reklama

Prohibice: Udělá z nás ještě větší alkoholiky?

Kdy jste se poprvé opili? Bylo vám 11, 12, nebo 13 let? A jak se dnes díváte na opilost? Je to pro vás zdroj zábavy a hrdinských historek, nebo záležitost, za kterou se slušný člověk stydí?

Foto: Profimedia.cz

Kdy jste se poprvé opili? Bylo vám 11, 12, nebo 13 let? A jak se dnes díváte na opilost? Je to pro vás zdroj zábavy a hrdinských historek, nebo záležitost, za kterou se slušný člověk stydí?

"Co Čech, to už ne muzikant, ale půllitr," zní nové hospodské moudro. Vtip prozrazuje český přístup k věci: jinde platí, že normální je nepít a obvyklé se občas napít,  u nás je normální běžně chlastat. Alkohol je v ČR drogou se 100% tolerancí.

Čím víc alkoholiků, tím víc otrav

Za benevolentního úsměvu svých opíjejících se rodičů se u nás děti setkávají s alkoholem poprvé průměrně v 11 letech, což je nejdříve v EU. Ještě horší je, že 13 % dětí ve věku 13-15 let se dokonce opíjí 3x týdně. Třináctiletí i patnáctiletí z ČR jsou, co se alkoholu týče, na 1. příčce, dospělí pak na druhé. Ale zato celosvětově! 

Současný tragický řetěz otrav metylalkoholem je tak nejen naší vizitkou, ale vlastně také jen logickým vyústěním. S větší pravděpodobností  totiž k otravě dojde u člověka, který alkohol konzumuje pravidelně a ve velkém množství. "Tedy u člověka, který pije rizikově, škodlivě, případně je na alkoholu závislý, a proto pije nekvalitní alkohol, alkohol neznámého původu," potvrzuje MUDr. Petr Popov, předseda Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Podle doktora Popova je na závislého na alkoholu vždy nutno pohlížet jako na člověka se zvýšeným rizikem intoxikace metylalkoholem se špatnou prognózou. U regulérního alkoholika také léčba intoxikace metylalkoholem probíhá hůř, protože jeho zvýšená tolerance vůči etylalkoholu (při otravě metylalkoholem jej lze použít jako lék) způsobuje, že jej odbourává rychleji, a tudíž potřebuje častěji a větší dávky etylalkoholu.

Jsme národ pijanů

Ve světě je spotřeba alkoholu 6,3 litru na hlavu. V ČR to loni bylo bezmála třikrát tolik - 16,61 litru podle statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO). Například v roce 2009 každý občan, včetně nemluvňat, vypil 156,6 litru piva a k tomu 18,5 litru vína a ještě 8,1 litru 40% lihoviny.

Aktuálně.cz: Tajná zpráva o alkoholu. Každá druhá láhev je falešná

Těžko se tak můžeme smát Polákům a Rusům, jak nedají bez vodky ani ránu, nebo Britům, že k nám jezdí na alkoholické víkendy (ve skutečnosti se přesunuli do Litvy a Lotyšska). Ty jsme nechali daleko za sebou. Pravda je taková, že jsme jednoznačně národem alkoholiků - a spotřeba stále stoupá.

Alkoholik, který bez pití nevydrží, často hledá cesty, jak si svou dávku opatřit za co nejnižší cenu. Není divu, že jeho kroky pak vedou k pokoutním prodejcům, ke stánkům a na tržiště, kde se může prodávat kdeco.

Pití zabíjí

Přitom je zhruba 700 tisíc lidí závislých. To je dvakrát víc, než se uvádělo ještě před několika lety. Poslední výzkum také ukázal, že alkoholu v ČR holduje bezmála půldruhého milionu lidí. Mužů je zatím dvakrát víc než žen, ale ženy je rychle dohánějí.

Kdo začne pít už v raném věku, nejenže rychleji podlehne závislosti, ale také si dříve poškodí zdraví. Kdo pije trvale a hodně, zadělává si na vážná chronická onemocnění, která v konečném stadiu způsobí smrt. Na nemoci způsobené chronickým pitím alkoholu ve velkých dávkách zemře v ČR ročně asi 4 tisíce mužů a 2 tisíce žen. K tomu je potřeba přičíst 5242 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, při nich jen v roce 2011 zemřelo 89 osob.

Jen špička ledovce

"Uvádí se, že aktuální počet otrav i s nimi spojených závažných poškození zdraví a úmrtí je nyní v ČR nejvyšší od konce 2. světové války. V posledních letech byl počet případů otrav metylalkoholem velmi nízký, pohyboval se v řádu jednotek za rok, avšak celkový počet otrav alkoholem (tedy nejčastěji etylalkoholem) za rok čítá několik set, aniž by to vzbudilo patřičnou pozornost. Může to být strašlivá shoda okolností, ale může to být také špička ledovce,  projev problému zvaného alkoholismus," upozorňuje MUDr. Popov.

Výsledkem je opak

MUDr. Karel Nešpor, primář Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích, který je zároveň národním koordinátorem Evropského akčního plánu o alkoholu pro WHO, už před časem vyzýval, aby stát  zakročil proti všeobecné dostupnosti a hlavně neuvěřitelné toleranci vůči alkoholu.

Teď tedy máme prohibici. Vzhledem k množství závislých a celkové "potřebě" alkoholu u české společnosti to může dopadnout jako v USA ve 20. letech: místo snížení zločinnosti a abstinence se začalo pít ještě víc a zločinnost narůstala nevídaným tempem. A otrav alkoholem i metylalkoholem závratně přibylo. Lidé totiž bažili po alkoholu tak, že pili prakticky cokoliv. A snaha obejít úřady se stala celonárodním sportem. Dost povědomé, nezdá se vám?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se pozná závislý na alkoholu?

Test: Jak zvládnete alkohol? Vyzkoušejte se!

Energetické drinky: Snadná cesta k závislosti

reklama
Doporučené recepty
    reklama