondice či vytvarování své postavy a máme dostatečnou motivaci, kterou si dokážeme udržet, nic nebrání aktivity provozovat a dosahovat tížených výsledků," uzavírá instruktorka vycházející ze své praxe s klientkami ze Studia Fascinace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Najděte konečně motivaci ke cvičení a už ji neztraťte

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Simulátor slunce: Pomůže se zimní depresí a únavou!

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama