reklama

Proč je skvělé mít velký zadek: Kvůli inteligenci!

Mužům se široké boky a velké zadky líbily vždycky, aspoň většinou. Teď už víme i proč - je to kvůli mozku.

Foto: Isifa/Thinkstock

Díky celebritám přestal být velký zadek chybou na kráse. A díky lékařům se teď ukázalo, že je dokonce evoluční výhodou.

Jako problém viděly široké pozadí  hlavně ženy, opačnému pohlaví se naopak líbilo. Muži totiž mají geneticky zakódovanou informaci, že postava typu přesýpací hodiny - tedy úzký pas, širší boky a důkladný zadek - jsou tím správným a tudíž  nejkrásnějším a nejžádoucnějším typem ženské postavy.

Štíhlost o kráse nerozhoduje!

A pozor: O skutečné rozměry jim ale nejde. Pro mužský zájem je totiž rozhodující vždycky pouze poměr mezi těmito dvěma údaji. Takže žena i třeba se širším pasem, ale ještě mohutnějšími  hýžděmi, tvarovaná jako hruška, mužům vždy připadá přitažlivější, než kulaťoučké jablko. 

Doporučujeme: Otázka moderní doby: Je velký zadek hezký?

Věda si dokonce dala tu práci a spočítala, jaký je ten přesný poměr. Spočítáte si ho sami tak, že vydělíte jednu hodnotu tou druhou. Za ideální označila  hodnotu 0,7 - a ta se neměnila po celá tisíciletí, ať už byla ženskou ikonou krásy štíhlost nebo macatost. Podobný poměr pas - boky totiž má nejen Venuše - věstonická i antická - ale i Marilyn Monroe, Sophie Lorenová., Kate Mossová a Jennifer Lopezová.

Signál plodnosti

Nejdůležitější výběrový faktor se označuje jako WHR (waist-hip ratio),  a podle vědců vysílá žena s ideálním poměrem 0,7 mužům biologický signál: "Jsem plodná a porodím ti zdravé dítě".  Čím je WHR vyšší, tím nižší je atraktivita a současně i plodnost ženy: ženy s úzkými boky a ženy obézní obvykle mají nižší pravděpodobnost otěhotnění, a pokud jsou "kulaté", na mužské podvědomí působí, jako že zřejmě těhotné už jsou, a tudíž pryč od nich!


Doteď se vědělo, ŽE to tak je, a teď už i víme PROČ. Vědci z univerzity v Pittsburghu zřejmě přišli na příčinu, proč muži chtějí ženy s širokými boky a výrazným pozadím a proč jsou tyto ženy evolučně upřednostňovány. Důvod vás překvapí:  Rodí se jím totiž inteligentnější děti!

Zadek prospívá mozku

Ženy mají ve srovnání s muži více tuku na těle - je to 20 až 30 %, zatímco u mužů tvoří tuk jen 9 až 18 %  tělesné hmotnosti. Zatímco tuk v oblasti břicha je považován za nebezpečný, špeky na bocích a zadku, typické právě pro ženy, jsou užitečné. Z nich se tvoří tukové zásoby, z nichž se pak tvoří mozek dítěte.

"Tuk v těchto oblastech je zásobárnou pro tvorbu dětského mozku. Pro nervový systém je potřeba obrovské množství tuku a tuky z této oblasti jsou velmi bohaté na kyselinu dokosahexaenovou,  která je obzvlášť důležitou součástí lidského mozku. Zdá se, že byly ženy vývojem předurčeny k ukládání tohoto tuku na sobě, aby ho měly dostatek s sebou pro období těhotenství," tvrdí profesor William Lassek z Pittsburské univerzity, který studii vedl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miss BumBum: Jak se volí královna "nejhezčí zadek"?

Dovolená se zážitkem: Láká vás sexuální turistika?

Tělísko - antikoncepce i úplně bez hormonů

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama