reklama

Psi jsou jako děti: Čistíte jim pravidelně zuby?

Na péči o naše domácí mazlíčky vynakládáme stále více času i peněz. Nezapomínejte ale na čištění zubů, prodlouží jim život!

Foto: Thinkstock

Lidé dnes nechávají operovat i milovanou zlatou rybičku. Tak silný k ní mají vztah. S domácími mazlíčky zacházíme jako s dětmi, hlavně se psy. Na jednu věc ale často zapomínáme: Už jste Azora naučili čistit si zuby?

Prevence dentálních onemocnění je u psů stejně důležitá jako u lidí. Přehlížení dentálních problémů může mít totiž i tragické následky. Dlouhodobé přehlížení masivní infekce v dutině ústní, se kterou se veterináři bohužel setkávají velice často, může někdy dokonce způsobit i smrt zvířete. 

Bakterie z tlamy zničí srdce

"Neléčený zánět se šíří krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány a vede k selhání např. jater, ledvin, plic či srdce s někdy až fatálními důsledky. Tento proces nevzniká náhle, ale postupně až plíživě a samozřejmě souvisí s nedostatečnou, nebo spíše nulovou prevencí," varuje MVDr. Zbyněk Lonský, zakládající člen České společnosti veterinárních stomatologů.

Doporučujeme: 5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás

Podle výsledků průzkumu mezi veterinárními lékaři provádí dentální hygienu psům jen 21 % majitelů, přitom problémy způsobené nedostatečnou péčí o chrup má 52 % psích pacientů.

Zápach z tlamy? Začněte čistit!

"Kazivost zubů u psů není zdaleka tak častá jako u člověka, ale zato je u psů velice častá tvorba zubního povlaku a následně i zubního kamene, jehož nadměrná tvorba výrazně ovlivňuje zdravotní stav dásní, nemluvě o souvisejícím silném zápachu z tlamy zvířete," vysvětluje MVDr. Lonský.

Jako u každé prevence je i v případě čištění chrupu dobré začít dříve, než začnou problémy, a psa na něj postupně navykat. Ideální je zvykat ho na přítomnost prstu nebo kartáčku v tlamě už od štěněte, pak nebývají problémy. Pokud se začíná s čištěním zubů u dospělého psa, je důležitý pozvolný a trpělivý přístup.

Přečtěte si: Veterinář on-line: Psí přípravky proti parazitům škodí kočkám

Přesto se to u některých dospělých jedinců nemusí vůbec podařit. Možnost pečovat o zdraví dutiny ústní psů tak, že je tato péče pro majitele vyhovující a pro psa příjemná, dává žvýkání speciálních dentálních tyčinek, které odstraňují právě onen nežádoucí zubní plak.

Psa to bude bavit

"Zatímco u lidí je denní čištění zubů ustáleným zvykem, psům čistí zuby pravidelně jen málo majitelů. Mechanické odstraňování zubního plaku speciálně navrženými dentálními tyčinkami je potom důležitou součástí zubní prevence u psů. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k mechanickému otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem," doporučuje doktor Lonský. 

A protože tyčinka psům chutná, považují ji za skvělý pamlsek, a čištění zubů je tak vlastně baví. K dispozici je ve třech různých velikostech pro různě velká plemena, a odstraní až 80% zubního plaku. V rámci programu Měsíc zdravého chrupu získají majitelé psů dentální pamlsek zdarma - v 8. ročníku ho budou rozdávat během června hostesky v parcích větších měst. V červenci budou dentální tyčinky Pedigree Denta Stix zdarma k dispozici také ve vybraných ordinacích veterinárních lékařů. Více informací najdete na www.peceopsa.cz. Na zuby vašich mazlíků čeká zdarma 227 000 tyčinek Pedigree.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

reklama
Doporučené recepty
    reklama