reklama

Průlom v prevenci rakoviny děložního hrdla. Screeningový test pro Češky bude zdarma

Rakovinou děložního čípku v Česku ročně onemocní téměř tisíc žen. Tento typ onkologického onemocnění se dá přitom úspěšně léčit, pokud jej pacientka zachytí v počátcích vzniku. Tomu by mohly teď pomoct neplacené screeningové testy.

Foto: Shutterstock

Screeningový test HPV DNA dokáže odhalit původce rakoviny děložního čípku dříve, než rakovina propukne. Češky si ho ale musí hradit jako nadstandardní výkon. Ministerstvo zdravotnictví teď navrhuje, aby vyšetření pro ženy mezi 35.-45. rokem hradily zdravotní pojišťovny.

Návrh na hrazení je součástí legislativního procesu a měl by vejít v platnost od října příštího roku. Pokud se takto stane, Česká republika se zařadí mezi ostatní západní země jako Velká Británie, Francie, Španělsko, Itálie, Německo nebo Nizozemsko, kde se HPV DNA test stal nedílnou součástí preventivních gynekologických vyšetření. 

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, ve většině případů ji však zlikviduje přirozená obranyschopnost organismu. Pokud virus v těle přetrvává, může způsobit zhoubné onkologické onemocnění.

Citlivost cytologického stěru (vyšetření stěru z děložního čípku hodnocené mikroskopicky v akreditované laboratoři, pozn. red.), který ženy absolvují v rámci preventivních gynekologických prohlídek, se pohybuje mezi 60-75 procenty. Proto celá řada zemí přistupuje k modernizaci screeningové metody stanovením DNA samotného původce onemocnění - vysoce rizikových typů HPV.

"Test žena nepociťuje nijak jinak než jako běžný odběr z děložního čípku. Je to velice moderní laboratorní metoda a žádné jiné přesnější vyšetření zatím neexistuje. Čím dříve se rozvoj onemocnění zachytí, tím více se zlepšuje prognóza a zároveň se snižuje finanční náročnost léčby. Včasná diagnóza může mnoha pacientkám zachránit život," popisuje předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Pokud je HPV vyšetření ve věku nad třicet let pozitivní, má žena pravděpodobnost, že se u ní v následujících deseti letech rozvine nádor. "K rozvoji předrakovinových změn dochází v průměru za patnáct let od infekce vysoce rizikovými typy HPV. Ženám, jejichž výsledek na HPV DNA vyjde negativní, přináší test naopak dlouhodobé uklidnění," tvrdí Dvořák.

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila vzrůstající výskyt HPV onemocnění z epidemiologického hlediska za závažnější než HIV a současně vyzvala ministerstva zdravotnictví a zdravotní instituce jednotlivých zemí světa, aby se problematikou intenzivně zaobíraly.

Mohlo by vás zajímat: Češky nechodí na kontroly a neočkují se, tvrdí lékař

Češky nechodí na kontroly a neočkují se. Tohle je onemocnění, které nemá vůbec existovat, když se všichni chovají správně. Je to ostuda české medicíny | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama