reklama

Rakovina kůže: Humbuk, nebo skutečná hrozba?

Už vás štve strašení před sluníčkem a opalováním? Statistiky mluví jinak. Češi mají nejvíce melanomů ve střední a východní Evropě. Je proč se bát!

Foto: Isifa/Thinkstock

Už vás štve strašení před sluníčkem a opalováním? Statistiky mluví jinak. Češi mají nejvíce melanomů ve střední a východní Evropě. Ve výskytu rakoviny kůže jsme i před jižní Evropou.

Co za to může? Nebudete věřit, ale možná je to dovolená. Češi stále častěji jezdí k moři i do exotických zemí, mnohdy několikrát do roka včetně zimy, kdy je jejich kůže nejméně "vybavená" přijmout dávku žhavých slunečních paprsků.

Daň z luxusu?

Tradiční akce Stan proti melanomu jen letos během pouhých čtyř dnů odhalila u návštěvníků 130 nebezpečných kožních nádorů. Počet pacientů s rakovinou kůže navíc neustále roste. Podle statistik se v ČR výskyt melanomu za 30 zvýšil až čtyřikrát. Roste i úmrtnost - na zhoubný melanom  u nás ročně zemře přibližně 450 osob. Ještě v roce 1978 jich přitom bylo pouhých 45.

Doporučujeme: Téma: Opalování

"Na vině je ztenčující se ozonová vrstva, kterou projde mnohem více škodlivých ultrafialových paprsků, a také častější dovolené u moře, při kterých se lidé vystavují nadměrnému slunečnímu záření bez dostatečné ochrany. Nejvyšší nárůst výskytu melanomu je v posledních letech zaznamenán zejména u žen a dívek ve věku 10 až 29 let. Často je to způsobeno tím, že se ženy během letních měsíců opalují více než muži a také chodí častěji do solária," říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP a přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady.

Mýty o rakovině kůže

Nevěřte tomu, že:

  • Rizikové znaménko je až takové, které začne svědit nebo krvácet.
  • Ochlupená nebo plochá znaménka nejsou nebezpečná.
  • Když si nechám melanom vyříznout, dojde k jeho rozsevu.

Všechno může být jinak! Podléhání těmto mýtům může být extrémně nebezpečné a znemožnit včasnou diagnózu choroby. Pozor by si lidé měli dávat především na to, z jakého zdroje čerpají informace. Lékaři doporučují především server Onkoportál.cz.

"Denně se ve své praxi setkávám s podivnými léčebnými radami, na které pacienti narážejí na internetu. Jsem proto rád, že existuje Onkoportál, spolehlivý vyhledávač ověřených informací, na který je mohu odkázat. Finální slovo ale vždy bude mít lékař. Jedině ten dokáže situaci posoudit komplexně," říká prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. dr.h.c., předseda České onkologické společnosti ČLS JEP, ředitel Masarykova onkologického ústavu a člen rady Onkoportálu.

Riziko roste

"Je prokázané, že se stačí za život třikrát spálit a riziko vzniku rakoviny kůže se u žen 2,3 x znásobí a u mužů dokonce 7,6 x," varuje také uznávaný primář pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

Připomíná také, že mazat opalovacím krémem bychom se měli v létě každý den, tedy ne jen na dovolené u moře. Pozvolné opalování znamená pro kůži mnohem menší nápor a navíc vypadá přirozeněji a vydrží mnohem déle.

"Zhoubný nádor kůže tzv. melanom patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen pravidelně a poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je vysoká," uklidňuje doktor Schütz.

Hlídejte se! 

Pokud například pozorujete pihu, která v průběhu let mění velikost, tvar, či barvu, na nic nečekejte! I se sebemenším podezřením navštivte pro jistotu zdravotnické zařízení, které má s léčbou kožních změn zkušenosti. Na základě vyšetření se dozvíte, zda je nutné radikální operační řešení, nebo je možné kosmetické odstranění, nebo dokonce jen sledování znaménka.

Celých 95 % patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit nechirurgicky, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Ovšem i u původně nezhoubného znaménka může dojít ke zhoubné přeměně, pokud zanedbáte jednoduché sebevyšetření a lékařské sledování.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pocení: Jak se mu dá zabránit přírodně?

Olizování od psa: Škodí, nebo léčí?

Hledáte na léto něco nového a osvěžujícího?

reklama
reklama
reklama