reklama

Proč přestat pít kolové nápoje? Důvodů je mnoho!

Máte rádi kolové nápoje? Pak si dejte pozor, tohle vše se vám může stát!

Také vám lékař poradil, abyste při střevní chřipce pili ledový kolový nápoj? V malém množství ano, ale na této limonádě se můžeme stát i závislí. Tady je dalších 9 důvodů, proč kolu přestat pít.

Je pravda, že náš žaludek dokáže uklidnit a pomoci i při průjmu, děti by se jim však měly vyhnout velikým obloukem, způsobují u nich hyperaktivitu. Pojďte se podívat, co se děje v těle, když si dopřejeme vychlazený tmavý nápoj s trochou ledu...

Důvod č. 1: Řídnutí kostí

Asi největším problémem je úbytek vápníku. S kolovými nápoji do svého těla dodáváte velké množství kyseliny fosforečné. Fosfor je druhým nejvíce zastoupeným minerálem v lidském těle (po vápníku), který je důležitý pro pevnost zubů a kostí. Pokud je ho příliš, vylučuje se v podobě fosforečnanu vápenatého.

Doporučujeme: Proč limonády škodí našemu zdraví? Způsobují neplodnost!

Důsledek? Pokud do svého těla vpravujete více jak tři litry těchto nápojů denně, hrozí (hlavně ženám) vám vznik osteoporózy a zlomenin.

Důvod č. 2: Cukr útočí

V jedné sklenici se ukrývá 10 lžiček cukru, v litru je to už 27 kostek, což by normálně žaludek nepřijal, donutil by vás vše vyzvracet, ale tomu brání kyselina fosforečná, která jeho působení v žaludku potlačuje, jak uvádí web nutritionresearchcenter.org

 Proto když lékař radí na střevní potíže pít tuto "medicínu", zdůrazňuje po malých douškách, nebo dokonce po lžičkách, jinak byste si naopak ublížili.

Důvod č. 3: Tukové šílenství

Navážeme-li na cukrový útok, představte si, co v tu chvíli dělá vaše tělo. Hladina inzulínu vyskočí na obrovské hodnoty a játra jsou donucená převádět přebytečné množství cukru na tuk.

Důvod č. 4: Dehydratace

Už jste si někdy všimli, že se vám po kole chce tak moc často na WC? Všechna voda, která přišla s tímto "koktejlem" do organismu, vyjde ven, vaše tělo ji v této podobě nedokáže využít.

Důvod č. 5: Přečtěte si složení

Možná by bylo dobré, abyste si uvědomili, co svému tělu podáváte za "kvalitní materiál". Kolové nápoje obsahují:

  • Sycená voda: Voda s bublinkami dráždí žaludeční šťávy a podporuje tvorbu plynů.
  • Aspartam: Náhražka cukru pro diabetiky. A jak uvádí web miridia.cz: V teplých nealkoholických nápojích se tato složka proměňuje do formaldehydu, což je silný karcinogen. Více se o nebezpečí konzumace aspartamu v kolových nápojích dočtete na stránkách celostnimedicina.cz.
  • E150D: Potravinářské barvivo.

Náš tip: Čím se doopravdy sladí limonády? Budete překvapení

  • E952: Cyklamát sodný, náhražka cukru, která je ale 200x sladší.
  • E950: Acesulfam draselný obsahuje methyl ether, který může zhoršovat činnost kardiovaskulárního systému.
  • E211: Benzoan sodný. Studie na Sheffieldské univerzitě ve Velké Británii ukazují, že tato látka způsobuje značné škody na DNA.
  • Aroma
  • E330: Kyselina citronová.
  • A již zmiňovaná kyselina fosforečná.

Důvod č. 6:  Zničíte si zuby

V tomto případě lze hovořit o sladkých nápojích všeobecně. Narušují povrch zubů, který se stává citlivějším a velmi náchylným na přichycení plaku, což zapříčiní vyšší kazivost, což ostatně potvrzují i na webu forexample.cz.

Kolové nápoje mají však ještě jeden negativní vliv. Zanechávají na sklovině nevzhledné hnědé skvrny, které lze odstranit jen odborným bělením.

Důvod č. 7: Závislost

Asi 40 minut po napití začne tělo zvyšovat produkci hormonu dopaminu, který podporuje činnost mozku. Na příjemné pocity se dá zvyknout na tolik, že kolové nápoje v nás vyvolávají podobnou závislost jako u jiných drog, vysvětlují odborníci na webu dailyhealthpost.com.

Důvod č. 8: Pozor na tlak

Hodinu po té, co jsme vypili tento životabudič, se nám zvýší krevní tlak. Může za to kofein a také vetší množství cukru, které koluje v krvi.

Důvod č. 9: Vylučování minerálů

Po několika hodinách se vám z těla začne vylučovat vápník, hořčík, a dokonce i zinek, což našemu mozku moc nesvědčí. Většinou jsme v této chvíli hodně podráždění a po velké euforii přijde útlum. Takže ve finále je efekt ještě horší.

Věděli jste, že...

  • Poprvé lékárník John Pemberton smíchal alkohol, výtažky z listů koky a extrakt z jader ořechů koly. Směs osladil karamelovým sirupem a vanilkou. 
  • V roce 1885 byl v Americe zákaz alkoholu, proto se kola (obsahovala alkohol) prodávala jen v lékárně jako medicína na bolest hlavy, impotenci a na žaludeční nevolnost.
  • V původním receptu byl asi jeden miligram kokainu na jednu láhev.
  • Od roku 1906 tyto nápoje drogu neobsahují.

Jak často pijete kolové nápoje vy? Máte pocit, že vám nějak pomáhají? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test pro cestovatele: Měna aneb Kde se čím platí

Sexuální polohy pro začátečníky a abstinenty

Tipy, jak uspořádat stylovou zahradní party: Překvapení




 



reklama
reklama
reklama
reklama
reklama