reklama

Proč je dobré dloubat se v nose? Neuvěříte!

Dloubání nose patří k všelidským činnostem a stejně všeobecně je odsuzováno jako nechutný zlozvyk. Zbytečně!!!

Foto: Isifa/Thinkstock

Ať už vám maminka odmalička o tomhle zlozvyku říkala cokoliv, na dloubání v nose není nic špatného. A pokud to, co tam najdete, taky sníte, pak dokonce prospívá zdraví.

Tvrdí to aspoň Scott Napper. Profesor biochemie z kanadské univerzity v Saskatchewanu nezastírá, že ho k vědeckým závěrům původně přivedlo pozorování ve vlastní rodině. Jeho dvě malé dcery měly neustále prst zavrtaný v nose a rodiče je nestačili okřikovat. Nakonec i jemu začalo vrtat hlavou, proč to asi dělají?  

Posilení imunitního systému

Nakonec při studiu různých hypotéz došel k závěru, že patogeny, zachycené v zaschlém hlenu, mají význam pro posílení imunity. Je to totiž zřejmě cesta (jistě jen jedna z mnoha), jak se náš obranný systém dozvídá, jaké venkovní prostředí jej obklopuje. Získává tak informace, podle nichž pak uzpůsobuje svou činnost.

Tato hypotéza podle odborníků rovněž zapadá do dalších teorií, které rostoucí počet alergií a poruch imunity dávají do souvislosti s přehnanou hygienou (tzv. hygienická teorie). Pokud imunitní systém nemá dostatek podnětů, nedokáže se správně rozvíjet a plnit svoji ochrannou funkci.

Doporučujeme: Příliš hygieny nám škodí: Mýtus, nebo fakt?

"Z evolučního hlediska jsme se vyvíjeli ve velice špinavých podmínkách, a naše snaha  udržet své okolí i zvyky sterilní nás zřejmě příliš neprospívá," vysvětluje profesor Napper.

Obdobný vědecký názor zastává i rakouský plicní specialista Friedrich Bischinger z Insbrucku Lidé, kteří se rhinotillexomanii, jak zní odborný název této oblíbené činnosti, prý získávají přirozené zvýšení výkonu svého imunitního systému.

Něco jako očkování

Zaschlý hlen totiž obsahuje koktejl antiseptických enzymů, které umí zabít nebo oslabit mnoho druhů bakterií. Tím, že je člověk spolkne, opětné vystaví svůj organismus těmto oslabeným mikroorganismům. To pak umožní imunitnímu systému relativně bezpečně produkovat protilátky - tedy bez onemocnění, podobně jako u očkovacích vakcín. Možná právě proto je průzkum nosu nejčastější u dětí a teenagerů.

Profesor Napper teď shání dobrovolníky do klinického výzkumu, a podle všeho s tím nebude mít problém. Napperovy holčičky totiž nejsou se svým koníčkem výjimečné. Děláme to prostě skoro všichni, i když to nechceme přiznat, a  pokud jsme přistiženi, zažíváme stud a ponížení. Zajímavé je, že to platí ve všech kulturách.

V americké studii z 90. let se k této aktivitě přiznalo 91 % respondentů. Pouze dva z tisícovky dotázaných však připustili, že jim jejich záliba ve vydloubávání zaschlých nosních hlenů komplikuje život. A další dva uvedli, že se jim podařilo prošťourat se z jedné nosní dírky do druhé ... 

Výzkum na Nobela

Studie z univerzity indického Bangalore zjistila, že lidé se dloubají v nose prostě jen proto, že je to baví. Což bude zřejmě pravděpodobnější možnost, než touha po očistě, což vědci nabízejí jako další vysvětlení. Důvody jsou zkrátka nejasné - jisté je prý jen to, že se nejedná o příznak obsedantně-kompulsivní poruchy, jako je třeba okusování nehtů.

Každopádně se jedná o vědeckou záležitost - autoři indické studie Andrade a Srihari za ni dostali alternativní Ig Nobelovu cenu, která se uděluje za seriózní výzkum, který však lidi dokáže nejvíc rozesmát.) Doktor Andrade k tomu prohlásil: "Někteří lidé strkají nos do cizího byznysu. Já strkám svůj byznys do cizích nosů."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nebojte se tasemnice. Pomůže vám léčit střeva

Vědci mění názor: Cvičte mnohem méně!

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

reklama
reklama
reklama