reklama

Proč si čistit jazyk? Zlepšíte si zdraví i dech!

Že bychom si měli čistit zuby vědí i ti, kdo to příliš často nedělají. Ale o čištění jazyka se ví mnohem méně. Přitom patří k pravidelné ústní hygieně a často je považováno za ještě důležitější. K poznatkům starověké medicíny se přiklánějí čím dál víc i moderní odborníci.

Foto: Thinkstock

Že bychom si měli čistit zuby vědí i ti, kdo to příliš často nedělají. Ale o čištění jazyka se ví mnohem méně. Přitom patří k pravidelné ústní hygieně a často je považováno za ještě důležitější. K poznatkům starověké medicíny se přiklánějí čím dál víc i moderní odborníci.

Na jazyku se usazuje stejný povlak jako na zubech. Čištění jazyka se doporučovalo již ve staré indické medicíně, tzv. ájurvédě. Jogíni byli přesvědčeni, že se při pravidelném čištění se nejen zlepší a zjemní chuť, ale především se celkově upevní zdraví.

Čištění jazyka ovlivňuje zdraví i dech

Podle ayurvédy je stav jazyka po ránu ukazatelem ama - toxického odpadu v těle. Na nahromadění velkého množství toxinů upozorňuje právě bílý povlak jazyka.

Na povrchu jazyka se totiž průběžně usazuje velké množství nejrůznějších bakterií z potravin i z okolního prostředí, které se zde mohou množit a dostávat se pak dále do našeho těla. Ani vyčištěné zuby nám totiž často nepomohou.

Doporučujeme: Vyplázni jazyk: snadná čínská diagnostika

Plak na povrchu jazyka a tím zvýšená koncentrace mikroorganismů působí nepříznivě jak na zdraví našich zubů a dásní, tak i na svěží dech. Podle studií může za nepříjemný zápach z úst ze 75 % právě "špinavý" jazyk, pouze zbývajících 25 % ovlivňuje čištění zubů.

Vyčištěné zuby nepomohou

Čištěním jazyka se zlepší i funkce srdce, plic, ledvin, jater, slinivky a celého zažívacího ústrojí. Mnohem lépe budou fungovat také naše chuťové buňky jazyka a lépe tak vychutnáme vše, co jíme a pijeme.

Stačí ovšem například po konzumaci sladkosti vynechat během ústní hygieny čištění jazyka a rázem se i původně dobře myšlené čištění zubů stává naprosto zbytečným.

Náš tip: Ústní hygiena kartáčkem nekončí. Češi se musí stydět

Obsažený cukr se totiž dostává do chuťových pohárů na jazyku, které mohou být velmi hluboké. Ještě po několika hodinách se tak může uvolňovat zpět do ústní dutiny a reagovat s bakteriemi.

Jak čistit jazyk?

Jogíni používali dřevěnou škrabku se zaoblenou hranou, jenž vyčistí celý povrch jazyka.  K čištění jazyka bychom měli používat speciálně přizpůsobené pomůcky. Existují nejrůznější škrabky i speciální kartáčky, určené pro čistění jazyka, které velmi účinně odstraňují plak a bakterie z povrchu jazyka. Výjimečně lze použít i kartáček na zuby.

Důležité je, aby při čištění jazyka používané pomůcky nedráždily a nevyvolávaly dávicí efekt.

Jazyk bychom měli čistit pravidelně jednou až dvakrát denně po dobu přibližně 2-3 minut. Abychom efektivně odstranili nepříjemné bakterie, je důležité čistit jazyk směrem zezadu dopředu. První výsledky se dostaví po pouhých dvou týdnech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Ústní vody pastu a kartáček nenahradí, říká zubař

Definitivní konec alergií? Jděte na to po čínsku

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama