reklama

Ústní hygiena kartáčkem nekončí. Češi se musí stydět.

Češi se nedostatečně starají o své citlivé zuby, problematické dásně nebo zubní náhrady.  Mají špatné kartáčky, agresivní zubní pasty a neznají mezizubní a jednosvazkové zubní kartáčky. Pak se diví...

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Češi se nedostatečně starají o své citlivé zuby, problematické dásně nebo zubní náhrady.  Mají špatné kartáčky, agresivní zubní pasty a neznají mezizubní a jednosvazkové zubní kartáčky. Pak se diví...

 Lidé v ČR se o své zuby všeobecně málo starají. Tvrdí to stomatologové, kteří zdarma nabízeli poradenství v oblasti péče o zuby a zubní náhrady v rámci  cesty pojízdné dentální poradny po různých městech.

Dva roky bez prohlídky?!

Zejména lidé do 30 let trpící citlivostí zubů nebo krvácením dásní svůj problém příliš neřeší. Speciální prostředky nikdy nepoužilo přes 50 procent z nich. 

Zvláště u mladých lidí, kteří přišli s počínajícími obtížemi, je však správná péče a taky včasná návštěva lékaře zásadní. Pětadvacetiletý Martin, který se s lékařem přišel poradit v Olomouci, například přiznal, že na prohlídce nebyl dva roky, přestože mu dásně krvácejí.

Stomatoložka mu poradila používat měkký kartáček, speciální pastu a na modelu předvedla správnou techniku čištění. Poté mu ale stejně doporučila návštěvu v ordinaci.

Neznalost neomlouvá

Z návštěvníků do 30 let s problematickými dásněmi však uvedlo celých 54 procent, že nikdy nepoužilo zubní pastu určenou na krvácející nebo zánětlivé dásně. Ve stejné věkové kategorii nikdy nezkusilo pastu na citlivé zuby 55 procent příchozích s těmito obtížemi.

Mnoho návštěvníků, kteří přišli s problémem krvácejících dásní, volí nesprávné, tvrdé kartáčky, příliš abrazivní zubní pasty a nezná pomůcky k dočištění chrupu, jako jsou například mezizubní a jednosvazkové zubní kartáčky.

Většinu lidí, kteří přišli do Centra pro radu, tvořili i letos nositelé zubních náhrad. Žádné čisticí prostředky určené na snímatelný umělý chrup nepoužívá 40 procent návštěvníků.  

Problémy s protézou

Mnoho z nich se také domnívá, že snímatelný chrup stačí čistit jen zubním kartáčkem a pastou, speciální čisticí prostředky nepoužívá 41 procent respondentů.

Odborníci těmto příchozím vysvětlili, že je třeba zubní náhrady ještě denně zbavovat bakterií pomocí čisticích tablet a používat speciální kartáčky na zubní náhrady, které mají výhodnější tvar a tvrdost.

To potvrdila paní Marie, bývalá učitelka. „Trpěla jsem na popraskané koutky, lékařka mi řekla, že to může být od náhrady a doporučila mi čisticí tablety. Už po týdnu používání se problém začal upravovat."

Důležité je také zachovávat stejnou frekvenci návštěv u stomatologa, který kontroluje nejen stav případného zbylého chrupu, ale i dásní.

Uvedené údaje vyplynuly z rozsáhlého průzkumu projektu Poradenské centrum 2011, který jako pojízdnou dentální poradnu letos opět vypravila společnost GlaxoSmithKline se značkami Sensodyne, Parodontax a Corega. Mobilním Poradenským centrem letos od dubna do října prošlo a průzkumu se zúčastnilo celkem 3892 lidí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama