reklama

Rizika krásy: Jak škodí čočky, gelové nehty a liposukce

Pro krásu se musí trpět, ale zdraví si ničit nemusíte. Co vše hrozí, když se rozhodnete "vylepšovat" moderními způsoby?

Foto: Iisfa/Thinkstock

Pro krásu se musí trpět, říkaly už babičky. Ale to neznamená, že si musíte ničit vlastní zdraví. Podívejte se, co vše vám hrozí, když se rozhodnete "vylepšovat" moderními způsoby.

Mnoho estetických salónů nabízí zkrášlující procedury, které garantují krásu na počkání. Ne všechny jsou však bez rizika, zvlášť když využijete senzačních nabídek ve slevě. No neberte to, když je to za pár stovek. Vážně - neberte to! Odborníci varují.

Z gelových nehtů stárnou ruce

Gelové a "nalepovací" nehty sice mnoho lidí doslova odpuzují, ale spousty žen je považují za vrchol elegance. Z pohledu dermatologa však nejsou pro kůži zrovna nejzdravější, avšak o tom se již tolik nepíše. Problémem dlouhodobého překrývání vlastních nehtů gelovými je, že maskují případné zdravotní neduhy nehtů a jejich okolí.

Doporučujeme: Téma: Krása a péče o tělo

Nehet pod nánosem gelu nedýchá a snadno tedy dochází k plísňovým onemocněním. Každý problém dříve či později vyjde na povrch, v tomto případě však většinou bohužel pozdě, jelikož v jeho počátku není viditelný.  Gelové nehty se navíc vytvářejí za pomoci UV lampy. A jak známo, UV záření má negativní dopady na kůži, a to zejména z hlediska jejího rychlého stárnutí. Daní za nové nehty je pak vzhled rukou, který rozhodně není adekvátní věku klientek.

Vidíte to růžově? Chyba!

Zelená, hnědá, modrá nebo černá - to jsou běžné barvy očí. V dnešní době už ale není problém mít díky barevným kontaktním čočkám zornice červené, duhové nebo třeba ve tvaru srdce či dolarové bankovky. Lékaři ale před nákupem tohoto typu čoček varují. Je třeba pečlivě vybírat prodejce a počítat s tím, že čočky mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak.   

"Barvivo, které čočky obsahují, totiž může být pro oko škodlivé a výjimečně i trvale zrak poškodit. Jsou-li čočky zakoupeny u renomovaných společností, nemělo by být obsažené barvivo nebezpečné," upozorňuje MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Některé čočky jsou v oku nepříjemné, oko dráždí a nadměrně vysušují nebo ho mohou i poškrábat. To už je signál, že něco není v pořádku. Avšak i když tento pocit čočky nevyvolají, může oko pod čočkou špatně dýchat a na rohovce se pak mohou tvořit patologické cévy v důsledku špatného okysličování rohovky."

Hubnutí bolí. Pokud je neodborné

"Bohužel, existuje velmi mnoho salonů či klinik, které nejsou zdravotními zařízeními a pouze obsluhují nějaký přístroj na hubnutí," upozorňuje lékařka MUDr. Petra Samková, která se za svoji praxi setkala oběťmi nevyzkoušených a nedostačujících přístrojů.

Po zákroku liposukce ze slevových portálů nejsou ojedinělé i případy s neblahými estetickými následky. "Při využití neodborné služby a nekvalitní kryolipolýzy hrozí poškození typu jizev či vypouklin. Pozor na zastaralé technologie a na přístroje nemající správnou certifikaci," radí Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Podle doktorky Samkové takové přístroje poznáme, pokud mají například přikrytý displej, ošetření netrvá potřebnou dobu, či nemá dostatečnou intenzitu. "Stává se nám, že k nám přicházejí klienti ze zařízení, kde přístroje pravidelně neprocházejí servisem," upozorňuje MUDr.Samková.

Popálení místo mrazu

Slevové portály jsou doslova zahlcené akcemi na kryolipolýzu - rozpouštění tukové tkáně pomocí cíleného působení chladu. Pozor si však musíte dát na to, jakými přístroji ji dané zařízení provádí. Klienti kosmetických salonů, kteří ošetření na necertifikovaných přístrojích podstoupili, si nejčastěji stěžují na podráždění kůže, popálení, dojít ovšem může i k podchlazení vnitřních orgánů, a to za ten risk rozhodně nestojí.

Nejvhodnější přístroj určený k proceduře je Zeltiq CoolSculpting, který má jako jediný certifikaci amerického úřadu pro léčiva FDA, navíc se jedná o patentovaný přístroj společnosti, která světu metodu kryolipolýzy představila. Přístroj je klinicky testován a prokazatelně účinný, zaručuje úbytek 20-50 % vrstvy tukové tkáně v ošetřené oblasti. V ČR  jím disponuje jen hrstka klinik.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Gelové nehty mohou vést k rakovině

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama