reklama

Pijete alkohol: Test vám řekne, kdy zemřete

Na alkohol u nás zemře šest tisíc lidí ročně - většinou je zradí játra. Pijí i velmi mladé ročníky. Mnoho z nich si svou smrtelnou závislost vůbec neuvědomuje.Nový test dokáže přesně říct, kdo je v nebezpečí.

Foto: Profimedia.cz

Na alkohol u nás zemře šest tisíc lidí ročně - většinou je zradí játra. Pijí i velmi mladé ročníky. Mnoho z nich si svou smrtelnou závislost vůbec neuvědomuje. Nový test dokáže přesně říct, kdo je v nebezpečí!

Češi patří k největším pijákům nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku. Přitom poškozená nebo už přímo selhávající játra zpočátku nebolí ani člověka nijak neomezují. Když už se problém objeví, bývá pozdě. Pacienti, kteří se dostanou do nemocnice se selhávajícími játry, většinou do 12 měsíců zemřou.

Zemřete do pěti let?

Nyní se objevila nová diagnostická metoda, která může  lidské životy zachránit. Britští vědci ze Southamptonu vyvinuli nové krevní testy, jež včas rozpoznají poškození jater alkoholem. Pacienta varují, že by měl pití co nejrychleji úplně nechat, nebo ho alespoň výrazně omezit. 

Pro srozumitelnost se výsledek zobrazí v barvách semaforu. Zelená svědčí o zdravých játrech, oranžová značí 50% riziko poškození a červená znamená, že už k němu s největší pravděpodobností došlo. Odborníci ze Southamptonské nemocnice už ho úspěšně otestovali na tisícovce pacientů.

Podle závěrečné zprávy, publikované v odborném magazínu pro praktické lékaře British Journal of General Practice, asi čtvrtina z těch, kterým v testu vyšla červená barva, do pěti let zemřela. Naopak ze "zelených" nezemřel nikdo.

Hranice tři lahve vína

Nový test, jenž je určen ke kombinaci s těmi stávajícími, rozpozná fibrózu jater (zjizvení tkáně), která je předstupněm cirhózy.

"Je to velmi účinné. Pokud se lidem test zbarví do oranžova, můžeme pacientům říci, že si sice nejsme jisti, ale že existuje  50% riziko, že už teď mají zjizvená játra, a pokud neomezí konzumaci alkoholu, do pěti let zemřou. Většinu lidí to přiměje přestat nebo alespoň pití omezit," prohlásil k tomu šéf výzkumného týmu Nick Sharon.

Doktor Sharon upozorňuje, že podle výsledků testu se dají označit za hranici rizikového pití už tři až pět lahví vína za týden!

Toho, že by lidé testování odmítali, se neobává. Naopak. "Lidé jsou zvědaví a to, zda konzumace alkoholu neohrožuje jejich zdraví, je nesmírně zajímá," říká k tomu.

Dokážete se změnit?

Experti na onemocnění jater ze Southamptonské univerzity doporučují těmito testy vybavit ordinace praktických lékařů. Právě tam je totiž podle nich často jediná příležitost, kdy se dá poškození jater související s nadměrným pitím rozpoznat včas.

Ve zprávě se navíc uvádí, že na základě průzkumu mezi 400 pacienty praktických lékařů, u nichž bylo diagnostikováno rizikové pití, bylo zjištěno, že většina lidí by se takovému testu podrobila ráda a případně by na jeho základě změnila svůj vztah alkoholu.

Kromě milovníků alkoholických nápojů by se měli nechat testovat i lidé s nadváhou a cukrovkáři.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama