reklama

Pozor! Psí přípravky proti parazitům škodí kočkám

Češi jsou národem chovatelů a milovníků zvířat, což potvrdil to i dnešní on-line rozhovor s veterinární lékařkou.

Foto: Isifa/Thinkstock

Domácí mazlíci mohou vypadat různě, ale hlavní je, že je milujeme a přejeme si, aby s námi prožili dlouhý zdravý život. Ptali jste se na kočky, psy, ptáčky, ještěrky i myšky.

V přesile byli samozřejmě psi a kočky - podle průzkumu ve čtyřech a půl miliónu  rodin v ČR žijí téměř dva milióny psů a milión koček. V počtu chovaných zvířat na počet obyvatel jsme v Evropě na samé špičce.

Kde má Mikeš kartáček?

Náš host MVDr. Ivana Virágová například radila, jak čistit kocourovi zuby: "Doporučuji mechanické čištění zoubků pomocí speciálních kartáčků a zubních past. Nepoužívejte pasty určené pro lidi. Dále je možné podávat do krmení přípravek, který potlačuje zápach z tlamy a množství zubního plaku, např. Plaque off."

Přibližování lidského a zvířecího světa dokazovaly i další otázky i odpovědi. Potvrdilo se, že naši zvířecí přátelé trpí stejnými nemocemi jako my.  Časté jsou potíže s klouby, alergie, ekzémy, ale i obezita. Při alergické reakci na potraviny doporučila doktorka Virágová striktně hypoalergenní stravu. "V takových případech je pro zvíře důležité zachovat opravdu pouze hypoalergenní potraviny s vynecháním pamlsků a vařené stravy," .připomněla například. Několikrát se vyjádřila ke krmení všeobecně.

Doporučujeme: 10 důležitých věcí, které vás naučí domácí mazlíček

Víckrát se objevilo také téma ochrany našich mazlíků před parazity. Mimořádně zajímavý byl dotaz, jaký přípravek proti blechám a klíšťatům použít, když jsou v domácnosti psi i kočky zároveň. Pozor, některé přípravky pro psy jsou pro kočky jedovaté. MVDr. Virágová to potvrdila: "Opravdu existují přípravky, které se nedoporučují aplikovat na pejska, který žije ve společné domácnosti s kočkou. V takovýchto případech ale existují i přípravky, které je možné aplikovat a to jak ve formě obojku, tak ve formě tablety, která funguje tři měsíce. Tyto přípravky seženete u svého veterináře."

Veškeré odpovědi MVDr. Virágové na všechny vaše dotazy naleznete v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MVDr. Ivana Virágová

Vystudovala veterinární lékařství na VFU v Brně, promovala v roce 2007. Po ukončení studia se začala naplno věnovat praxi malých zvířat na veterinární klinice Na Weilovně v Příbrami. Věnuje se všeobecné interní medicíně psů a koček, oftalmologii, chorobám exotických zvířat a drobných savců. Doma má kočku Paní Perstu a na klinice jí pomáhá kocour Bedřich.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odpady a jedy: Granule vedou k rakovině psů a koček

Další hrozba antikoncepce: Zničená střeva

Jsou dnešní muži jen slabí chudáci? A kdo za to může?

Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama